Tampereen yliopisto

Anonyymi-ap

Onko kivaa kun noin 6 vuotta vankilassa istunut entinen väkirikollinen saa mahdollisuuden opiskella ja tutkia kriittistä infraa käsitteleviä asioita?

En usko hetkeäkään että tuo henkilö olisi muuttunut kunnolliseksi on pilannut usean ihmisen elämän teoillaan ja olemassaolollaan.

Tämän henkilön oikeuslääketieteellinen mielentilatutkimus on järkyttävää luettavaa.Ai mistäkö tiedän...tiedän enkä ole viranomainen olen sen lukenut.

Jotkut muuttavat nimiään vankilan jälkeen ja joskus lainsäädäntömme estää karkoituksen vaikka syytä olisi.

10

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse joskus ollut töissä vankien parissa, kaikki eivät onnistu muuttamaan elämäänsä.
      Mutta ilman mahdollisuuksia, ei syntyisi muutosta.

      Mikä sinua oikeasti pännii tuossa jutussa.

      • Anonyymi

        Taitaa vaan olla niin, että aloittajan omat rahkeet ei riittäneet yliopisto-opintoihin? Joku pudokas tai kesken jättänyt?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitaa vaan olla niin, että aloittajan omat rahkeet ei riittäneet yliopisto-opintoihin? Joku pudokas tai kesken jättänyt?

        Juu juu tämä kyseinen henkilö on saanut helpotettua väylää jo amk.
        Ne jotka henkilön ja taustat tietää on syystäkin järkyttyneitä. Tämä henkilö on tuhonnut useamman ihmisen elämän jo sillä että on olemassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitaa vaan olla niin, että aloittajan omat rahkeet ei riittäneet yliopisto-opintoihin? Joku pudokas tai kesken jättänyt?

        Jep. Aloittaja ei pärjännyt pääsytestissä edes väkivaltaiselle raivopäälle. No onhan niitä muitakin aloja, kuten vessojen siivooja tai kadunlakaisija. Mahtaisikohan kelvata niihinkään hommiin...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep. Aloittaja ei pärjännyt pääsytestissä edes väkivaltaiselle raivopäälle. No onhan niitä muitakin aloja, kuten vessojen siivooja tai kadunlakaisija. Mahtaisikohan kelvata niihinkään hommiin...

        Aina vaan huvittavampia nettitrollauksen yrityksiä.


    • Anonyymi

      yliopistot ovat vasemmiston miehittämiä , luuletko että pääsisit proffaksi ilman vasemmisto symbatioita 🤣

      • Anonyymi

        Oikeiston symbatioillakaan ei töitä heru


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikeiston symbatioillakaan ei töitä heru

        olet jossain muita parempi niin heruu töitä


    • Anonyymi

      se menee kato suomessa niin että saat tehdä mitä haluat kunhan "suoritat rangaistuksen" ja sitten saat palata yhteiskuntaan tekemään ihan mitä haluat. janne raninen on ilmeisesti tappanut tai murhannut yhden tai enemmän. sama henkilö on ollut yle teeman efter nio ohjelmassa ja ehkä muissakin ohjelmissa, hänellä on yritys, on kirjoittanut kirjan ja ollut muun muassa iltasanomien tai iltalehden sivulla siksi koska on saanut lapsen. tässä vain yksi esimerkki.

    • Anonyymi

      Kyllä ne mahdollisuudet pitäs karsiutua pois jos aikansa tehnyt rikoksia. Entiset nistit hakeutuu terveydenhuollon ammatteihin. Joku ohjaaja entinen nisti voi olla mutta terveydenhuollosta pois.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3857
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3179
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2854
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2722
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      133
      2441
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      44
      1971
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1225
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      89
      1191
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1119
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1109
    Aihe