Palstasta ja turhasta riitelystä

Sillä tavoin on syytä miettiä, miten kukanenkin haluaa toimia. En tiedä kuka tekee sitä, mutta "sokea reettakin" huomaa, että on ihmisiä, jotka nauttivat siitä, jos on tekemällä tehtyä vastakkainasettelua. Kyseessä ei ole asioiden vastakkainasettelu vaan jokin kiero tarve saada ihmiset täällä riitelemään. Kuka tietää mitä se antaa riidan kylväjälle. Eihän sitä voi ymmärtää uimahallissa käyvää sarjakakkaajaakaan, mikä motiivi on taustalla.

Kyseessä ei siis välttämättä ole se henkilö, jonka annetaan ymmärtää...joten...

Lightning
12245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

toinen helluntai - toinen henki - toinen kaste - toinen herra

Äänestä

Uudestikastaja ei voi pelastua. Se on paha heresia.

Äänestä
  • Helluntailaisten uudestikaste on pelkkä vesikaste, siitä puuttuu Isä, Poika ja Pyhä Henki.

    Äänestä

  • Luterilaisuudessa kukaan ei pelastu uskomalla Jeesukseen, vaan aina tarvitaan pelastava kolmen vesitipan rituaali.
    Luterilaisten jeesus ei pelasta samalla tapaa kuin seurakunnan alussa: Ja on tapahtuva, että jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.
    Luterilaisilla on toinen jeesus ja toinen evankeliumi, pelastavien pyhittävien sakramenttien evankeliumi.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Helluntailaisten uudestikaste on pelkkä vesikaste, siitä puuttuu Isä, Poika ja Pyhä Henki.

    Luterilaisuus ei ole Kristuksen oppia eikä luterilaisuus perustu Raamattuun, vaan luterilaisuus on Raamatun kertomuksia ja pakanuutta.
    Luterilaisen opin mukaan luonnollinen vesi luo ikuisen elämän. Pelastuakseen luterilaisuudessa kristityksi kastettavan ei tarvitse uskoa.
    Pelastukseen riittää kummien ja vanhempien usko ja teot. Pelastus ja uudesti syntyminen tapahtuu aina kastekaavan noudattaen ja kastekaavan ulkopuolella ei ole pelastusta.
    Mutta mitä sanoo Jumalan ilmoitus? Tuuli puhaltaa, missä tahtoo, ja sinä kuulet sen huminan, mutta et tiedä, mistä se tulee ja minne se menee; niin on jokaisen, joka on Hengestä syntynyt.
    Toisin sanoen Sana osoittaa luterilaisuuden eksytykseksi. Luterilaisuudessa jokainen tietää, miten ja koska ihminen pelastuu. Luterilaisen sakramentin eli vedenvalelun kautta kukaan ei synny uudesti.

    Äänestä

”Mutta tiedä se, että viimeisinä päivinä on tuleva vaikeita aikoja. Sillä ihmiset ovat silloin itserakkaita, rahanahneita, kerskailijoita, ylpeitä, herjaajia, vanhemmilleen tottelemattomia, kiittämättömiä, epähurskaita, rakkaudettomia, epäsopuisia, panettelijoita, hillittömiä, raakoja, hyvän vihamiehiä, pettureita, väkivaltaisia, pöyhkeitä, hekumaa enemmän kuin Jumalaa rakastavia; heissä on jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman. Senkaltaisia karta.”
‭‭2. Timoteuskirje‬ ‭3‬:‭1‬-‭5‬ ‭FB38‬‬

”Mutta pysy erilläsi epäpyhistä ja tyhjistä puheista, sillä niiden puhujat menevät yhä pitemmälle jumalattomuudessa,”
‭‭2. Timoteuskirje‬ ‭2‬:‭16‬ ‭FB38‬‬

”....äläkä antaudu osalliseksi muiden synteihin. Varjele itsesi puhtaana.”
‭‭1. kirje Timoteukselle‬ ‭5‬:‭22‬ ‭FINRK‬‬

Äänestä
  • amen

    Äänestä

  • Luterilaiset´sumuttavat kaiken aikaa helluntailaisia ja muita Jeesuksen seuraajia silmille. Jos ja kun luterilaiset puhuvat armosta, niin kyse ei olekaan, niin kuin helluntailaiset olettavat Jumalan armosta Kristuksessa, vaan luterilaisten puheet armosta tarkoittaa kasteen armoa. Samoin luterilaisten puheet sydämen uskosta tarkoittaa kasteen kautta saatua uskoa, vaikka Sana ilmoittaa kuulemisen kautta tulevan uskon. Mihin tähän johtaakaan, sinisilmäisten helluntailaisten yhteistyö pöyhkeiden luterilaisten kanssa?

    Äänestä

Näkyy olevan täysi sota lahkojen kesken.

Äänestä
  • Mutta ei sentään toivota toisten tappamista kuten pahiten paatuneet hehkuttavat tappamista.

    Äänestä

  • Sitä sotaahan se on ollut ja muutakin sotaa kokoa ajan tää palsta-

    Äänestä

Parham ja Olsen-Smidt olivat homoja. Helluntaissa on toinen henki ja toinen jeesus. Paha heresia. Niilokin kuoli pahan äkkikuoleman vain 61-vuotiaana. Kukaan ei parantunut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sillä tavoin on syytä miettiä, miten kukanenkin haluaa toimia. En tiedä kuka tekee sitä, mutta "sokea reettakin" huomaa, että on ihmisiä, jotka nauttivat siitä, jos on tekemällä tehtyä vastakkainasettelua. Kyseessä ei ole asioiden vastakkainasettelu vaan jokin kiero tarve saada ihmiset täällä riitelemään. Kuka tietää mitä se antaa riidan kylväjälle. Eihän sitä voi ymmärtää uimahallissa käyvää sarjakakkaajaakaan, mikä motiivi on taustalla.

Kyseessä ei siis välttämättä ole se henkilö, jonka annetaan ymmärtää...joten...

Lightning

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu