Onkohan Raamatussa nyt pahemman luokan väärä tieto?
Ihmiskunta 6000 vuotta vanha?
Anonyymi-ap
8152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aadam luotiin 4220 ekr. Nyt on menossa 6245 jälkeen Aadamin.
Jeesus Kristus oli vedenjakaja. Hän antoi opetuslastensa käsiin vallan mihin tahansa. Myös aikamatkoihin ja muodostaa sieluja aikaan ennen luomista.
Mitä tahansa te pyydätte sen minä teen! Jeesus antoi tällä sanalla vallan suuriin muutoksiin.
Barnabaan evankeliumi kertoo että hyvän ihmisen sielu kuljetettiin aikaan 60000 vuotta ennen Aadamin luomista. Joten jo siellä 65000 ekr alkoi olla asukkaita jonkin verran.
Mutta Intia on saanut avaimet vielä suurempiin menneisyyden muutoksiin. He ovat saaneet universumin ja rinnakkaisuniversumien avaimet kun taas Islam vain Aurinkokunnan avaimet.
Nämä asiat vaatii ymmärrystä jota saa vain Koraania lukemalla lahjaksi.
Tiede ei ole todistanut sitä vääräksi, vai onko? Siis 100% varmuudella, koska jotain pientä teoriaa on esitetty joka antaisi pidemmän ajan, mutta koska kyseessä on niin kaukaiset ajat että ei ole tietoa luonnonlakien muutoksesta silloin.
Kyllä se on todistettu vääräksi monellakin eri tieteenalalla täysin yli epäilyksen.
Vai ihan luonnonlakejen muutoksia. Tuolla tavallahan voi väittää vaikka keijujen tehneen viime torstaina kaiken ja laittanut kaikki vaikuttamaan vanhemmalta.
Kyllä tuo on ihan varma, ettei luonnonlait muutu.
Eikä 6000 vuotta edes ole pitkä aika maapallon historiassa. Itse asiassa se olisi epärealistinen aikajana.
Moni epäilee sitä vieläkin ja lisää huippututkijoita tulee jatkuvasti.
Kyllähän teillä tiukkaa tekee esittää todisteita tuota varhaisemmasta ihmisestä ja meiningistä.
Kyllä se näin on. Ihminen on siis 6000 vuotisesta historiastaan huolimatta suhteellisen nuori tulokas.
Mutta mitä olemmekaan saaneet aikaan menneiden vuosituhansien aikana? Ihmiskunnan historia on ollut kauttaaltaan surullisen traagista katseltavaa.
Siksi Raamattu sanoo Ilmestyskirjassa aiheellisesti, että ” tulee Jumalan määräaika saattaa turmioon ne, jotka turmelevat maan” ja ovat vaarassa tuhota jopa koko ihmiskunnan.
Raamattu on kokoelma kansansatuja. Onhan sinne siteeksi poimittu totuuksiakin kuten Gomorran meteoriitti.
Karjalankannaksella verkkokalasteltiin jo 8540 eaa eli 4500 vuotta ennen Aadamin luomista. Silmäkoko oli 60mm eli ihan pikkusunttejä ei pyydetty.
Sitä tarina ei kerro, kävelikö tuolloin joku vetten päällä kalastusnevoja jakelemassa. Satua taitaa olla se myöhempikin tarina.