Tulitauko tulee, kun venäjä pakotetaan siihen, kuten nyt tehdään. Putin on jo suostunut siihen ja sopinut siitä agenttinsa Trumpin kanssa.
Putin vaan panee kaikki tuleen, kun tietää saavansa lepotauon. Ukrainaa pitää tukea ja pakotteita lisätä juuri nyt enemmän kuin koskaan. Siis juuri niin kuin halukkaiden koalitio tekee, ei niin kuin Trump tekee, ettei lisää pakotteita, vaan vaatii Ukrainalta lisämyönnytyksiä.
Trump lisää pian pakotteita minimaalisesti, ettei paljastuisi.
Tulitauko, aselepo, rauhansopimus
12
178
Vastaukset
Nyt on sota Ukrainan ja venäjän välillä. On oltava Ukrainan puolella. Sikäli olemme jo sodassa, ja venäjä tekee hybersodankäyntiä, kaapelien rikkomisia, tietokonehäirintää, lentoliikenteen häirintää, terroritekoja ym. sodankäynnin esiasteita NATOa. EUta ja Suomea vastaan.
On pakko varustautua sotaan. Hyökkäys on jo alkanut, venäjä on aloittanut ja vastaa seurauksista kun tuemme Ukrainaa niin, että venäjän on lopetettava hyökkäyksensä. Putinin hyökkäys on torjuttava Ukrainassa ja muualla. Nyt on sota, eikä silloin sotiminen ja valmistautuminen ole mitään sota kiihkoa. Se on pakko. Toinen mahdollisuus on alista ja menettää vapautensa, pettää Ukraina kuin Trump.Putin paljasti kokouksessa Intian, Kiinan ym kanssa, että olivat sopineet Trumpin kanssa Alaskassa, miten rauha Ukrainassa saadaan aikaan.
Eli tulitauko on tulossa, koska suoraan rauhansopimukseen ei ole edellytyksiä. Ei ole vielä semmoista pohjaa rauhaan, johon sekä Ukraina että venäjä suostuisivat. Ukraina on suostunut tulitaukoon ja aselepoon.- Anonyymi
Rauha tulee vasta kun Putin pötköttää nurmen alla roisto laumansa kanssa.Venäjän kansa on saatava liikkeelle,omia sortajiaan vastaan.Silloin vasta tulee rauha kun Moskova on palanut raunioiksi Kremli jauhettu murskaksi.
Anonyymi kirjoitti:
Rauha tulee vasta kun Putin pötköttää nurmen alla roisto laumansa kanssa.Venäjän kansa on saatava liikkeelle,omia sortajiaan vastaan.Silloin vasta tulee rauha kun Moskova on palanut raunioiksi Kremli jauhettu murskaksi.
Niin, jokainen tulitauko ja rauha on kuitenkin vain valmistautumista seuraavaan hyökkäykseen, niin kauan kuin Putin ja vastaavat ovat vallassa. USAssa Bolton sanoo näin, ja niin asia on.
Mutta Putin paljasti jo sopineensa rauhasta Trumpin kanssa, ja tulitaukoon Ukraina suostuu. Ei kuitenkaan venäjän ehdoilla. Putin taas ei hyväksy Lännen joukkoja Ukrainaan. Mutta sitä ei häneltä kysytä.
Kuinka käy? Ei tulitaukoa, tai tulitauko ja turvatakuut ja joukot Ukrainaan.
Kumpi tapahtuu? Jälkimmäinen, muttei ihan heti.
Sitten kun sota jatkuu, se laajenee NATOn kanssa sodaksi, jos ei venäjä heti lopeta.- Anonyymi
santtunen2 kirjoitti:
Niin, jokainen tulitauko ja rauha on kuitenkin vain valmistautumista seuraavaan hyökkäykseen, niin kauan kuin Putin ja vastaavat ovat vallassa. USAssa Bolton sanoo näin, ja niin asia on.
Mutta Putin paljasti jo sopineensa rauhasta Trumpin kanssa, ja tulitaukoon Ukraina suostuu. Ei kuitenkaan venäjän ehdoilla. Putin taas ei hyväksy Lännen joukkoja Ukrainaan. Mutta sitä ei häneltä kysytä.
Kuinka käy? Ei tulitaukoa, tai tulitauko ja turvatakuut ja joukot Ukrainaan.
Kumpi tapahtuu? Jälkimmäinen, muttei ihan heti.
Sitten kun sota jatkuu, se laajenee NATOn kanssa sodaksi, jos ei venäjä heti lopeta.Putinin olisi jo aika painaa umpikalloonsa se, ettei hänestä ole Naton portsariksi.
- Anonyymi
Energia on loppujenlopuksi konsti, millä Putin taipuu ja jopa syrjäytetään. Uudet energiateknologiat lopettavat öljyn ja kaasun ylivallan tykkänään.
Trump ja Putin ovat jo sopineet kaikesta. Trump ei lisää pakotteita ja Putin yrittää kiristää Trumpin avulla mahdollisimman hyvät ehdot itselleen tulitauossa.
Se ei kuitenkaan onnistu, ja Ukraina saa turvatakuut. Putin suostuu lopulta tulitaukoon. Kaikki muu on vain yritystä etuihin, kiristysyritystä ja näyttelyä.- Anonyymi
Kannattaa lukea, mitä Ukrainasta puhutaan sitä eniten rahoittavissa maissa. Aloita vaikkapa Englannista ja The Telergaphista. jossa Owen Matthews kirjoittaa asioista:
The pygmies of Europe still haven’t realised how irrelevant they’ve become over Ukraine.
https://www.telegraph.co.uk/news/2025/08/18/europe-no-longer-has-a-say-in-what-happens-to-ukraine/
EU:lla tai Natolla ei ole kukkaroissaan tapeeksi rahaa, jolla ne voisivat nostaa Ukrainan aseistusta tasolle, jolla se voisi pysäyttää Venäjän etenemisen. Eikä Ukrainalaisia edes riitä enää koko rintaman pituudelle. Saati opettelemaan uusien aseiden käyttöä.
Länsi on jo tämän ymmärtänyt, mutta täällä Suomessa näyttää olevan aukko aivoissa, kun tulee puhe Ukrainasta. - Anonyymi
Mistähän sinä tätä paskaa keksit? Olet todella jälkeen jäänyt yksilö. Hyvä tässä asiassa on et Venäjä pääsee astumaan krainan naiset, kehittyy sekin kansa edes vähän.
- Anonyymi
Tai edes, mitä Zelensky joutuu myöntämään omassa maassaan:
https://rumble.com/v6ynlh0-ukraines-desertions-skyrocket-kyivs-140000-troops-vanish-as-russia-deploys-.html?e9s=src_v1_sa,src_v1_sa_o,src_v1_ucp_a
Sotilaat ja päällystö jättävät rintaman ja häipyvät omille teilleen. Zelensky pyytää Länsimaita lähettämään joukkojaan paikkaamaan miehistövajetta. Tosiasiassa Länsi olisi jo lähettänyt Ukrainaan joukko-osastojaan, jos sillä olisi, mistä niitä lähettää.
Englanti puhuu 10k miehestä ja Ranska mahdollisesti 15k miehestä. Mitä ne merkitsevät, kun vastassa on 700k ja neljättä vuotta sotimista oppinut Venäjän armeija? Ei yhtään mitäänKaikki tuki auttaa Ukrainaa. Eikä Venäjä voi enää hyökätä, koska silloin tulee enemmän ja enemmän joukkoja.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2822635Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772453SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis552205Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj761877- 1221639
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591554- 1361423
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731308Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.881130Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli761099
