Mitä ateismissa saavutetaan sillä, että pilkataan toisille mahdollisesti tärkeitä arvoja?
Mitä ateistisella toiminnalla saavutetaan?
Anonyymi-ap
40409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Keskeinen sisältö.
Pyhät arvot ovat pseudoa.
Voimakas härkämäinen
telaketju ei kunnioitusta.
Mutta kiinnostavaa arvuutella
Mitä teismissä saavutetaan sillä, että pilkataan toisille mahdollisesti tärkeitä arvoja?
En tiedä olen uskossa Jeesukseen
Enkö ymmärrä mitä avaukseeni vastasit
Ja toivotellaan ihmisiä helvettiin?
Sinun uskomusjärjestelmässä on sisäänrakennettu muiden uskontojen ja ateistien pilkka, Raamatusta sen voi lukea.
Joten on minusta hyvin tekopyhää valittaa että ateistit pilkkaa näitä sinulle "tärkeitä arvoja".
Ainakin aabrahamilaisten uskontojen "pyhissä" kirjoissa pilkataan surutta ateisteja ja mita uskontoja. Jo pelkkä termi "pakana" on alunperin pilkkanimi muista uskonnoista.
Yleensä ateisti reagoi teistin epätosiin väittämiin. Se ei ole pilkkaamista että korjaa toisen harhoja.
Palstoilla voi lukea jatkuvasti kaiken maailman näennäistiede väitteitä, jotka ovat haitallisia. Kyseinen henkilö selvästi levittää niitä, koska hänen uskonto romahtaisi todellisuudesta. Siinä vaiheessa on minulle aivan sama, onko se tärkeä arvo hänelle, vaan korjaan tuota valehtelua. Minulle on moraalisesti oikein puhua totta.
jos pilkkaat aku ankkaa niin kynin sinut !!!
Pohjan pohjalla on jokunen ateisti. Silmitön narsismi.
Sama kuin äärifundis uskova. Joka heittelee rennosti
tulijärveen(jaylenox75 tiktok) kyllä äärilaidan tavat on
hektisiä. Kumma monologi.
Voiko pyhä henki iskeä ateistia.
Jumalan palvonta ei voi olla tärkeä,
koska siinä ei ole mitään järkeä.
Ihmisten uskoon puututaan turhaa.
Miksi atet ei tule mölisemään kirkkoihin.
Moskeijoihin.
Älämölön taso on kova.
Kirkoissa pauhaa niin kova möly,
koska siellä aiheena on hölynpöly.
Myös sanoma siel on aivan kierua,
muistuttaa vahvasti aivopierua.
Ateistinen "toiminta" on sitä että ei uskota teistisiin jumaliin.
Adistine käzitys on typerintä ja järjen vastaIsta
Mitä sie saavutat tuolla, että morkkaat ateisteja?
Ateismilla tyhjätään armo.
Teismillä tyhjätään pää.
Seuratkaa jaylenox75 tiktok. Jos näin älykitä ateizteja tulisi uskoon. Mutta järkyttävä vastavoima. Vaikutta mieleen negatiivisesti. Ei rakkauta.
Tämä on ääri ilmiö.
Minun uskoontuloa varten täytyy Jumalan henkilökohtaisesti ottaa yhteys, mikään tiktok video ei saa minua uskoon.
Ateismi saa aikaan henkirikoksia karmea hommaa.
Nyt mies ampui naisytävän ja itsensä. Koskettaa lähipiiristä. Vaikes uskoa todeksi että tapahtuu ja vie voimaa. Hirvittävää. Ei Jumalaa.
Miksi valehtelet ateismista? Missään kohtaa ateismia ei käsketä ampumaan ketään.
Hirvittävää, että ateismista valehdellaan tuolla tavalla.
Ateismi ei kunnioita mitään uskontoja.
Ne ovat toisille kaikki kaikessa elämässä.
Ateistina totean ettei minulla ole mitään ateistisia toimintoja.
Ateismilla saadaan hallaa uskonnoile.
Uskonto voi olla ja on elämän tarkoitus miljardeille.
Ateismi pyrkii tuhoanasn Kaiken. (Seuratkaa jaylenox75 tiktok.) Voiko ihminen mennä psykoosiin ateismista.
Lääkinnällistä apua olisi jo hyvä saada. Vertaus.
Uskonnot luovat turvaa. Ihmisille. Mutta jos ateisti ei ole saanut rakkautta. Niin jälki on tuhoavaa.
Kristinusko perustuu rakkauteen
myös pilkkaajia kohtaan
Uskovaisena puiden pilkkojaa pilkkaan:
Lyö kirveelläs sie omaan nilkkaan!
Kannattaa valita joku uskonto kuin ateismi.
Ateistikin muuttuu kiltimmäksi. Uskoo sentään
johonkin. Epäusko tuo riitaisuutta.
Ja usko se vasta riitaisuutta tuo. Miksi pitää luoda uusia lahkoja, että voi sitten riidellä ns. oikeasta opista?
muuten uppoaa vajakkiensuohon
Mikä ihmeen päähänpinttymä sinulla on ateismista? Ihan kuin muut aatteet ja ismit eivät omasta mielestään olisi ainostaan oikealla asialla ....
Voivatko sosialidemokraatit pilkata kokoomusta ja heidän politiikkaansa ja päinvastoin, persut vasemmistoliittolaisia ja päinvastoin, ruotsalaisen kansanpuolueen kannattajat Suomen kommunistisen puolueen politiikkaa ja puolueen kannattajia ja päinvastoin jne., vaikka he näin tehdessään pilkkaisisivat toisille tärkeitä "arvoja"?
Kun Raamattu tuomitsee ei-uskovat ikuiseen kidutukseen, jos nämä eivät alistu siinä esitetyn "arvomaailman" tahtoon, on täysin oikeutettua kritikoida ja pilkata tuota ihmisvihamielistä oppia ja sen kannattajia.
Sosialidemokratia alkoi vasta Kristofer Kolumbuksen lähdettyä etsimään Intiaa mutta ajautui Amerikkaan. Valtio maksoi matkakulut.
on täysin selvää että Raamatussa olevat helvettikäsitykset uskomattomille ihmisille ovat ihan ihmisen käsiala niitä ei mikään Jumala Kirjoita semmoisia asioita. ihmisen kätten jälki. uskonnollinen hurmio kyseessä. Jumala on hyvä. Ihminen on itsessään hyvä.
Ilmeisesti luulo siitä, että ollaan itse oikeassa.
Lastentarha touhua!
Sinulle suositellaan kuitenkin apukoulu I luokkaa!
Ei toisten pilkkaamisella koskaan saavuteta mitään. Sehän vaan mustaa omaa sielua, eikö?
Annetaan olla, kukin tavallaan ja eletään onnellisina omilla ajatuksillamme, eikös?
Ei mua uskikset haittaa, monet kaverit on, nekin hyväksyy minut.
Toisinpäin nähtynä asiaa voidaan kysyä siten, että mitkä ovat ne asiat, jotka ovat ateismissa niin sensitiivisiä, että pitäisi jättää keskustelematta? *
Ylipäätään on esitetty, että jonkinverran voitaisiin jäsentää sitä, missä kontekstissa olevaa ateistista tulkintaa tai tulkintaa ateismista kulloinkin käsitellään? **
Ja, että tätä kautta voitaisiin päästä enemmän yhteisymmärrykkseen siitä mitä esitään. ***
* osa ateisteista esittää, että ateismissa ei ole sensitiivistä kerrosta, mutta toinen osa toteaa mm. kaiken keskustelun ateismista olevan mahdotonta.
** seikat mistä ateistinen tulkinta muodostuu, muodostavat ateismista keskustelun ytimen.
*** kohtelias keskustelu asiasta antaa kaikille yhtäläisen mahdollisuuden tuoda kokemuksensa ja näkemyksensä ateismista esille.
Näin ateistina vain kysyn, mitä asioita ateismissa pitää jättää keskustelematta? Miksi niistä on mahdotonta keskustella? Minulla itselläni ei ole tällaisesta mitään tietoa...