Miten on mahdollista, että maanviljelijät (ja lihatilalliset) jatkuvasti valittaa, että hommalla ei tienaa mitään, että aina rahat loppu.
Silti pihassa muutama 300 000 eken raktori, upouusia aina. Niin puhtaita että lieneekö peltoa edes nähnyt. On uutta mönkijää, on uutta moottorikelkkaa.
Kaupaan ajellaan 100 000 eken hybridi mersulla ja kaupoilla sitten valitetaan että on paskaduuni ei tienaa mitään.
Huh-huh!
Maatalauden tukeminen syytä lopettaa!
65
839
Vastaukset
- Anonyymi
Maajussille morsian ohjelmaa katsellessa huomaa, ettei sillä porukalla ole rahapulaa ja työntekijöitä tai viihdyttäjiä haetaan ohjelman kautta.
- Anonyymi
Hyvä huomio ☝
- Anonyymi
Eli haluat että kaikki ruoka tuodaan Suomeen jostain ulkomailta, niinkö?
- Anonyymi
Se olisi ihan ok!
- Anonyymi
Ilman viljelijää suotat olla nälissäs kylymissäs & vielä selvinpäin. Nyt ei ole kaikki muumit laaksossa.
- Anonyymi
Valmiille tuotteelle sellainen hinta että ei tarvitse yhteiskunnan tukea esm. maanviljelyä, teollisuutta,,,,
- Anonyymi
Jyväjemmarien lapsetkin kylillä rällää niillä 300 000 tuhannen valtroilla!
- Anonyymi
Meillä pojalla ja tyttärellä alla Fend traktorit, isän kylläkin. Toisesta puolitettiin karvan alle 500 000 ja toinen halvempi 390 000€.
- Anonyymi
.,,
- Anonyymi
Laitetaan tuotteille sellainen hinta ettei tarvita tukija, monellako riittää rahat ostaa? Tuonnin varaan ei pystytä turvaamaan, nytkään ei sen halvemmalla saa lihaa ym.
- Anonyymi
Säästösyistä!
- Anonyymi
PKO ryöstää viljelijöitä ostopuolella maksamalla pilkkahintaa tuotteesta ja toisen kerran samasta tuotteesta asiakkaitaan kaupan kassalla häikäilemättä. Taitaa K-porukalla olla melkein sama meininki ja välirahalla pärjää hyvin.
- Anonyymi
EU- lta ja Suomen valtiolta juoksee tukia, mutta antaa vain tulla, jos se pitäisi kuluttajahintoja alempana, välistä vetäjät ainakin näyttää hyvin pärjäävän.
- Anonyymi
KAIKKI MAATALOSTUET POIS LOPULLISESTI PITÄÄ SAADA HETI UIMAHALLI HETI
- Anonyymi
Meinaatko että maha täyttyy uimalla.😁
- Anonyymi
S:n ja K:n tulisi tukea enemmän maatalousyrittäjää.
- Anonyymi
Nämä kaupparyhmät on pahimpia maatalouden syöpäläisiä, vetävät liikaa välistä.
- Anonyymi
Tuet pois toukohousuilta ja rahat työttömille ☝🏼
- Anonyymi
Miten työtön jaksaa olla selvinpäin nälissään 🤣🤣🤣
- Anonyymi
😘 🥰
- Anonyymi
Tiedän monta viljelijää, joilla on napakasti velkaa ja kalliit investoinnit kuitataan vuosien kovalla työllä. Ei ole isoja metsäomaisuuksia tai muita apukeinoja kaikilla. Tilanteet vaihtelevat.
- Anonyymi
Aika paljon pitää olla metsää jos velkaa 1,5 milj€, kyllä se maksetaan ihan jollain muulla ja tiedät kyllä minne aamulla pitää muistaa lähteä. 😊
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika paljon pitää olla metsää jos velkaa 1,5 milj€, kyllä se maksetaan ihan jollain muulla ja tiedät kyllä minne aamulla pitää muistaa lähteä. 😊
Kelaan?
- Anonyymi
Joo
- Anonyymi
Maajussit on suomen syöpä, saavat rahaa tekemättä mitään.
- Anonyymi
Maanviljelijän kädestä sinäkin syöt 😁
- Anonyymi
Syö pikkukiviä, kyllä niillä nälkä lähtee, senkin joudut tekemään selvinpäin, voi, voi 🤣🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syö pikkukiviä, kyllä niillä nälkä lähtee, senkin joudut tekemään selvinpäin, voi, voi 🤣🤣
Miksi kehoitat ihmisiä kivien syntiin, olet sairas!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi kehoitat ihmisiä kivien syntiin, olet sairas!
Höpöhöpö
- Anonyymi
Rukoilkaamme!
- Anonyymi
Sellaista se on ollut aina, maatalous ei kannata mutta pikku hiljaa rikastuu. Lapsetkin joutuu ajamaan ammattikouluun jopa kaksikin vuotta vanhoilla Mersuilla,
- Anonyymi
Kova työnteko palkitaan, kun on heikko palkka täytyy tehdä paljon tunteja
- Anonyymi
Meinaatko että "kova duunia on rahaa, tyo rankka on rahaa"
- Anonyymi
Rehupuolella muutama viikko töitä keväällä ja samoin syksyllä, niin sitten joutaa vaikka etelän aurinkoon pakkasten ajaksi.
- Anonyymi
Mitähän mahtaa olla "rehupuoli" ?
- Anonyymi
Rehupuolella ei ole tissejä, eikä kasvateta eläimiä lahtiin.
- Anonyymi
Aika vähän taitaa olla tiloja näillä korkeuksilla jotka pelkällä kasvinviljelyllä elää....
- Anonyymi
Siementämällä emäntiä, siinnä homassa jos jossain tienaa! 🤠
- Anonyymi
painatko tunti vai urakkapalkalla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
painatko tunti vai urakkapalkalla?
Kyllä se yleensä on urakkapalkka 🤠
- Anonyymi
Pikmentin väri myös vaihtuu.
- Anonyymi
Puolet tuista pois joka maatilalta valtion pohjattomaan kassaan.
- Anonyymi
Kyllä yritystuet koskevat myös maatalousyrittäjää.
Leikkuriin vaan myös maataloustuet! - Anonyymi
UIMAHALLI ON SAATAVA HETI UIMAHALLI
- Anonyymi
Maatallous on huoltovarmuutta mutta me äänestämmä nyt Vasemmistoa se meistä kaikista huolen pittää!
- Anonyymi
Vasemmisto lupaa ja sostemit ottaa lisää lainaa uppoavaan laivaan
- Anonyymi
Me äänestämme nyt perussuomalaisia se on tulevaisuutta!
- Anonyymi
KD laittaa asiat kuntoon 👌🏼
- Anonyymi
35 hehtaaria metsää jelppaa kummasti, vaikka ei tuolla vielä rikastumaan pääse.
- Anonyymi
Tietysti kerran ja sitten etelän aurinkoon.
- Anonyymi
Kuule, ne traktorit on osamaksupelejä. Rupea toki viljelijäksi, niin näet, että et tiedä mistään mitään.😡
- Anonyymi
MAATALOUSTUET SUOMEN PUOLUSTUS TEOLLISUUDEN TUOTANNON TUKEMISEEN!!
- Anonyymi
Taitaisi tulla nälkä ja vilu.
- Anonyymi
ON SAATAVA RAHAA UIMAHALLIIN HETI SAATAJA UIMAHALLI
- Anonyymi
Uimahalli on jo Bompalla Pielisen rannalla .
- Anonyymi
EI SE OLE MIKÄÄN TOOPE UIMAHALLI EI SIELLÄ VOI UIDA! EIKÄ SINNE EDES KÖYHÄLLÄ MUMMELILLA OLE VARAA MENNÄ!!
- Anonyymi
Anteeksi korjaus, mutta se kirjoitetaan Bonba.
-terveisin sinun, Anneli
- Anonyymi
Rahalla saa ja aasil....eiku....traktorilla pääsee!
- Anonyymi
Tukia tulee monelta suunnalta ja sitten myynnistä vielä rahaa. Paljonkohan mahtaisi ruoka Suomessa maksaa, ellei olisi tätä tukiviidakkoa.
- Anonyymi
Noin kaksinkertainen hinta olisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noin kaksinkertainen hinta olisi.
Eikö enempää kuin kaksinkertainen hinta? Olemme suomessa hyvinvointi valtiossa, jossa kaikilla on vara maksaa. Siksi käymme ahkeraan töissä ja saamme hyvää palkkaa jolla rahoitamme oman ja perheen elämisen.
- Anonyymi
Ruoka on Suomessa niin halpaa että hävettää.
- Anonyymi
Ruoka on halpaa vain kauppojen takapihojen jäteastijoissa ja joskus ilta kuuden jälkeen 60 pros ale vanhoilla päiväyksillä.
- Anonyymi
Syön vain tuoretta ruokaa, jossa pitkät päiväykset 👌😁
- Anonyymi
Kuivattuja herneitä?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M225881Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1564638Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja973625Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v423139Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12463KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2461827Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka301555Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2791482Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1821344- 791315