Mitä tarkoittaa: niinkuin pakana tai publikaani?

Anonyymi-ap

Jeesus sanoi, että jos joku ei korjaa tapojaan, olkoon hän seurakunnalle kuin pakana tai publikaani.

Tarkoittaako se että jehovantodistajat eivät saa olla ystävällisiä ulkopuolisia kohtaan? Eivätkö he saa keskustella kassaneidin tai päivätyöläisen kanssa? Eivätkö he saa käyttäytyä sivistyneesti?

Kun he tulevat meille jakamaan lehtiään, miksi he ovat niin ystävällisiä minua kohtaan? Eikö heidän tulisi karttaa minua niinkuin pakanaa ja publikaania?

Herää kysymys: miten pitää kohdella publikaania, siis tullivirkailijaa, kun menee ulkomaille? Pitääkö mökottää, ja olla puhumatta, ja yrittää mennä huomaamatta ohitse?

Olenkohan käsittänyt väärin asian? Ehkä se onkin niin, että minun ulee keskustella ystävällisesti ja asiallisesti, olla kohtelias ja huomaavainen, mutta samalla pitää huolta siitä, etten anna vetää itseäni pois siitä, minkä tiedän oikeaksi.

7

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jeesuksella oli aikansa tapaan voimakasta retoriikkaa, joka ei useinkaan sovellu kirjaimellisesti otettavaksi. Ydinajatus tuossa lienee, että syntiä tekevän veljeen otetaan etäisyyttä, ei olla enää kuten veljet, vaan ulkopuoliset. Olisi järjetöntä ajatella, että välit pannaan poikki niin, ettei edes tervehditä. Sitä paitsi juutalaiset eivät kohdelleet edes pakanoita tai publikaaneja niin, vaikka läheistä yhteydenpitoa vältettiin. Kyllä heidän kanssaan voitiin asiallisissa väleissä olla. Ja olihan pakanoiden joukossa myös niin sanottuja jumalaapelkääviä, joiden kanssa saatettiin olla sitten enemmänkin tekemisissä.

      Jeesus ei myöskään mainitse mitään siitä, että jokin oikeuskomitea päättäisi koko seurakunnan puolesta, kuka joutuu ulkopuolelle.

      • Anonyymi

        Molemmat tarkoittaa Idiootti Persuja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Molemmat tarkoittaa Idiootti Persuja

        Pakana ja publikaani eivät olleet juutalaisille arvossa pidettyä väkeä. Pakanoita pidettiin jossain määrin epäpuhtaina, publikaaneja lisäksi ahneinakin. Kyllä molempien ryhmien kanssa voitiin kuitenkin olla asiallisissa väleissä. Tämä oli tarpeen jo käytännön asioiden hoitamiseksi, eikä myöskään olisi juutalaisille tuonut hyvää mainetta kansakuntana, jos he olisivat kohdelleet ulkopuolisia tylysti, vaikka jossain määrin sisäänpäinlämpiävä porukka olivatkin.

        Jeesuksen ohje lienee lisäksi myös kärjistys, hyperbola. Kyllä syntiä tekevä veli saattoi silti olla pakanaa tai publikaania parempi, vähän riippuen siitäkin, mikä synti oli kysymyksessä. Ainahan oli mukana myös toive, että veli parantaisi tapansa. Pakanoista tai publikasneista sen sijaan ei yleensä odotettu, että he kääntyisivät veljiksi, juutalaisiksi. Juutalaisuuteen lähinnä synnyttiin, se ei pyrkinyt aktiivisesti käännyttämään ulkopuolisia.

        Tuohon aikaan syntejä ei muuten määritelty vanhinten kirjassa "Paimentakaa Jumalan laumaa". Tämänkin oikeuden Vartiotorni on varannut itselleen, määritellä mikä on syntiä, ja myös muuttaa tätä halutessaan.


    • Anonyymi

      Siis mökötys on selvästi Raamatun sanaa vastaan!

    • Anonyymi

      Markus 2:15 Ja kun hän aterioi hänen kodissaan, aterioi myös monta publikaania ja syntistä Jeesuksen ja hänen opetuslastensa kanssa; sillä heitä oli paljon häntä seuraamassa.
      2:16 Kun fariseusten kirjanoppineet näkivät, että hän söi syntisten ja publikaanien kanssa, sanoivat he hänen opetuslapsilleen: "Publikaanien ja syntistenkö kanssa hän syö?"
      2:17 Sen kuullessaan Jeesus sanoi heille: "Eivät terveet tarvitse parantajaa, vaan sairaat. En minä ole tullut kutsumaan vanhurskaita, vaan syntisiä."

      • Anonyymi

        Olisikohan jo aika käydä aterialle pakanain ja publikaanien kanssa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisikohan jo aika käydä aterialle pakanain ja publikaanien kanssa?

        Ei, koska Jeesuksen malli ei kelpaa Vartiotornille. Ei ole oikeastaan koskaan kelvannut, missään asiassa. Jotain omiin tarpeisiin sopivaa sieltä on voitu poimia ja väännellä mieleiseksi.

        Jeesus on Vartiotornille lähinnä välttämätön paha, painolasti, jota joudutaan raahaamaan mukana. Häntä ei voi poistaa kuviosta kokonaan, koska halutaan kuitenkin esiintyä kristillisenä liikkeenä, vieläpä ainoana oikeana. Jeesukselle annetaan kuitenkin mahdollisimman pieni rooli, Jehovan ja järjestön saadessa suurimman huomion.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2488
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      62
      2242
    3. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      48
      2076
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      210
      1738
    5. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1650
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      21
      1645
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      89
      1447
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      17
      1437
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1380
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1364
    Aihe