Veikka Lahtiselta erinmaisen hyvä kirjoitus

Anonyymi-ap

Kriittisyys ei minusta ole itseisarvo, mutta silloin kun kritiikin paikka on, se pitää antaa ja se pitää antaa myös omille, jos he sen ansaitsevat. Eikä kritiikin tarkoitus ole tietenkään vain haukkua, vaan kertoa miten asiat voisi tehdä paremmin.

Ja niin juuri Veikka Lahtinen kirjoituksessaan tekee

https://www.ku.fi/artikkeli/5201607-emme-auta-palestiinalaisia-kyttaamalla-toistemme-festivaaliosallistumisia

Erittäin tervejärkinen kannanotto. Kuten sanottua, minulla on monia syitä kannattaa vasemmistoa, pääosin talouspoliittisista, mutta myös perinteisistä vasemmistolaisista syistä kuten ihmisoikeudet ja tietynlainen tasavertaisuus lähinnä mahdollisuuksien tarjoamisen tarkoituksessa. Sitten on vasemmistolaisuuteen liittyviä ilmiöitä, joista en todellakaan pidä, ja joita pidän suorastaan hyvin vaarallisina. Veikka sanoo asian aika hupaisasti ja erittäin kuvaavasti:

"yksilötason mikropaaviksi ryhtymisellä"

On hyvä purkaa jännitettä huumorilla, sillä kyseessä on ilmiö, joka toisissa olosuhteissa on johtanut massamurhiin, ja jopa niihin kansanmurhiin, jota nyt pitäisi olla vastustamassa. Flow-festareihin liittyvät postaukset nyt eivät sentään tuollaisia seurauksia aiheuta, mutta kylmät väreet käyvät aina omassa selkäpiissäni, kun näen jotain tuon sukuistakaan, sillä yhteys historian hirmutekoihin on selvä.

Itse en ole boikotteihin osallistunut enkä muuhunkaan aktivismiin, ainostaan äänestänyt. Toisinaan aktivismi menee minusta jopa harhapoluille, mutta jos nyt ajattelee vaikka tuota Gazan asiaa, niin enpä kyllä ole estämässäkään ihmisiä, jotka haluavat vähän tuntuvammin ilmaista mielipiteensä. Mutta kun tuntuvamman ja näyttävämmän tason toimintaan mennään, niin silloin pitää ollakin tarkkana, miten se tehdään. Järjetön riehuminen samaan tyyliin kuin natsit Kristalliyönä ei välttämättä edistä vasemmiston ajamia asioita mitenkään, ja vielä vähemmän "rivien puhdistaminen" somen gulag-passituksilla.

Oikeistolainen tunne-elämä on kapealaista, vaikka toki hyvin kuohuvaa. Oikeistolaisella on vain ahneudentunne ja siihen liittyvä kalvavan kateuden tunne. Ne voivat johtaa ryöstöraivoihin, kuten natsi-Saksassa kävi, tai nykyisen hallituksen leikkausriihissä, mutta muuten oikeisto lähinnä vain kyräilee ja kyttää tilaisuutta.

Vasemmistoon taas kuuluu voimakas myötätunnon tunteminen ja se voi olla todella voimakas tunne. Kun siltä pohjalta nousee taistelunhalu, se voi helposti riistäytyä käsistä tavalla, joka ei ole itse asialle enää eduksi ollenkaan, vaan mitä suurimmaksi haitaksi. Se on valitettavasti tapahtunut vasemmistolle liian monta kertaa, jo joskus historiassa todella tuhoisin ja verisin seurauksin. Siinä kohtaa kun suuri myötätunto alkaa muuttua negatiivisiksi tunteiksi, on syytä laittaa jäitä sinne mietintämyssyyn ja laittaa se myssy sitten päähän ja ajatella ihan vain sillä järjellä vähän aikaa.

Juuri kuten Veikka erinomaisessa kirjoituksessaan tekee.

Ei kai tässä sentään mitään natseja ole tarkoitus olla?

https://www.youtube.com/watch?v=X4AwU_s7EIk&t=116s

0

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        91
        2933
      2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

        "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
        Maailman menoa
        86
        2420
      3. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        36
        2237
      4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

        Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
        Maailman menoa
        75
        2228
      5. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        7
        1746
      6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        13
        1486
      7. Mitä ajattelet

        Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
        Ikävä
        83
        1267
      8. Taas alkoi soidinmenot.

        Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
        Ikävä
        8
        1150
      9. Mitä eniten haluat

        Kaivatustasi.
        Ikävä
        69
        1097
      10. No miten meni?

        Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
        Ikävä
        119
        1064
      Aihe