Eilen näin aikuisen mutta melko laihan ketun Vaasantien laidalla. Punaruskea, valkoinen rintamus ja hännän pää. Oikein söpön näköinen. Ja kesyn oloinen, katseli minua kysyvästi autooni kun hiljensin vauhtia ja nuuhki rauhallisena tien pengertä.
Vähän surullista, muutama päivä aiemmin samassa kohtaa, Ylöjärveltä tullessa ennen vasemmalla olevaa entistä Neste-huoltamoa, lojui tien reunaviivalla auton alle jäänyt pieni ketunpoikanen. Mahtoiko äiti nyt vieäkin hakea poikastaan? Joku oli ehkä heittänyt litistyneen poikasen pois tien reunaviivalta juuri pari päivää aiemmin, ehkä se lojui nyt siellä oikealla puolella tien sivussa.
Kettu Vaasantien varrella
Anonyymi-ap
2
161
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän noita näkee. Liikkuvat varhain aamulla. Siihen aikaan niitä yleensä näkee.
- Anonyymi
Tää tepasteli siellä vilkkaan liikenteen aikoihin vähän ennen iltapäivän neljää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585060
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544572Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224499Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2951690- 851345
- 2281308
- 751294
- 3061005
- 199940
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50830