Jos Helinä keiju ilmestyisi sinulle keskellä kaupunkia, niin alkaisitko uskomaan keijukaisiin? Entä, jos sängysi alla olisi mörkö? Tai ukkosenjumala-Thor ilmestyisi sinulle?
Eli mitä vaaditaan, että alat uskomaan muihinkin kansantarujen taruolentoihin, kuin mihin tällä hetkellä uskot?
Eli mitä vaaditaan, että alat uskomaan muihinkin kansantarujen taruolentoihin, kuin mihin tällä hetkellä uskot?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jumala ei ole mikään kansantaru vaan antiikin filosofien totena pitämä entiteetti, maailman luoja.
jumala jumala näytä sarves onko huomenna pouta ?
Jumala on antiikin filosofien aivopieruista syntynyt hallusinaatio, jota jotkut jopa nykypäivänä pitävät todellisena.
Mikä antiikin filosofien totena pitämistä entiteeteistä on olemassa ja millä perusteella?
Uskon joulupukkeihin, koska niitä näkyy jouluisin ja ne tuottavat jouluiloa toisin kuin Jumala. joka vain lymyilee piilossa ja aiheuttaa tulvia ja tsunameita ynnä muuta kamalaa. Jumala on kamala. Ei ihme, ettei kehtaa näyttäytyä.
Monet ateistit pitävät yllä tarinoita keijuista ja Thor jumaluudesta. Mielenkiintoista asiassa on se, ovatko ne heijastumaa ns. alkuperäisen metsäateismin ajasta, jolloin ateistit olivat ennen teismiin lankeamisensa aikaa kokoontuneet leirinuotioille kertomaan tarinoitaan.? Koska tuon ajan ateismin harjoittajat eivät osanneet lukea tai kirjoittaa he harjoittivat tarinaperinteitä, piirsivät seinille sekä käyttivät psykedeelejä vahvistaakseen tunteitaan, joiden vaikutuksen yhteydestä ns. keijumaailmaan ei joidenkin ateistien mielestä saa tehdä mainintoja.
Keijukaiset kuuluvat saatanalliseen luomakuntaan, joka lankesi Jumalan viholliseksi.
Ne eivät kestä kuulla puhetta Jeesuksesta.
Jos keijukainen ilmestyy, niin sille voi sanoa että painu helvettiin, Jeesus Kristus on Herra !