Maakauppoja: Suomen valtio ostaa Karjalan takaisin !

Anonyymi-ap

Uusi kartta näyttää oikein hyvältä!

https://fi.wikipedia.org/wiki/Karjala#/media/Tiedosto:Finnish_Karelia.svg

Karjalan maista riittää Venäjälle hoidettavaa... ? Huom! Siis tätä aivan itäistä Karjalaa! Saattaa olla niin, että onnistuneen Karjalakaupan jälkeen Venäjä innostuu myymään Karjalan maita Suomelle lisää! ???
... Tyytyväisyys lie olisi molemminpuoleista?

10

362

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yllätys !

    • Anonyymi

      Köyhä Suomi kohta ei pysty edes leipää itselleen ostamaan...

    • Anonyymi

      Kuka sanoi suomalaisille, että Karjala haluaisi tulla ostetuksi?

      • Anonyymi

        Jaa ... ! Taidat kuvitella, tahi luulet tietäväsi, että Suomenmaan kansalaisille "sanotaan" .... jostain "pääkonttoriista", "mitä tulee ajatella, toivoa tai .....T e h d ä!

        Onko Sinulla jokin ehdotus siitä, miten ryssien aikoinaan ryöstämaan SUOMEN Karjalaan NL:n pakko-siirtämät / "uudisasukkaat" ... saadaan muuttamaan entisile kotikonnuilleen,v vaikkapa jonnekin Ural-vuoriston taaksew ! ???

        Karjalan ostamiseta on hyvä jatkaa neuvotteluja. SO molempien maiden etu!

        P.S. Suomessa osataan ....ja ON paljon rak.teollisuutta ja .... juuri rakentamislakiin hyväksyttiiin laajennettu osio tilaelemetti - RAKENTAMISESTA !

        TÄÄLTÄ lännestä !!! VOIDAAN NOPEASTI TOIMITTAA ..... esim. Wiipurista pois / siis takaisin muuttaville ikäänkuin "omakotitalo" ! Siinä onkin sitten ihmettelemistä ....NEUVOSTO-ÄIDILLÄ, kun sitten on ihan ikioma KEITTIÖ !

        Jatketaan kiireesti neuvotteluja ja / eli ..... kaupanhierontaa! Ehdotan!

        P.S. Moskovassa tunnetaan hyvin suomalainen rakennustapa / tilaelementit! Edellinen SUURTILAUS sieltä oli ydinvoimala. onnettomuuden jälkeen!


    • Anonyymi

      Tietääkö kukaan, aloittajan lisäksi, noista tulevista kaupoista?)))

    • Anonyymi

      Venäjältä ei pidä ostaa risuakaan niin kauan kuin Putin on vallassa ja Venäjän ylläpitämä barbaarinen sota jatkuu. Ei edes kultalautasella tarjottuna!

      • Anonyymi

        Ohjeesi on hyvä ! Ihmetellä tuota "soppii" ..... Kuinka kauan ns. lukeneisto ja nyt varmaan vanhanaikaisell hallintomallilla = diktatuuri toimiva? .... johto pystyy paimentamaan nuorisoaan,joka taatusti on kinnostunut Kaikesta länsimaisuudesta ja etenkin siitä, missä neuvostotiede on jälkeenjäänyt jaosaamien on erikoisalan käsissä!
        Eipä taida olla enää kovin ajankohtaista Neuvostoliiton opit: " Avaruuden valloitus" !
        (vitsi sisäpiireissä: Vanha neuvostotiede muuttaa maapallon KUUn ... komm .- uskovaisten kansalaisille asuttavaan kuntoon, JA uusi KOMMUNISMIN uskonto kehittää oman pikku planeettansa .... enemmän kuin kauas, avaruusmerien TAA...!
        Toivottelen hyviä ja reippaita harjannostajaisia ..... sinne ! Seuraava kysymykseni sitten koskeekon VODKAA! Kuun pinnalla on piempi vetovoima! Haihtuuko alkoholi nopeammin, jos lasi ei tyhjene ja pullo on sattunut jäämään auki ... SIELLÄ ?

        Ne maapallolle jäävät orjakansat (liki 100) saavat rakennella; mihin sitten pystyvätklin NEUVOSTO-raunioille!
        P.S. Suomelle avaautuvat "mahtavat markkinat"! Karjalan palautuksen jälkeen ; SEn korjatun ja entiseen paikkaan sijoitetun ITÄ-rajan taakse!


    • Anonyymi

      Kunpa saisi edes viipurin alueen takaisin. Sekin olisi jo hyvä. No, aika utopistiselta sekin vaikuttaa. Kaikkein tärkeintä nyt olisi, että joko nykyinen Venäjän johto tai todennököisemmin uusi lopettaisi tuon todella järjettömän sodan Ukrainaa vastaan. Venäjän kansa kärsii siitä itse kaikista eniten.

      Voimia!

      • Anonyymi

        " Venäjän kansa kärsii siitä itse kaikista eniten. " Suomalaisissa koulöussa vaiettaan tästä "Venäjän kansa asiasta " ! Se Venäjän edellien valtio oli nmeltään NEUVOSTOLIITTO !
        No nimi kuvaili jotenkin paremmin (roistovaltiota!) Siis sitä "liittoa".
        Venäläiset ovat alistaneet orjikseenn noi suunnilleen SATA (100) kansakuntaa!
        OLIPA LIEKELLÄ, ETTEI OLLUT .... lähellä ettei Suomi "päässyt" noiden kansakuntien joukkoon... " Jatkosodan jälkeeen! Vieläköhän ryssiä kiinnostaa hankkia uusia "liittolaisia" ?
        Saattaa olla niin, että kun tietokoneistumien lisääntyy ja leviää IDÄN jättiläisen sisäpiireissä, niin koko VENÄJÄ hajoaa pikkuvaltioksi, ennen kuin kirjoitetaan vuosiluvuksi 3000 !
        Hyvä niin! Vl. Putin jääkin viimeiseksi diktaattoriksi NEUVOSTOLIITON / VENÄJÄN historiassa!


    • Anonyymi00011

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      99
      6946
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      411
      6680
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      162
      4982
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      94
      3894
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3831
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      72
      3737
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3552
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3250
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      6
      2089
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1659
    Aihe