Maakauppoja: Suomen valtio ostaa Karjalan takaisin !

Anonyymi-ap

Uusi kartta näyttää oikein hyvältä!

https://fi.wikipedia.org/wiki/Karjala#/media/Tiedosto:Finnish_Karelia.svg

Karjalan maista riittää Venäjälle hoidettavaa... ? Huom! Siis tätä aivan itäistä Karjalaa! Saattaa olla niin, että onnistuneen Karjalakaupan jälkeen Venäjä innostuu myymään Karjalan maita Suomelle lisää! ???
... Tyytyväisyys lie olisi molemminpuoleista?

9

148

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yllätys !

    • Anonyymi

      Köyhä Suomi kohta ei pysty edes leipää itselleen ostamaan...

    • Anonyymi

      Kuka sanoi suomalaisille, että Karjala haluaisi tulla ostetuksi?

      • Anonyymi

        Jaa ... ! Taidat kuvitella, tahi luulet tietäväsi, että Suomenmaan kansalaisille "sanotaan" .... jostain "pääkonttoriista", "mitä tulee ajatella, toivoa tai .....T e h d ä!

        Onko Sinulla jokin ehdotus siitä, miten ryssien aikoinaan ryöstämaan SUOMEN Karjalaan NL:n pakko-siirtämät / "uudisasukkaat" ... saadaan muuttamaan entisile kotikonnuilleen,v vaikkapa jonnekin Ural-vuoriston taaksew ! ???

        Karjalan ostamiseta on hyvä jatkaa neuvotteluja. SO molempien maiden etu!

        P.S. Suomessa osataan ....ja ON paljon rak.teollisuutta ja .... juuri rakentamislakiin hyväksyttiiin laajennettu osio tilaelemetti - RAKENTAMISESTA !

        TÄÄLTÄ lännestä !!! VOIDAAN NOPEASTI TOIMITTAA ..... esim. Wiipurista pois / siis takaisin muuttaville ikäänkuin "omakotitalo" ! Siinä onkin sitten ihmettelemistä ....NEUVOSTO-ÄIDILLÄ, kun sitten on ihan ikioma KEITTIÖ !

        Jatketaan kiireesti neuvotteluja ja / eli ..... kaupanhierontaa! Ehdotan!

        P.S. Moskovassa tunnetaan hyvin suomalainen rakennustapa / tilaelementit! Edellinen SUURTILAUS sieltä oli ydinvoimala. onnettomuuden jälkeen!


    • Anonyymi

      Tietääkö kukaan, aloittajan lisäksi, noista tulevista kaupoista?)))

    • Anonyymi

      Venäjältä ei pidä ostaa risuakaan niin kauan kuin Putin on vallassa ja Venäjän ylläpitämä barbaarinen sota jatkuu. Ei edes kultalautasella tarjottuna!

      • Anonyymi

        Ohjeesi on hyvä ! Ihmetellä tuota "soppii" ..... Kuinka kauan ns. lukeneisto ja nyt varmaan vanhanaikaisell hallintomallilla = diktatuuri toimiva? .... johto pystyy paimentamaan nuorisoaan,joka taatusti on kinnostunut Kaikesta länsimaisuudesta ja etenkin siitä, missä neuvostotiede on jälkeenjäänyt jaosaamien on erikoisalan käsissä!
        Eipä taida olla enää kovin ajankohtaista Neuvostoliiton opit: " Avaruuden valloitus" !
        (vitsi sisäpiireissä: Vanha neuvostotiede muuttaa maapallon KUUn ... komm .- uskovaisten kansalaisille asuttavaan kuntoon, JA uusi KOMMUNISMIN uskonto kehittää oman pikku planeettansa .... enemmän kuin kauas, avaruusmerien TAA...!
        Toivottelen hyviä ja reippaita harjannostajaisia ..... sinne ! Seuraava kysymykseni sitten koskeekon VODKAA! Kuun pinnalla on piempi vetovoima! Haihtuuko alkoholi nopeammin, jos lasi ei tyhjene ja pullo on sattunut jäämään auki ... SIELLÄ ?

        Ne maapallolle jäävät orjakansat (liki 100) saavat rakennella; mihin sitten pystyvätklin NEUVOSTO-raunioille!
        P.S. Suomelle avaautuvat "mahtavat markkinat"! Karjalan palautuksen jälkeen ; SEn korjatun ja entiseen paikkaan sijoitetun ITÄ-rajan taakse!


    • Anonyymi

      Kunpa saisi edes viipurin alueen takaisin. Sekin olisi jo hyvä. No, aika utopistiselta sekin vaikuttaa. Kaikkein tärkeintä nyt olisi, että joko nykyinen Venäjän johto tai todennököisemmin uusi lopettaisi tuon todella järjettömän sodan Ukrainaa vastaan. Venäjän kansa kärsii siitä itse kaikista eniten.

      Voimia!

      • Anonyymi

        " Venäjän kansa kärsii siitä itse kaikista eniten. " Suomalaisissa koulöussa vaiettaan tästä "Venäjän kansa asiasta " ! Se Venäjän edellien valtio oli nmeltään NEUVOSTOLIITTO !
        No nimi kuvaili jotenkin paremmin (roistovaltiota!) Siis sitä "liittoa".
        Venäläiset ovat alistaneet orjikseenn noi suunnilleen SATA (100) kansakuntaa!
        OLIPA LIEKELLÄ, ETTEI OLLUT .... lähellä ettei Suomi "päässyt" noiden kansakuntien joukkoon... " Jatkosodan jälkeeen! Vieläköhän ryssiä kiinnostaa hankkia uusia "liittolaisia" ?
        Saattaa olla niin, että kun tietokoneistumien lisääntyy ja leviää IDÄN jättiläisen sisäpiireissä, niin koko VENÄJÄ hajoaa pikkuvaltioksi, ennen kuin kirjoitetaan vuosiluvuksi 3000 !
        Hyvä niin! Vl. Putin jääkin viimeiseksi diktaattoriksi NEUVOSTOLIITON / VENÄJÄN historiassa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      31
      3616
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      96
      3293
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      91
      3162
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3088
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      68
      2993
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2735
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2530
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2453
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2298
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2070
    Aihe