Pitäisikö Vanha Testamentti kieltää?

Nyt kun Muumit ja Pieni talo preerialla-kirjat ja sarjat on siistitty, on maailmassa vielä yksi kirjoitelmakokonaisuus, joka on todella hirveää luettavaa, täynnä väkivaltaa, vihaa, rasismia ja etnistä vihaa. Olemme tottuneet, että sellaista sisältöä on enää vain kehitysmaiden uskonnollisissa kirjoissa. Mutta tuo kirja on edelleen hyvin paljon luettu myös länsimaissa, ja vapaasti saatavilla täysin sensuroimattomana. Ja toisin kuin ensiksi mainitut, se vaikuttaa ihmisiin voimakkaasti. Monet kauhistuttavat historian tarinat ovat muuttuneet lastensaduiksi, joihin kukaan ei enää usko, mutta tuo kirjoituskokoelma sisältää tarinoita, joihin nimenomaan aikuiset uskovat.

Se on Raamatun Vanha Testamentti. Se on lähes kaiken pahan alku ja juuri läntisessä maailmassa. Sehän on tarina aavikkoroistoista ja roistomaisuudesta. Aavikkoroistoista, jotka päätyivät "orjuuteen" eli rehelliseen työhön Egyptissä, mutta joka oli liian raskasta heille. Niinpä he pakenivat sitä aavikolle. Egyptin hallitsijat "lupasivat" heille Levantin hedelmällisimmän alueen valloitettavaksi, ja he valloittivat sen. Tappaen ja hävittäen, kuten pyhät kirjoitukset kertovat. Voi olla, että jo he todellisuudessa olivat deluusionallisia sekopäitä, ehkä he alkoivat hallusinoida janoissaan.

Kertomus on kaikkiaan täysin sikamainen. Se kuvaa maailmaa, josta ihmiset ovat pyrkineet kehittymään paremmiksi ja järkevämmiksi jo tuhansia vuosia. Siinä missä muut historian kruelismit ovat muuttuneet naurun kohteiksi, lastensaduiksi, tuosta roistojen sekopäisestä riehumisesta on tehty: uskonto. Uskonto.

Juuri sen takia, että tuo sekopäinen tappamisen ja raiskaamisen ylistys todella tekee niin moniin vaikutuksen ja tekee heistä vaarallisia hulluja (monet tietysti ovat olleet sitä jo aiemminkin, rikollisina), lietsoen jatkuvia sotia ja hävitystä, olisi syytä kieltää tuo kirja kokonaan ja varata se vain tutkijoiden käyttöön. Heistäkin vain sellaisten, jotka ensin käyvät läpi mielentilatutkimuksen, jolla varmistetaan, että he ovat riittävän tervepäisiä lukemaan moista soopaa ilman, että sekoavat siitä itse. Vähän siis sama kuin sisarteoksensa Mein Kampfin kanssa.

Juutalaisen kansan kohtalo muuten on erinomainen esimerkki Karmasta. Tanakh suorastaan synnytti Mein Kampfin, jonka henki on läpikotaisin sama, jopa sitä yksityiskohtaa myöten, että sovinismia ja lebensraum pyrittiin koinaamaan uskonnoksi. Kun tuo pahuuden maailmaan, voi olla, että joutuu myös itse kohtaamaan sen. Senkin takia nimitys Polttouhrit on niin osuva.

Monelle teistä sanon: tuhotkaa ja hävittäkää Vanha Testamentti, tuo käärmeen ja synnin saastainen kirja, elämästänne, ennen kuin se saastuttaa mielenne kaikella likaisuudellaan, ja tuhoaa teidät.
23281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Luen pää-asiassa Uutta Testamenttia. Kuitenkin sen rinnalla luen Vanhaa Testamenttia. Minulle Jumalan Sana on kokonansa totuus.
Sanoohan Jeesus:
Joh 5 : 46
" Jos te Moosesta uskoisitte, uskoisitte myös minua ;Sillä minusta hän on kirjoittanut "
Kun Jeesus näki Jerusalemin, itki hän sitä; "Jerusalem, Jerusalem, jospa sinä tietäisit, mitä rauhaasi sopii. Sinulle tulevat ne päivät, jolloin sinun vihollisesi piirittävät sinut, tappavat lapsesi, koska et etsikkoaikaasi tuntenut. "
70 vuotta myöhemmin Tiitus sotajoukkoineen piiritti Jerusalemin, Ristiinnaulittuja oli niin paljon, ettei uusille sijaa löytynyt. Juutalaiset pakenivat kirkkoon. Heidät tapettiin sinne.
Minulle Jumalan sana tuo turvallisuutta. Ihmisen synti tuomitaan. Jumala säätelee kansat, heidän asumisensa rajat.
Jeesus kertoi vertauksen viinitarhan isännästä. Hän vuokrasi viinitarhan viljelijöille ja lähti muille maille. sitten hän lähetti perimään viinitarhan hedelmiä. Viljelijät aina löivät ja häpäisivät perijöitä. Viimeiseksi viinitarhan herra lähetti poikansa. Hänestä viljelijät sanoivat: "Tämä on perillinen, tapetaan hänet, niin me saamme hänen perintönsä." Niin he myös tekivät. Mitä teki viinitarhan omistaja?
Luuk. 20 : 16
Hän tulee ja tuhoaa nämä viinitarhurit ja antaa viinitarhan muille.
Ihmisten pahuus saa aina tuomionsa.
Ei minua huoleta tai sureta Jumalan Sana. Valvon omaa tilani ja haluan päästä ensimmäiseen ylösottoon, jos Herra suo.

1Äänestä
  • Olet hyvä esimerkki siitä, miten sekaisin ihminen voi mennä Vanhasta Testamentista.

    Jeesus ei puhunut mitään mistään ylösotoista. Ei sanaakaan.

    Ihmisten pahuus ei saa mitään muuta tuomiota kuin ihmisten itsensä antaman.

    Äänestä

  • lisään tähän vielä
    Luuk 19 ;41-44
    Ja kun hän tuli lähemmäksi ja näki kaupungin, itki hän sitä.
    42
    ja sanoi: "Jospa tietäisit sinäkin tänä päivänä, mikä rauhaasi sopii! Mutta nyt se on sinun silmiltäsi salattu.
    43
    Sillä sinulle tulevat ne päivät, jolloin sinun vihollisesi sinut vallilla saartavat ja piirittävät sinut ja ahdistavat sinua joka puolelta.
    44
    ja kukistavat sinut maan tasalle ja surmaavat lapsesi, jotka sinussa ovat, eivätkä jätä sinuun kiveä kiven päälle, sentähden, ettet etsikkoaikaasi tuntenut."

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Olet hyvä esimerkki siitä, miten sekaisin ihminen voi mennä Vanhasta Testamentista.

    Jeesus ei puhunut mitään mistään ylösotoista. Ei sanaakaan.

    Ihmisten pahuus ei saa mitään muuta tuomiota kuin ihmisten itsensä antaman.

    Ylöstempaus on sanottu muissa yhteyksissä uudessa Testamentissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ylöstempaus on sanottu muissa yhteyksissä uudessa Testamentissa.

    1 Kor 15 : 51-53
    Katso. minä sanon teille salaisuuden: emme kaikki kuolemaan nuku, mutta kaikki me muutumme.
    52
    yht`äkkiä, silmäräpäyksessä,viimeisen pasuunan soidessa;sillä pasuuna soi, ja kuolleet nousevat katoamattomina, ja me muutumme.
    53
    Sillä tämän katoavaisen pitää pukeutuman katoamattomuuteen, ja tämä kuolevainen pukeutuu kuolemattomuuteen

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    1 Kor 15 : 51-53
    Katso. minä sanon teille salaisuuden: emme kaikki kuolemaan nuku, mutta kaikki me muutumme.
    52
    yht`äkkiä, silmäräpäyksessä,viimeisen pasuunan soidessa;sillä pasuuna soi, ja kuolleet nousevat katoamattomina, ja me muutumme.
    53
    Sillä tämän katoavaisen pitää pukeutuman katoamattomuuteen, ja tämä kuolevainen pukeutuu kuolemattomuuteen

    Jeesuksen puheesta
    Mat 24: 31
    Ja hän lähettää enkelinsä suuren pasuunan soidessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmalta, taivasten ääristä hamaan toisiin ääriin.
    1 Tess 4; 16
    Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ,ja Jumalan pasuunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin:
    17
    Sitten meidät, jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa.

    Äänestä

Ilman muuta kun kerran Muumit, Pieni talo preerialla j.n.e. kielletään.

Äänestä

Aito_laisen aloitukset pyydetty siirtää homopalstalle, ei liity luterilaisuuteen!

Poistoon aito_laisen kaikki homo_aloitukset!

Äänestä

Alussa Nooa neuvoi Aabrahamille Heenokista asti periytyvää korkeaa moraalia, jonka tarkoitus oli orjuuttaa kieltäymyksiin kaikki kansat joiden luokse Aabraham meni. Tämä kai epäonnistui jotenkin. Ihmiskunta ja sen jumalisuus olivat tällöin vielä korkeassa kursissa.

Mutta kun Mooses teki Liiton Arkin alkoi aivan uusi vaihe ja aika maailmassa. Yritettiin rauhan ja laupeuden asemesta tuoda PYHYYS maailmaan. Se antoi valtuuden tuhota kaiken epäpyhän. Liiton arkki sivuutti ihmiskunnan ja sen jumalisuuden perustan tuomalla PYHYYDEN ainoaksi perustaksi.

Tätä yritystä kesti 500 vuotta. Sitten tuli Kuninkaiden ja Profeettojen aika.

2000 ekr - 1500 ekr Ihmisen jumalisuus
1500 ekr - 1000 ekr Liiton arkin pyhyys
1000 ekr - 500 ekr Profeettojen Henki ja näyt sekä Kuninkaiden oikeudet voitelemalla vahvistetut
500 ekr - 0 ekr Esikoisten ja sotaurhojen sankaruus

VT aikakausi oli astrologisesti Oinaan puskija eläimen aikakausi joka jakaantui neljään 500 vuoden aioniin. Jokainen noista aioneista esitteli yhden jumalisen järjestyksen perustan. Mutta koska aikakausi oli OINAAN sen läpi katsottiin kaikki asiat eikä VT ilmennä edes yhtä promillea Jumalan viisauden syvyydestä.



Jne.

Äänestä

Ei mitään kielletä, vaan alakouluun kertomaan kaunista ja opettavaista tarinaa siitä, miten oikeudenmukaisen Jumalan viisaudessaan kaupungin hurskaimmaksi valitsema mies leskeksi jäätyän pani kännipäissään kaksi tytärtään raskaaksi.

Ei mitään lapsien korville sopimatonta iljettävää sukupuolivalistusta tai kertomuksia kamalasta evoluutiosta, vaan Jumalan Sanaa!

Äänestä

Totta:

"5:46 Sillä jos te Moosesta uskoisitte, niin te uskoisitte minua; sillä minusta hän on kirjoittanut. "

Stefanoksen puolustuspuhe:

" Stefanos oli myös tunnettu evankeliointikyvystään ja hän julisti Jeesuksen opetuksia Jerusalemin asukkaille, myös kreikkalaisten synagogien jäsenille. Tällöin Stefanosta syytettiin jumalanpilkasta[6] ja PUHUMISESTA TEMPPELIÄ JA (MOOSEKSEN) LAKIA VASTAAN,.[7]"

https://fi.wikipedia.org/wiki/Pyhä_Stefanos

Te eksytte, kun ette tunne kirjoituksia, 5. Mooseksen kirja:

13:1 "Jos teidän keskuuteenne ilmestyy profeetta tai unennäkijä ja LUPAA SINULLE JONKUN TUNNUSTEON TAI IHMEEN, ja jos sitten todellakin tapahtuu se tunnusteko tai ihme, josta hän puhui sinulle sanoen: 'Lähtekäämme seuraamaan ...' Poista paha keskuudestasi.

Jos sinun veljesi, sinun äitisi poika, tai sinun poikasi tai tyttäresi tai vaimo, joka on sylissäsi, tai ystäväsi, joka on sinulle kuin oma sielusi, salaa houkuttelisi sinua ja sanoisi: 'Käykäämme palvelemaan muita jumalia', joita et sinä tunne eivätkä sinun isäsi tunteneet - niiden kansojen jumalia, jotka asuvat teidän ympärillänne, lähellä sinua tai kaukana sinusta, maan äärestä toiseen - niin älä noudata hänen mieltään äläkä kuule häntä; älä sääli äläkä armahda häntä äläkä salaa hänen rikostansa, vaan tapa hänet: oma kätesi kohotkoon ensimmäisenä häntä vastaan surmatakseen hänet, ja sitten koko kansan käsi."

https://www.koivuniemi.com/raamattu?tila=luku&kaannos=fi-38&kirja=5mo&luku=13

Tässä puhuu nyt juutalaisten Baal-jumala, tulivuori Jahve, ja tämä luku yhdistyy Jeremia 7 lukuun, jossa Israelin Jumala paljastaa, koko Baal-jumalan raamattuvalheen. Jeesus siis opetti Israelin Jumalaa taivasten valtakunnan isä Jumalana, eikä juutalaisten Jumalaa, vaan sanoi sitä Saatanaksi ja kaiken valheen isäksi.

Äänestä
  • JEESUS: USKOISITTE MINUA, EI MINUUN.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    JEESUS: USKOISITTE MINUA, EI MINUUN.

    Koko tarinan juonessa on tärkeää erottaa, että uskotaanko Jeesusta vai uskotaanko juutalaisen opilla Jeesukseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Koko tarinan juonessa on tärkeää erottaa, että uskotaanko Jeesusta vai uskotaanko juutalaisen opilla Jeesukseen.

    Juutalaisten Jumala määräsi siis Jeesuksen surmattavaksi, kun tämä houkutteli hyvän taivasten valtakunnan isä Jumalan puoleen, ja vastusti juutalaisten pahuuteen perustuvaa syntikiristysoppia.

    Juutalainen Paavali toteuutti tämän määräyksen sanoen Raamatussa palvelleensa tekemällään kristinuskon opilla isiensä Jumalaa - te olette tuossa ne ihmeiden tekijän seuraajat, joiden ylle Paavali nostaa myös koston käden.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Juutalaisten Jumala määräsi siis Jeesuksen surmattavaksi, kun tämä houkutteli hyvän taivasten valtakunnan isä Jumalan puoleen, ja vastusti juutalaisten pahuuteen perustuvaa syntikiristysoppia.

    Juutalainen Paavali toteuutti tämän määräyksen sanoen Raamatussa palvelleensa tekemällään kristinuskon opilla isiensä Jumalaa - te olette tuossa ne ihmeiden tekijän seuraajat, joiden ylle Paavali nostaa myös koston käden.

    Ja niinpä se päivä tulessa ilmestyy, Paavalin sanoin, että mikä oli teidän tekonne uskoa häntä (1.Kor.3:11-13). Te menette helvettiin Baal-jumalan - Jeesuksen sanoman Saatanan - uhreiksi.

    Edelleen Raamattu on timantin tarkka sekä ehjä kokonaisuus ja kertomus.

    Äänestä

  • Tämä on hyvä esimerkki yhdestä kohdasta Raamatusta "uskoisitte Moosesta", että jos ei tiedä ja ymmärrä koko tarinaa, voi käsittää täysin väärin, että mihin tuolla kohdalla edes vihjataan. Näitä kutsutaan ristiriidoiksi, mitä ne eivät ole kun tuntee kirjoitukset.

    Äänestä

Eikös Peppi Pitkätossukin ole kielletty?

Äänestä
  • Siistitty on.

    Äänestä

  • Missä uskonnossa Peppi Pitkätossu on kuoliaaksi kidutettu ja kirouksena palvottu Jumala? Ellei ole, niin olet väärässä sadussa.

    Äänestä

Ilman muuta se pitäisi kieltää!
Sikalan omistajana ehdottomasti olen sitä mieltä että Vanha Testamentti pitää, eikä vain pitäisi kieltää!

Äänestä

Päin vastoin. Nostetaan VT, tuhotaan UT. Alas Jeesus, syntinen puoskari.

Äänestä
  • Miten sinä nyt taas Jeesus raukkaa herjaat, joka on koko juutalaisten kristinuskon ensimmäinen kuoliaaksi kidutettu uhri?! Kohtuutonta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt kun Muumit ja Pieni talo preerialla-kirjat ja sarjat on siistitty, on maailmassa vielä yksi kirjoitelmakokonaisuus, joka on todella hirveää luettavaa, täynnä väkivaltaa, vihaa, rasismia ja etnistä vihaa. Olemme tottuneet, että sellaista sisältöä on enää vain kehitysmaiden uskonnollisissa kirjoissa. Mutta tuo kirja on edelleen hyvin paljon luettu myös länsimaissa, ja vapaasti saatavilla täysin sensuroimattomana. Ja toisin kuin ensiksi mainitut, se vaikuttaa ihmisiin voimakkaasti. Monet kauhistuttavat historian tarinat ovat muuttuneet lastensaduiksi, joihin kukaan ei enää usko, mutta tuo kirjoituskokoelma sisältää tarinoita, joihin nimenomaan aikuiset uskovat.

Se on Raamatun Vanha Testamentti. Se on lähes kaiken pahan alku ja juuri läntisessä maailmassa. Sehän on tarina aavikkoroistoista ja roistomaisuudesta. Aavikkoroistoista, jotka päätyivät "orjuuteen" eli rehelliseen työhön Egyptissä, mutta joka oli liian raskasta heille. Niinpä he pakenivat sitä aavikolle. Egyptin hallitsijat "lupasivat" heille Levantin hedelmällisimmän alueen valloitettavaksi, ja he valloittivat sen. Tappaen ja hävittäen, kuten pyhät kirjoitukset kertovat. Voi olla, että jo he todellisuudessa olivat deluusionallisia sekopäitä, ehkä he alkoivat hallusinoida janoissaan.

Kertomus on kaikkiaan täysin sikamainen. Se kuvaa maailmaa, josta ihmiset ovat pyrkineet kehittymään paremmiksi ja järkevämmiksi jo tuhansia vuosia. Siinä missä muut historian kruelismit ovat muuttuneet naurun kohteiksi, lastensaduiksi, tuosta roistojen sekopäisestä riehumisesta on tehty: uskonto. Uskonto.

Juuri sen takia, että tuo sekopäinen tappamisen ja raiskaamisen ylistys todella tekee niin moniin vaikutuksen ja tekee heistä vaarallisia hulluja (monet tietysti ovat olleet sitä jo aiemminkin, rikollisina), lietsoen jatkuvia sotia ja hävitystä, olisi syytä kieltää tuo kirja kokonaan ja varata se vain tutkijoiden käyttöön. Heistäkin vain sellaisten, jotka ensin käyvät läpi mielentilatutkimuksen, jolla varmistetaan, että he ovat riittävän tervepäisiä lukemaan moista soopaa ilman, että sekoavat siitä itse. Vähän siis sama kuin sisarteoksensa Mein Kampfin kanssa.

Juutalaisen kansan kohtalo muuten on erinomainen esimerkki Karmasta. Tanakh suorastaan synnytti Mein Kampfin, jonka henki on läpikotaisin sama, jopa sitä yksityiskohtaa myöten, että sovinismia ja lebensraum pyrittiin koinaamaan uskonnoksi. Kun tuo pahuuden maailmaan, voi olla, että joutuu myös itse kohtaamaan sen. Senkin takia nimitys Polttouhrit on niin osuva.

Monelle teistä sanon: tuhotkaa ja hävittäkää Vanha Testamentti, tuo käärmeen ja synnin saastainen kirja, elämästänne, ennen kuin se saastuttaa mielenne kaikella likaisuudellaan, ja tuhoaa teidät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu