PETTERI ORPO syyskuussa 2023

Anonyymi-ap

Kasvu on nurkan takana

20

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Silloin ei vielä orastanut.

      • Anonyymi

        SATUSETÄ SATONEN oli vasta aloittanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        SATUSETÄ SATONEN oli vasta aloittanut.

        Petteri laajensi aikaikkuna.
        TAITKOHTA TULEEKIN 2080.


      • Anonyymi

        Sumealta näyttää tolokun jälkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sumealta näyttää tolokun jälkeen.

        Arvostan k- kauppiaan poikaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Petteri laajensi aikaikkuna.
        TAITKOHTA TULEEKIN 2080.

        NURKAT SIIRTYVÄT PETTERIN AIKA IKKUNOISSA.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Petteri laajensi aikaikkuna.
        TAITKOHTA TULEEKIN 2080.

        Kaikki tuuletusikkunat on avattava
        Tuli taas puhuttua niin paljon paskaaa


      • Anonyymi

        NYT APUNA ALV.
        SEKIN PETTI, PETTERI PARKUU.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        SATUSETÄ SATONEN oli vasta aloittanut.

        NURKAT SIIRTYVÄT.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        SATUSETÄ SATONEN oli vasta aloittanut.

        PETTERI SAA KELTAISEN KORTIN NURKAN TAKANA


    • Anonyymi

      Leipää ja sirkushuveja kansalle, oli menetelmä hallita, jo antiikin Roomassa, jossa syyttömät syötettiin leijonille. Nykyisin järjestetään myös kansalle hupia, mutta sivistyneemmin. Keskusteluttamalla valtakunnan vihreille valta- ja hyvinvointi, kunnia ja maine oksille päässeitä, niin milloin neljännestä artiklasta, milloin mistäkin hirmutapahtumista ja kansanmurhista. Ihmisten kohtalot ovat nykyisin puheissa, mielivallassa, sotarikoksissa, mutta ei ainakaan julkisesti leijonien suissa. Ellei käsitteenmäärittelyjä laajenneta.

      KOTIMAA IL 23.9.2025 JÄLLEEN KERRAN! Mutta Montesquieun vallan kolmijako j aMachiavellimäinen vallan asema ja käyttö?! Ei totuus, vaan valta päättää!!!

      Raju jyrähdys Anneli Auerin oikeusvyyhdistä: ”Irvikuva”
      Eihän tässä ole mennyt mikään putkeen, toteaa …

      Joonas Alanne
      Keskiviikko 17.9.2025 klo 18:19
      • Rikosoikeuden apulaisprofessori pitää Anneli Auerin tapausta Suomen oikeusjärjestelmän tavoitteiden ja ideaalien irvikuvana.
      • Auerin ja Jens Kukan seksuaalirikossyytteet tulivat julkisiksi valmisteluistunnossa, mutta heidän vastauksensa syytteisiin pysyvät toistaiseksi salaisina.
      • Auerin nykyään täysi-ikäiset lapset kiistävät rikosten tapahtuneen ja väittävät valehdelleensa aiemmissa oikeuskäsittelyissä.
      Turussa tapahtui tänään erikoisia asioita. Oikeus teki voimakkaita tunteita herättäneitä linjauksia Anneli Auerin ja Jens Kukan seksuaalirikossyytteiden valmisteluistunnossa.
      Iltalehti pyysi Turun yliopiston rikosoikeuden apulaisprofessori Tatu Hyttistä kommentoimaan päivän valmisteluistunnon tapahtumia. Hän pitää Auerin ympärille kietoutunutta vyyhtiä kokonaisuutena poikkeuksellisena ja sanoo sen antavan erittäin huonon kuvan Suomen oikeusjärjestelmästä. (Ei tuossa ”operaatiossa” mitään muuta niin poikkeukselllista ole kuin, että objektina on poikkeuksellisesti nainen, eikä mies.”)
      – Eihän tässä ole mennyt mikään putkeen. Oikeudenkäynnin pitäisi olla oikeusvarmaa, kustannustehokasta ja nopeaa. Kuitenkin 10–15 vuoden jälkeen ollaan edelleenkin oikeudessa. Tämä on maksanut niin penteleesti, ja oikeusvarmuus on hyvin kaukana. Tämä koko prosessi on nyt näiden tavoitteiden ja ideaalien irvikuva, sanoo Hyttinen.
      Apulaisprofessorin mukaan Auerin tapaus on kuitenkin äärimmäisen poikkeuksellinen.
      – Tästä ei voi tehdä sitä tulkintaa, että Suomen rikosoikeusjärjestelmä olisi täysin susi. Pääsääntöisesti meidän rikosoikeusjärjestelmä toimii aika hyvin, puhuttiin keskustelupalstoilla mitä puhuttiin. (Niinhän se on vastaavasti Putininkin mielipide päätöksistään ja ratkaisuistaan Ukrainassa. Että hyviä ja oikeita ovat… Ja Netanjahun mielestä oikeutta harjoitetaan Gazassa oikein, puhuttiin mitä puhuttiin netissä.) (Näyttää siltä, että osa on julistettu salaiseksi, jotta päätös, joka ei ole oikeasti, objektiivisin tosiasioin näytetty toteen, voidaan mielipiteillä todeta ja lopputulos / ratkaisu voidaan tarvittaessa salata 50 vuodeksi, jotta ratkaisun poliittisyhteiskunnalliset tavoitteet ja joidenkin kunnia saadaan pidetyksi.)
      Apulaisprofessori kuvailee Anneli Auerin tapausta poikkeukselliseksi. (Ei, tuo ei ole poikkeus…!) Kuva vuodelta 2010. JOHN PALMEN
      Ymmärrystä linjaukselle
      Auerin ja Kukan väitettyjä seksuaalirikoksia on tarkoitus käsitellä pääkäsittelyssä vasta lokakuussa. Valmisteluistunnon vuoksi syyttäjän haastehakemus tuli kuitenkin julkiseksi jo tänään.
      Hyttinen huomauttaa, ettei rikosasioissa tavallisesti järjestetä valmisteluistuntoa, mutta tässä tapauksessa se oli selvästi tarpeellista. Asianosaisten rooleihin liittyi paljon avoimia kysymyksiä.
      Kummastusta herätti se, että Auerin ja Kukan karmivat syytteet tulivat julkisiksi, mutta heidän vastauksensa syytteisiin eivät. Auerin asianajaja Markku Fredmanja Kukan asianajaja Kaarle Gummerus kritisoivat päätöstä. Auerin tätä nykyä täysi-ikäiset lapset ovat kertoneet valehdelleensä oikeuskäsittelyn ensimmäisellä kierroksella 2010-luvulla ja kiistävät nykyään, että mitään rikoksia olisi tapahtunut.
      Hyttinen ymmärtää, että oikeuden linjaus aiheuttaa julkisuudessa epätasapainoa, kun vastauksia syytteisiin ei vielä julkaistu. Hän kuitenkin huomauttaa, että tuomioistuinta velvoittaa laki oikeudenkäynnin julkisuudesta. Hyttinen arvioi, että vastaukset voivat sisältää esimerkiksi välillisesti tietoa myös muista kuin asianosaisista.
      Tuomioistuimia koskeva julkisuuslaki lähtee siitä, että tietyt tiedot on määrättävä salassapidettäväksi. Salaisiksi määritellyt tiedot voivat liittyä terveydentilan lisäksi esimerkiksi yksityiselämään tai sosiaalihuoltoon. Oikeus päättää vastausten julkisuudesta myöhemmin.

    • Anonyymi

      Vahinko vain että niitä nurkkia on niin paljon. Mutta jospa seuraavan nurkan takana.... ?

    • Anonyymi

      Firman piikkiin

    • Anonyymi

      PETTERIJRGON JATKUU.

    • Anonyymi

      Voiko noin lyhyellä hukkapätkällä on itellä kasvun paikka, kyllä sietäisi olla, tunnustaisi virheensä ja kääntäisi suomi laivan oikeaan suuntaan > kansalaisille luottamusta tulevaan ja ostovoimaa keski ja pienituloisille, niin johan sitä <talouskasvuakin > tulisi, mutta kun jakaa valtion varoja vain rikkaille, ne sijoittaa "avustuksensa" eikä kuluta yhtään enempää, perse edellä puuhun orpo on kiipeämässä toimillaa, no tietty kun EK:n johtajan paikka on tarjolla hallituskauden jälkeen, niin näin se siirtää rahat KAVEREILLEEN ja kansa kärsii.💩💩

    • Anonyymi

      Tilauskirjat täynnä, Arto on tilannut lisää kirjoja.

    • Anonyymi

      Täysi epäonnistuminen pääministerinä. Niin alta rivan että tunnen myötähäpeää.

    • Anonyymi

      Mutta huomenna se tulee. Oletteko valmiina siihen. Koska kaikki nurkat ja kivien alustat on jo koluttu,on sen pakko tulla. Pistän kellon soittamaan viideltä että olen valmiina.

    • Anonyymi

      Hehheh. Naurattaa. Minkä nurkan takana ???

    • Anonyymi

      Nurkan takana kusee koirat kintuille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3784
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3708
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      96
      2656
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2574
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      29
      2312
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2246
    7. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      18
      2238
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      58
      1778
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe