Ensin ne haluaa Israelin häätävän palestiinalaiset pakolaisiksi ja kun ne pyrkii Suomeenkin, persut pääsee keräämään pisteitä vastustamalla mamutusta.
Lähettäisivät nuo ukrainalaisetkin sitten maasta pois. Ja persut voisi mennä perässä.
Lähettäisivät nuo ukrainalaisetkin sitten maasta pois. Ja persut voisi mennä perässä.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Juuja ilmastopakolaisia persut haluavat kovin Suomeen .
Sekin pitää paikkansa, niin se on ymmärrettävä. Persut puhuu ilmastohumpasta, mutta mistä ne sitten puhuu, kun ilmastonmuutos ajaa väestön asuinsijoiltaan muualle? Mamuista ne puhuu, joiden saapumista Suomeen eivät edes halua estää toimistaan päätellen, hehän toimivat juuri sillä tavalla, että mamuja saapuu Suomeen. Israelin toimiakaan ei persut tuomitse, vaikka laittomilla toimillaan Israel ajaa ihmiset pakolaisiksi asuinsijoiltaan.
Persut ei piittaa ilmastonmuutoksesta, kun se ei tapahdu hetkessä huomenna eikä ylihuomenna, mutta vääjäämättä se tapahtuu. Mutta eihän persut tajua edes hetkellisen sään ja ilmaston eroa.
Vasut vaativat terroristeja lisää, rajat auki.
https://yle.fi/a/74-20139855
Miksi vasuhallitus/keput haki terroristeja, nyt taas vaativat lisää.
https://yle.fi/a/74-20063754
Arabian kieliset Egyptin maat on lämmin ilmasto maita eikä he kuulu tänne sotkemaan meidän muiden kielisten elämää.
Eikö tämä Migri ole sisäministeriön alainen laitos? Ja kuka on sisäministeri? Se on persujen Mari Rantanen. Silloin kun Suomeen tuli 2015 35 000 turvapaikanhakijaa (persut hallituksessa tuolloinkin) ainakin syytettiin sisäministeriä pakolaisryntäyksestä, siis Orpoa.
Ja tietenkin persut syytti myös pääministeri Sipilää, joka meni mainostamaan asuntoaan turvapaikanhakijoiden käyttöön annettavaksi. Silloinkin persut vetäytyi vastuustaan täysin, vaikka oli kolmesta hallituspuolueesta toiseksi suurin.
2015 persujen puolustusministeri komensi varusmiehet kantamaan tulijoiden matkatavaratkin.
Taas vale, pääministeri oli kepuli eikä vasuhallitus-keput yhtään niistä palauttanut, ei hätää kun antoivat täysihoidon paperittomille 2022.
https://yle.fi/a/3-8282743
Lue tarkemmin ennen kuin aloitat linkittelysi.
:)
karttunenkin sen tiesi , 50 miljoonaa suomeen pakolaisia ?
jimmy oli oikeilla limjoilla tässä asiassa
Ei yhtään terroristia-oppipoikaa suomeen.
https://yle.fi/a/74-20063754
2015 persut hallituksessa ja 35000 tulijaa Tornion kautta.
Suorastaan pelottavaa, mihin persut alkavat 2027 vaalien lähestyessä kohottaakseen kannatustaan, jonka menettivät 2023 vaalien jälkeen osoittauduttuaan häikäilemättömiksi natsivalehtelijoiksi?
Tuleeko 2027 vaalien jälkeen déjà-vu-ilmiö niille, jotka hairahtuvat jälleen uskomaan persujen populismisontaan?
Siellä on Turkkila nyt Purran avustajana, persujen propagandajulkaisujen päätoimittaja.
"persujen propagandajulkaisujen päätoimittaja."
Jotka ei kuulu JSN:n jäseniksi. Se antaa tietyn vapauden persuille suoltaa propagandaansa ilman mitään journalistista vastuuta.
Surkuhupaisaa, että persut on esim. YLE:n kimpussa, vaikka omat julkaisunsa eivät kuulu edes Julkisen sanan neuvostoon. Silti nuo persujen satujuttujulkaisut saa puoluetukien ja lehdistötuen kautta veronmaksajien varoja toimintansa ylläpitoon.
Persuilla on Hitlerin natsi-Saksan aikaan verrattavissa oleva propagandakoneisto käytössään. Ja kaiken lisäksi edelleenkin sauma iskeä kansalaisten tajuntaan Hitlerin tavoin niin, ettei uusia jytkyjä voida poissulkea. Siitä ei hyvää seuraa.
Demarilla vetää ratas sutia?
Nyt vasuakka taas hourii, olit jo muuttamassa siperiaan tai jopa putinin edeltäjä määräsi-käski.
https://www.hi2.fi/7-stalinin-neuvostoliitto/venajasta-tulee-neuvostoliitto/
Mielipide . Mut koko maapallon tilaa katsoen niin Arabian kielisille on valtavat maa alueet joten heillä on tilaa siirtyä Arabian kielisille alueille missä on Arabian kieliset koulut sairaalat kuin ilmasto mihin ovat tottuneet . Moinen hajottaminen on sairasta. Ja muilla kansoilla on omat maat ja ilmasto.
Kumma kun niille oli 2015 tilaa Suomessa. Persut hallituksessa.