Eri keskustelupalstoilla näkee putinistien kasvavan epätoivon heidän keksiessä mitä kummallisimpia seliselejä..
Nyt viimeisin selitys lyö laudalta kaiken muun.
Putinistien mukaan ydinsodan aloittaa se, joka suorittaa vastaiskun.
😃
Ja tähän tirsk.
Nyt viimeisin selitys lyö laudalta kaiken muun.
Putinistien mukaan ydinsodan aloittaa se, joka suorittaa vastaiskun.
😃
Ja tähän tirsk.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Filosofinen kysymys. Jos Venäjä ampuu Suomen puolelle kranaatin ja Suomi ei ammu takaisin niin syttyykö sota.
Syttyhän se jos Suomen ampuman vastakranaatin jälkeen Venäjä ampuu toisen kranaatin Suomeen.
Venäjä on aina syyllinen.
Entä jos Venäjä ei ammukkaan toista kranaattia.
Ei se putin ammu moskvan sienpilvenjälkeen yhtään mitään vaan antautuu suomijekkinatolle.
Öööö . . . sellainen tasapeli, jossa venäjä häviää.
Ei vaan Ukraina on tähän hulluuteen syyllinen sen näkee sokea Reettakin.
Sitä Stubb nyt yrittää, Venäjää hävittää.
Putin on, hei igor.
No se on kyllä totta, että Usalla on tässä Ukrainan sodassa vain vastaiskun mahdollisuus. Johtuen ydinpelotteen loogisesta toiminnasta, koska ydinaseet on tarkoitettu vain ydinasevallan omaksi turvaksi.
Jos Venäjä kokee että Länsi uhkaa Venäjää niin ettei Venäjällä ole muuta mahdollisuutta selvitä kuin käyttää ydinasetta. Varmasti Venäjä etukäteen varoittaa Länttä. Länsi voi valita lopettaako he Venäjän tuhoamisen vai neuvotellaanko.
Jos Länsi ei valitse neuvottelemista niin on vaikea sanoa kuka aloitti ydinsodan. Asian voi ratkaista neuvottelemalla tai ydinaseilla.
Venäjä on niin vainoharhainen että se voi kokea kaiken uhaksi itselleen vaikka ei mitään uhkaa olisikaan oikeasti!
Putin päättää tämän eli asia ratkaistaan ydinpommein se on venäjälle lähtö nyt putin päätti näin.
Kremliläiselle uhka on jo oma peilikuva.
Ihan suomalainen tapa, vainoharhaisuus kuuluu geeniperimäämme. Suomalainen sotainto ja siihen varustautuminen on ihailtavaa Venäjän matkimista. Suomalais-Ven'läinen tapa!
Ja sitten ruikutus ja syyttely päälle!
Puutnisti alkoi jo uhritumaan oih kuinka söpöä hahaha buahaah.
Jep.
Lavrovin käyttämä CCCP (Neuvostoliitto)-paita kertoo kaiken olennaisen ja ohjeistaa ymmärtämään.
Kaikki on venäjälle ihan samaa Mainilan laukausta ja hämäystä, kuin jo Stalinin aikaan.
Jenkit taas ovat niin "tyhmiä" kuin ennenkin suurine resursseineen. Nyt vain siellä ei ole enää edes ulkopolitiikassa ammattilaisia.
Kieltämättä putinistien into on kova, mutta niin oli äkkiväärien stalinistienkin aikanaan. Ihan samaa porukkaa.
Mites ne päzcäciccäre&co "jatko" ja "erillis" sodat?
Itse hyökättiin itänaapuriimme zakemanninazien kanssa juhannusviikolla 1941,josta hyökkäyksestä syytetäänkin venäjää..
Jossain mättää, ja pahasti..
Kuinka monta niitä nazien&liittolaisten "uro" ja "sankari" teko versiota ne pellet ovatkaan keksineet?
Oikeassa olet; sulla mättää ja pahoin....
Lännen vastaisku sekä aloittaa että lopettaa sodan venäjää vastaan.
Jos Venäjä varoittaisi Länttä etukäteen käyttävänsä ydinaseita nurkkaan ahdistettuna niin veikkaan että Länsi ei usko Venäjää ja jatkaa Venäjän ahdistelua.
Sama ilmiö oli kun Kiova rikkoi Minskin sopimukset. Venäjä pitkään varoitti Länttä että jos Kiovan hallinto ei suostu neuvottelemaan uutta sopimusta Kiovan hallituksen rikkomien Minskin sopimusten tilalle niin Venäjä ratkaisee asian sotilaallisesti. Länsi ei uskonut että Venäjä hyökkää, eikä heidän tarvitse siksi neuvotella. Suomenkin poliitikot kertoi yllättyneensä.
Olihan se yllätys kun reheti venäläinen putin sanoo että ei hyökkää ukrinaan ja seuravalla viikolla hyökkäsi minä sinisilmäisenä uskain että venäläiset on rehtiä kansaa ja puhuvat totta.
Eurooppalaisten johtajien viimeinen hokema ennen ydinsotaa on että meillä on oikeus.
Venäjä taas ei pohdi, onko oikeutta.
Mutta Venäjä on valmis neuvottelemaan. Vaikka olisi kuinka oikeassa niin tyhmä on se joka ei neuvottele.
Eihän putin ole suostunut neuvottelemaan zelenskin kanssa.
Venäjä on valmis vetkuttelemaan. Mistään se ei neuvottele ja tyhmä on se joka kuvittelee että Venäjä neuvottelisi ja vielä tyhmempi se, joka kuvittelisi että Venäjä noudattaisi sopimuksia ja lakeja.
Ei pidä nostaa kommenteilla ylös venäjämielisen propagandaa, tämä on syytä muistaa.
Zwedupelle/zäkzäläizten/päzcäciccäre/kepuli/ikl nazien mielipiteitäkö täällä pitäisi nostaa?
Laita joskus jotain järkevää palstalle, onko susta siihen? Muuta ku päzkäciccaretta...?
Lukisivat venäläisetkin vaikka LeoTolstoin kirjoituksista kuinka paljon venäläinen kuin myös muun maan kansalainen tarvitsee lopulta maata!
Ainahan täysin moraalittomien ryzzänaZien mielestä tappelu aloittaa se joka lyö takaisin ja sodan aloittaa se joka ampuu takaisin hyökkääjiä.
Ei siinä synny tappelua tai sotaa jos sinulla on kiinnostusta keskustella riitapukarin kanssa.
Kuules pupoeli, älä sekaannu ihmisten asioihin.