Ateistinen vala

Lääkärit tekevät Hippokrateen valan ja insinöörit Arkhimedeen valan. Voitaisiinko ajatella, että myös ateistista valaperinnettä heräteltäisiin henkiin? Neuvostolaisessa ateistisessa järjestelmässähän oli erilaisia valoja.
Mitkä voisivat olla tämän päivän ateistien eettiset ohjenuorat, jotka vannottaisiin ja kuka se henkilö, jonka nimiin vala lausuttaisiin? Tämä voisi tuoda suurelle yleisölle hieman enemmän luottamusta ja tietoa siitä, mihin ateistit toimissaan ovat sitoutuneet? Nykyinen näennäinen sekamelska palstalla voi ajaa ihmisiä syrjään ateismin tutkimisesta ja kommentoinnista.
16231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

"Nykyinen näennäinen sekamelska palstalla voi ajaa ihmisiä syrjään ateismin tutkimisesta ja kommentoinnista."

Ei suinkaan. Kaikki muut paitsi sinä tietää että nimensä mukaisesti ateismi tarkoittaa teismin vastakohtaa.

Neuvostoliitossa oli kommunistinen järjestelmä eikä ateistinen.

Äänestä

Mitähän siinä vannottaisiin?

Lupaan ja vannon, että en koskaan usko yhdenkään jumalan olemassaoloon?

Ja sitten jatkaisin elämääni niin kuin tähänkin asti...

Äänestä

Ei Suomessa ole valapakkoa. Ei missään. Vala ei ole mitään. Sen voi ajatella joskus kyseenalaistavan itsestään selvyyden.

Ateismi on oire.

Äänestä

Toteutuuko tässä extra hyvät puolet.




Minä en vanno jumalien nimeen, vaan ihmisyyden ja tietoisuuden puolesta.

Sitoudun kunnioittamaan totuutta, jota etsin tieteestä, kokemuksesta ja avoimesta ajattelusta.

Lupaan elää rehellisesti, kohdata toiset ihmiset myötätunnolla ja kantaa vastuuni maailmassa.

Minulle tämä elämä on ainutlaatuinen lahja.

Siksi tahdon käyttää sen viisauteen, hyvyyteen ja oikeudenmukaisuuteen.

Äänestä

Minä N.N. lupaan ja vakuutan Lentävän Spagettihirviön edessä, olevani ateistisen liikehdinnän luotettava ja uskollinen harjoittaja. Tahdon palvella ateismiani rehellisesti sekä parhaan kykyni mukaan etsiä ja edistää sen hyötyä ja parasta.

Minä tahdon kaikkialla ja kaikissa tilanteissa, Suomi24 palstalla ja julkisuudessa puolustaa ateismin koskemattomuutta, sen faktapohjaista totuutta sekä jumalien olemattomuutta. Jos havaitsen tai saan tietää jonkin hihhuleiden valheen olevan tekeillä tieteellisen totuuden kukistamiseksi tai palstan totuuden kumoamiseksi, tahdon sen viipymättä moderaattoreille ilmoittaa.

Suomi24 palstaa sekä paikkaani siinä, en jätä missään tilanteessa, vaan niin kauan kuin minussa voimia on, kyykytän ja vedän ripulivajakkeja kölin ali.

Lupaan argumentoida rationaalisesti ja loogisesti, viitata Dawkinsiin, Hitchensiin ja Harrisiin sekä käyttää hyvin minulle uskottua Occamin partaveistä. Tahdon myös muita ateisteja kohtaan olla suora ja auttavainen. Milloinkaan en hihhulismin, kreationismin, salaliittoteorian tai argumenttivirheen enkä myöskään lahjojen tai muun syyn tähden toimi vastoin ateistista velvollisuuttani.

Jos minut asetetaan palstan älykkäimmän osaan, tahdon olla palstalaisia kohtaan oikeudenmukainen, pitää huolta heidän hyvinvoinnistaan, hankkia tietoja heidän toiveistaan, olla heidän neuvonantajanaan ja ohjaajanaan sekä omasta puolestani pyrkiä olemaan heille hyvänä ja kannustavana esimerkkinä.

Kaiken tämän minä tahdon Saunatontun ja Puutarhakeijun mukaan täyttää.

Äänestä

En nyt oikein tajua, mitä minun pitäisi vannoa ja kenelle tai mille instanssille. Minun maailman kuvani on minun omani eikä se kuulu kenellekään muulle eikä varsinkaan millekään auktoriteetille. Vannokot ne, joilla ei ole omaa elämää ja omaa tahtoa.

Äänestä
  • Valassa olisi tarkoitus tuoda esille, että seuraa ja noudattaa niitä ylen korkeita periaatteita ja ihanteita, joita ateismissa on. Vala olisi paitsi itse aatteelle, myös muille osoitus siitä, että aikoo vankkumatta pitää esillä sitä tietoa mitä ateismista on saatavilla, ateismin historiaa, ateististen järjestöjen olemassaolon tarkoituksien selvittämistä, yksilöateistisia merkityksiä sekä aatteen monimuotoisuutta.

    Jokin kaunis ateistinen vala voisi sopia myös ateististen elämäntapahtumien yhteyteen luettavaksi, monenlaisiin erilaisiin tilanteisiin. Ei ateismin tarvitse olla aina rujoa ja ihmisiä luotaan poistyöntävää. Myös kaikkien kukkien voi antaa kukkia.

    Äänestä

Eihän tieteisiin uskovan henkilön tarvi tehä mitää valaa. Ei uskomusasioita, vaan jämäkkää tietoa. Tiedon keruu edellyttää tutkimusta. Se kehittyy vuosi vuodelta.
abc.

Äänestä
  • Eivätkö lääkärit ja insinöörit käytä ateistien mielestä tieteellisiä menetelmiä. Hekin voivat tehdä valan. Ateismin vala voisi olla kaunis tapaus ja tilaisuus, jossa jaetaan ateistinen koru osallistujalle ja rintamerkki ateistin synnyttäneelle äidille. Ateismin seremoniallisuus lisää ihmisten kiinnostusta itse aatetta kohtaan.

    Äänestä

Ennen lääkärin valassa on ollut hengellisyyttä.
Kyllä ateisteja on lääkärikunnassa kuten uskovia


Lupaan asettaa potilaan terveyden ja hyvinvoinnin etusijalle, toimia rehellisesti ja eettisesti, ja ansaita potilaan luottamus ammattitaidollani.

Äänestä

Neutraali sotilas. Joka on saanut sekulasrin kodin.
Sotilas vala on velvollisuus. Kuten asepalvelus.
Juuri nyt kova NHL jääkiekkoilija myöhästyi 24H.
Sakkoa yli 33 tuhatta.


“Vannon puolustavani maatani ja sen kansalaisia urhoollisesti, toimivani kurinalaisesti ja rehellisesti, ja kantavani vastuuni kaikissa tilanteissa.”

Se kuulostaa arvokkaalta, korostaa rohkeutta ja vastuuta, mutta ei sisällä mitään hengellistä tai uskonnollista elementtiä.


Kyllä se asepalvelus on hyvä käydä.
Vrt. Markkanen. Miljonääri.

Äänestä

vala ? mielikuvituskaverin nimeen 🤣 ette ole vieläkään lainanneet miljoonaa , jonka lupasin maksaa jeesukselle kuoltuani korkoineen takaisin 🤣🤣🤣

Äänestä

No ei. Kunnia ja omatunto riittää.
Nyt pitäis uskonnollisesti julistavat virkavalan ja sotilasvala saada katsomuksellisesti neutraaliksi kuten poliisin vala, lääkärin vala, tuomarin vakuutus ja tasavallan presidentin vakuutus ja todistajan vakuutus.

Äänestä

Kuka olisi riittävän kuuluisa ateisti, jonka nimiin vala vannotaisiin? Ja mihin kuuluisan ateistin lauseeseen perustuen?

Minä ___________ (ateistin nimi), lupaan ja vannon xxxx nimeen, että noudatan aina ateismissani seuraavia periaateita. Tutkin ateismin historiaa, olen selvillä ateistisen liikehdinnän tilanteesta, sen järjestöjen rakenteesta sekä ateismille annetuista perusteluista ja henkilökohtaisen ateismin merkityksestä sen harjoittajalle.
Kuten suuri ateistinen ajattelija xxxxs sanoi xxxxxx. Tulen noudattamaan näitä asioita koko ateismissa olemiseni ajan, niin kauan kuin minussa riittää jumalatonta voimaa edistää asiaa.
Ateismissani noudatan myös tiettyjä periaatteita xxxx, kuten kuuluisa ateisti xxxx sanoi suhteessa muihin ateismin harjoittajiin, sekä ateismista osattomiin.

Vastuullisen ateismin harjoittajan sertifikaatin ja plakaatin voisi saada tehtyään ateismin perusopinnot hyväksytysti läpi. Jonka merkiksi saisi vannoa juhlallisen valan.

Äänestä

Oletko tyhmä?

Äänestä

Ei mitään valaa vaan vaikkapa uppokaste ateistille. And the business goes on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lääkärit tekevät Hippokrateen valan ja insinöörit Arkhimedeen valan. Voitaisiinko ajatella, että myös ateistista valaperinnettä heräteltäisiin henkiin? Neuvostolaisessa ateistisessa järjestelmässähän oli erilaisia valoja.
Mitkä voisivat olla tämän päivän ateistien eettiset ohjenuorat, jotka vannottaisiin ja kuka se henkilö, jonka nimiin vala lausuttaisiin? Tämä voisi tuoda suurelle yleisölle hieman enemmän luottamusta ja tietoa siitä, mihin ateistit toimissaan ovat sitoutuneet? Nykyinen näennäinen sekamelska palstalla voi ajaa ihmisiä syrjään ateismin tutkimisesta ja kommentoinnista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu