Rinteen/Marinin hallitusten ylileveä eläminen vauhditti tulevien polvien rahoilla elämistä

Anonyymi-ap

Sipilän/Stubbin hallitus sai velanoton kuriin, mutta Rinteen/Marinin ylileveä eläminen vauhditti tulevien polvien rahoilla elämistä. Orpon hallituksen yksi ongelma on suhdannetilanne, jota oppositio on pahentanut esimerkiksi kuukauden satamalakolla. Velkataakkaa on kertynyt jo niin paljon, että korkoihin menee jo 3,2 miljardia. Marinin aikana korot olivat kolmasosa. Viisikko suorastaan kylvi rahaa.
Häpeällistä tulevien polvien piikkiin bilettämistä. Taloudenpito ei onnistu kaikilta. SDP osaa korottaa veroja, mutta se on suoraan pois köyhien ruokapöydistä.

Ensi vuonna kuluttajien ostovoima nousee, koska inflaatio on laskenut noin 2 prosenttiin, korot ovat laskeneet, erityisesti pieni- ja keskituloisten verotus kevenee ja palkankorotukset tuovat lisää bruttoon. Hyvä vuosi tulossa.

Seuraava hallitus joutuu leikkaamaan valtion kuluja, että velanotto saadaan loppumaan ja entiset maksettua pois.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRAk_E_qChR1YihiuIKQYYnLEjdApsF7cH82w&s

4

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä Sipilä ja Stubb!

    • Anonyymi

      Nykyhallitus on joutunut maksamaan Marinin biletykset ja Saarikon syömiset.

    • Anonyymi

      Täytä asiaa - Marinin hallitus otti holtittomasti velkaa, mitään säästöjä ei tehty ja onneton sote-järjestelmä juntattiin voimaan.

      Nyt sitten Marinin hallituksessa olleet puolueet kritisoivat nykyistä hallitusta tullen mennen. Aivan sama, ketkä puolueet tulevat olemaan seuraavassa hallituksessa, niin tulos on sama. Se tulee olemaan samaa paskaa vain eri paketissa.

    • Anonyymi

      Sipilä sai velanoton kuriin, Rinne päästi ohjakset maahan ja velkahepo lähti laukalle. Suomen valtion laina on 80% BKT;stä, Ruotsissa ja Tanskassa ollaan tasolla 30%. Siellä Suomikin oli 20 vuotta sitten.

      Hallitusten velanottokuviosta näkee, miten valtion palkkoja on maksettu velkarahalla jo 17 vuotta. Palkkoja pitää leikata tai väkeä vähentää. Valtionhallinnon BMI on 40, sairaalloisen lihava. Yksityisellä puolella on työvoimapula. Sinne vaan.

      Ensi vuonna kuluttajien ostovoima nousee, koska inflaatio on laskenut noin 2 prosenttiin, korot ovat laskeneet, erityisesti pieni- ja keskituloisten verotus kevenee ja palkankorotukset tuovat lisää bruttoon. Hyvä vuosi tulossa.

      Seuraava hallitus joutuu leikkaamaan valtion kuluja, että velanotto saadaan loppumaan ja entiset maksettua pois.

      https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRAk_E_qChR1YihiuIKQYYnLEjdApsF7cH82w&s

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      50
      7163
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      117
      3892
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3826
    4. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      58
      2152
    5. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      46
      2127
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2012
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      35
      1982
    8. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      2
      1852
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      34
      1515
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      79
      1319
    Aihe