Raanavettä joutuu nyt

Anonyymi-ap

Ei ole yhtään rahaa. Ei edes sitä penninjeniä, latin latia. Joutuu maanantaihin asti selvin päin sekoilemaan. Pitkä viikonloppu tiedossa.

47

458

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pelaako luotto lähijuottolaan?

    • Anonyymi

      Minulla on Xtra colaa,Xtra myslipatukoita,Xtra margariinia ja Coop korppuja,rummo makaronia, papuja,pikakahvia monta purkkia,hapankorppuja...

      • Anonyymi

        Rahaa on vajaa 3€.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Rahaa on vajaa 3€.

        eikö sillä saa ainakin jauhelihaa tai vähintäänki makkaraa???? ???


      • Anonyymi
        P.ervokki kirjoitti:

        eikö sillä saa ainakin jauhelihaa tai vähintäänki makkaraa???? ???

        Kilon xtraranskalaisia, jauholihapullia ja puuropaketin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kilon xtraranskalaisia, jauholihapullia ja puuropaketin.

        aivan..kyllä sillä jo jotain saa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kilon xtraranskalaisia, jauholihapullia ja puuropaketin.

        Noi saa 3euroll ja joskus ostanukki persaukisena.


      • Anonyymi
        P.ervokki kirjoitti:

        eikö sillä saa ainakin jauhelihaa tai vähintäänki makkaraa???? ???

        Saa saa.


      • Anonyymi
        P.ervokki kirjoitti:

        eikö sillä saa ainakin jauhelihaa tai vähintäänki makkaraa???? ???

        Sillä saa joko makkara tai eineslihapullat yhteensä 3 pakettia!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sillä saa joko makkara tai eineslihapullat yhteensä 3 pakettia!

        Tuollahan elää oikein herroiksi , gourmee ateriaan riittää kummasti , voi teitä onnettomia...


    • Anonyymi

      Et ole ainoa täsä viikonvaihteesa, joka on PA. Menen kauppiaan pihalta nurmen ajamaan, että se antais jääkaapistaan edes leivänkannikan.
      jysändä.

    • Anonyymi

      Köyhät.
      40.e.per.Viikko.
      Olenko.köyhä.
      Vai.Hyväosanen.
      Jäätyäni.Eläkkelle.
      Jos.Halituspuolueet.
      Puhuivat.Keskiverto.
      Köyhän.Elämästä.
      Muutta.Ei.Ole.
      Kykyjä.Tietoa.
      Mikä.Siinä.On.
      Vaikeeta.
      Kohdata.Ihminen.
      Ihmisenä.?🤔🤔

    • Anonyymi

      Ittel jemmas 700eur ja seurv raha 4.9 jep jep nyt olut maistuu.Alkuvuodesta olin persaukinen ja 2kk sitten n päätin nyt saa loppua persaukisena oleminen.Olkoon vaan aloittaja persaukinen hitto olut maistuu nyt.

    • Anonyymi

      Hanavesi on haalea paikka. Toivottavasti saat pian jotakin makua juomaasi.

      • Anonyymi

        Hanaveteen voi lisätä samariinia tai sekamehutiivistettä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hanaveteen voi lisätä samariinia tai sekamehutiivistettä

        Tai ruokasooda.


    • Anonyymi

      Persaukisuus kasvattaa toivottavasti.

      • Anonyymi

        Kun ei ymmärrä varautua sillä jemmarahalla niin saa kärsiä tyhmyydestään.


    • Anonyymi

      Kraanavesion hyvää ja terveellistä ihan jokaiselle. Kalja ei ole.

      • Anonyymi

        Kraanavedessä voi muhia pöpöjä, kaljaa on turvallisempaa juoda


    • Anonyymi

      Valmisruuat vievät ennen aikaseen hautaan.
      Kalliit mauttomat myrkkypöperöt voi unohtaa kaupan hyllylle.
      Työttömillä on kyllä aikaa valmistaa itse riittoisat edulliset herkkumurkinat.

      Leivätkin maistuvat leivälle, omatehtynä.

      • Anonyymi

        Täytyykin alkaa koittaan tekeen itse ruisleipää eipä kai se aluks juuren valmistaminen vaikeeta ole. Sämpylöitä tein joskus usein ja hiljakkoin ohrarievää ja karjalanpiirakoita perunatäytteellä.


      • Anonyymi

        Köyhän kuolema on lottovoitto valtiolle.


    • Anonyymi

      Tuttu kuuri minulle. Torstai illasta maanantain iltapäivään ei mitään energiapitoista suuhun.
      Sen huomasi maanantaina kun Scanian taka-akselin jarrurummut alkoivat tuntumaan yllättävän painavilta.
      Iltapäivällä alennuin hakemaan palkkaennakkoa ja viikon loput 4 ruokapaussia söin tehdasruokalassa paistettuja silakoita perunamuusin kera.
      Silloin päätin, että jos vielä joskus näen nälkää niin hoidan asiani siten, että voin itse määrätä milloin ja miten pitkään!

    • Anonyymi

      Raanavedessä ei ole mitään vitamiineja.
      Oluessa on montaa, b-vitskua ja ö-vitamiinia.

    • Anonyymi

      Jos hörppii niin varmistaa että ruokia löytyy,kahvia,sauhutarpeita jos sauhuttelee. Ei ei viimestä centtiä myöden rahat johonki alkoholiin.

    • Anonyymi

      Juon myös vettä vaikka rahaakin on. Olen juonut coca colaa aika paljon tässä kesällä ja unenlaatu on huonontunut joten olen alkanut juomaan vettä enemmän ja pakko päästä coca colasta eroon. Rahaa kyllä olisi, minulla on kolikkokippo jossa on varmaan 600 euroa kolikoita. Tilillä on jotain 530 euroa.

    • Anonyymi

      Sanoisin, että tyhmän pään takia kärsii koko vartalo!

      Missä on kunnon kotivara, kysyn vaan!

      Ei kait kukaan ole NIIN tyhmä, ettei ole lainkaan kotivaraa!!! Muutama pussi makaronia, pussi soijarouhetta, maitojauhetta paketti, näkkileipää, hernekeittoa muutama purkki jne.

      No, jos nyt sentään kykenet edes vähän toimimaan järjellisesti, niin muutamilla pantillisilla pulloilla ja tölkeillä saat ihan kivasti ruokaa koko viikonlopuksi, sillä jo kolmella pantillisella tölkillä voi ostaa "kyykky" kaurahiutaleita 500g paketin, sillä ne maksaa peräti 0,37€ (K-kauppa, Lidl ja S-market), tuolla yhdelläkin paketillisella sinnittelet maanantaihin asti, koska yhdestä 500g paketista saat 15 lautasellista kaurapuuroa.

      Kauppojen roskiksista löytyy hyvin näitä pantillisia pulloja ja tölkkejä. Itse vilkaisen aina "pankkiin" jo kauppaan mennessä ja poimin heti sadon talteen. Usein kuittaan pelkillä panteilla ostokseni, vaikka maksankin ostokseni magneettijuovalla, niin otan pantit rahana, niin en menetä bonuksia tai plussia. Vuodessa minulle kertyy n. 300€ panteista rahaa, joka tosin on verotettavaa tuloa, jonka ilmoitan veroehdotuksessa samalla, kun ilmoitan kaikki verovähennykset.

      Miksi et osta juomia verkkokaupasta, ne ei siellä paljoa maksa ja aina on kotona juomia. Siinäkin säästää todella paljon, kun ei osta kalliisti juomia ja on kotivarana juotavaa. Ostaa vaan verkkokaupasta ne tarjoukset, esim. olut 5,9% 24 pack on tarjouksessa joskus 0,99€, mutta usein joutuu maksamaan sen 4.95€ siitä 24 packista. Hanaviinit 3 litran pänikkä myös usein tarjouksessa 4,95€. Eihän niitä juomia tarvitse tolkuttomasti lipitellä, käyttää kohtuudella, niin lasti riittää pidempään.

      Ja mikä muuten estää menemästä huomenissa mato-ongelle ja onkimasta ruokakalat viikonlopuksi, ostat siihen lisukkeeksi niillä panteilla muutaman perunan ja sipuli, teet kalakeiton viikonlopuksi.

      • Anonyymi

        Minä en veroihin ilmoittele mitään mitä saan tai löydän.


    • Anonyymi

      kemikaali-Alit lisää kraanaveteen kemikaaleja :(

    • Anonyymi

      Yksi somaliäidin kommentti tiivistää, miksi kotipiiriin käperrytään ja miten hankala sieltä on löytää enää työelämään useamman lapsen ja vuoden jälkeen: ”Me tykkäämme olla omissa oloissa ja pyöriä kotona. Tarvitsemme jonkun kertomaan meille siitä, miten työelämä ja tämä yhteiskunta toimii. Kotona lasten kanssa oleminen on täysin oma maailmansa.”

      Tutkimuksessa siteeratut äitien kommentit perhe-elämän pyörittämisestä ilman miehen apua ovat silmiä avaavaa luettavaa suomalaisille, joiden lähtökohta perheen ja yhteiskunnan asioiden hoitamiselle on tasa-arvo. Tutkimuksen lukeminen on suositeltavaa kaikille, jotka haluavat ymmärtää kulttuurieroja sekä sitä, miltä suomalainen yhteiskunta somalitaustaisille tuntuu. Ja mikä tärkeintä: Kuulla, miten maahanmuuttajat itse ratkaisisivat kotoutumisen ongelmia.

    • Anonyymi

      Sulla on sekoilut toisinpäin.

      • Anonyymi

        Niinhän se on selvinpäin on kuin Liisa ihmemaassa


    • Anonyymi

      Täällä on laadukkaat raanavedet.
      Monissa maissa tulee raanoista ruskeaa lientä.

      • Anonyymi

        Vain Pohjois-Euroopassa voi huoletta juoda kraanavettä.


    • Anonyymi

      Vääpelin aamupala on lasillinen vettä.

      • Anonyymi

        Päivällisellä tarjoillaan sitten vääpelinräkää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Päivällisellä tarjoillaan sitten vääpelinräkää.

        Toi onkin sitten jo herkkua


    • Anonyymi

      Harvoin ollut rahat niin loppu että tarvii vettä juoda. Kerran oli viime vuonna kuitenkin rahaa oli vain 18 euroa. Laitin sillä 10 euron trio pitkävedon ja voitin 1300 euroa. Kaikki 5 peliä oli oikein. Säästin niitä rahoja pitkään ja säästän yhä. Olen aina laittanut tukirahoista satasen säästöön ja yritän säästää nyttekin sellaiset 2000 euroa ensi kesään mennessä.

      • Anonyymi

        Säästäminen ja varautuminen tuleviin menoihin on aina järkevää.
        Siirryin jo monta vuotta sitten siihen talouden asiantuntijoiden suositukseen eli
        10 % netosta laitetaan säästöön, niin voi sitten yllätysmenon iskiessä
        kuitata sen helposti ilman huolia noilla säästetyillä pennosilla.
        Eikä tarvitse itkeä ja valittaa rahattomuutta kun elää sitten tarkasti lopuilla.


    • Anonyymi

      Eilen yritti kaksi teiniä saada kaupan asiakkailta euroa. Mietin että olikohan heidän vanhempansa ryypänneet lapsilisärahat. Onneksi oli koulupäivä, jotta edes yhden lämpimän aterian olivat saaneet.

      • Anonyymi

        Ei kaikki tee niinkuin sinä että ryyppää


    • Anonyymi

      Eihän siinä mitään järkeä laittaa viimeistä centtiä myöden rahansa alkoholiin ja sit syömättä ja samaan hengen vetoon uhoo kun rahaa tulee ostaa alkoholia,-tuo on sellainen oravanpyörä että helposti tulee muutkin ongelmaa.

    • Anonyymi

      Miksi kukaan ei ehdota.esim urheiljoilke maksetaan palkkaa.
      Ei makseta mitään tähtitileediä miljoona sopimuksia
      Hyviä lahjakkaita urheiljoita jää sivuun .
      Kaikissa lajeissa sama juttu.
      Ei voi kuin ihmetellä.miten miesvaltauset urheilulaji kerää rahaa saavi kaupalla...
      Ideat kehiin

    • Anonyymi

      Jos on vain muutama euro rahaa viikonlopuksi, niin kannattaa mennä illalla kauppaan. S-kaupoissa alkaa ilta-ale klo 18 jälkeen. Silloin saa punaliputetuista tuotteista -60 %. Muutamalla eurollakin saa ainakin leivän ja maidon jos ne on punaliputettuja. Leipää on yleensä aina alessa. Usein on myös kananmunat alessa ja niistä saa hyvät ravintoaineet kun keittää tai paistaa. Hyvää vaikka leivän päällä.

    • Anonyymi

      Vesi vanhin voitehista!

    • Anonyymi

      Kokeilepa jäädyttää hanavesi, jos saisit siihen liittyvän haaleuden pois sillä tavalla.
      Jos et asu metsässä, voit etsiä pulloja. Pulloilla voi saada kovan aherruksen tuloksena makkaran. Ja vielä kovemman aherruksen tuloksena perunan. Monet yhdistävät perunan ja makkaran ruoaksi, jota kutsutaan keitoksi. Se on eräänlainen köyhän kansan korvikeruoka. Mutta, jotkut tulevat keitoilla toimeen.
      Jos asuu metsässä, voi olla, että siellä on sieniä tai marjoja, joita syömällä nälänmatka voi jatkua.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      226
      15135
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      127
      10540
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      121
      10116
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9351
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      53
      9175
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7079
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6955
    8. 182
      6517
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6197
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    Aihe