Välittäjä ehdottaa "hyvää tuntemaansa" kuntotarkastajaa, joka on l*sta, ja sitten hän ehdottaa "hyvää tuntemaansa" kosteusmittaajaa, joka on l*sta, ja sitten mennään hänen ehdottamansa pankkivirkailijan pakeille, joka on l*sta, ja kaupanvahvistajaksi hän ehdottaa "hyvää tuntemaansa" lakimiestä, joka on l*esta. Eli tällä ketjulla saa myytyä minkä tahansa kyseenalaisen kohteen, joka voi olla ostajalle "pommi", ja joka vaihe myynnissä on kuin pieni näytös, joka hoidetaan yhteisvoimin kotiin. Katsos valkolaista saa ja pitääkin huijata.
Miksi en osta asuntoa l*sta-asunnonvälittäjältä
Anonyymi-ap
20573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Älä viitsi paskaa jauhaa, viiden vuoden päästäkin pysty korvauksia vaatimaan.
Ei välittäjän vika, ettei sulle lainaa myönnetty.
hyss hyss
Asunnonvälitys on kyllä se ala, jossa on eniten kusetusta. Pitäs tuntea talon historia esim. asumalla siinä 3 vuotta ennen kuin uskaltaa ostaa. Välittäjäksi pääsee kuka tahansa velliperse ja huijauskeinot opitaan hetkessä.
Ja sitten on nuo juuri rempatut asunnot joista omistaja on juuri lähdössä pois koska on löytänyt juuri pienemmän unelmakeskusta-asunnon.
Eli tulipahan rempattua mutta en pidäkään siitä. Olisko kyseessä esim. kuolinpesältä halvalla ostettu haiseva vanha läävä, joka on ehostettu myyntikuntoon?
Tämäkin on systemaattista ja sitä tehdään liukuhihnalta. Aina vaan keksitään uusi söpö tarina.
no mistä tunnistaa sellaisen :D
Joo kyllähän se auttaa myyjää pääsemään eroon tikittävästä "pommista" kun on leimat papereissa ja ne näyttää ok:lta. Hyvällä tuurilla kosteusongelma ei oireile näkyvästi 5 vuodessa.
Puuilon kassa suositteli minulle auton ostoon Kamuxia
Älä koskaan ihastu myyntikohteisiin, niin et myöskään pety. Jos ihastut tyyliin "pakko saada tämä ja toista vastaavaa ei tule", altistut huijauksille.
Max kusetusta ja puoskarointia.
Millä oikeutetaan huijaaminen?
Sehän on vanha totuus että uskovainen yrittäjä on mahdoton yhtälö, koska jokainen yrittäjä joutuu toisinaan myymään kuraa. Ihan jokainen.
😶🌫️🤯: Eikai kukaan elä "pyhällä hengellä". Myynnin keinot on mitä on, taktikointia, bisnes on bisnestä, siinö ei paina edes ystävyyssuhteet, pääasia että kalliilla menee.
😶🌫️🤯: Niinkuin yliopiston suunnittelu myös on bisnestä, on punnittava montaa asiaa, rakennusprojektejakin, tehtyjä asuntoja, niin, aivan kuten oikeanlaisessa kaavoituksessa, oikeanlaisessa markkinoinnissa on niksinsä. Pitää olka hymyilevä ja kohtelias,,mutta pitää osata markkinoida niin ettei asuakas huomaa kusetusta. Hyvä keino varmaan jättää välillä käymättä ns. Kaverin liikkeessä,,salilla jne ja katsia muuttuuko ihmissuhde, ystävyyssuhde. Siitä hoksaa onko ollut rehellistä peliä.
Se on just se tarina joka myy. "Tästä saa hyvän kodin" -repliikki. Koti on pyhä ja se herättää tunteita, ja sillä tunteella myydään kämpät. Asiakkaalla on ruusunhohtoinen unelma uudesta kodista, ja välittäjä käyttää tilannetta hyväksi.
Ostahab itse tänä aikana miljoonaluokan pyrinkin, mutta kannattaa harkita kannattaako sw. Ei välttämättä. Suomen valtion vekan suhde on 88, että se vaikuttaa kyllä alueellisesti ja tahtoo olla että cain jotkut asuntosijoitykset kannattavat. Tämä in realismua. Rahat uppoaa kyllä monessa asuntokaupassa kuin suihin, mutta useimmiten se kannattaa, mikä on" perus", tässä ylivelkaantuneessa Suomessa. Vähän sama juttu muuten kuin autossa, siinä arvo äkkiä alenee, näin se on uudisrakentamisessakin monesti
Eipä ole Helsingissäkään jsupakdi mennyt, tyylillään kohteet, jiten siinä kyllä potää etukäteissuunnitella hyvinkin montaa asuaa, mihin rahansa laittaa. Realusmua edelleen.
Se on merkillinen juuttu jos esimerkiksi yritysjohtajilla tai muilla älliä omaavalla aikuisvöestöllä jätättää.. sillä ei ole mitään väliä mikä on ns. Ajattelutapa, yrityselämässä se ei merkitse, vaan se etttä pysyy yritykset pystyssä. Näinä päivinä se kieltämättä on oikea paikoin hassteeellista. Siinä ei ole mitään ilon aihettajaan jos jokin suuryritys tekee kotkan, koska se voi notkauttaa jtn alaa hyvinkin merkittävästi, sitten seuraa monesti niinkuin lumipalloefekti, asuat seuraavat toisiaan, velka kasvaa ja omat sijoitukset, niiden arvo heikkenee. Kuten uusi asunto -osake, sijoitukset osakkeissa ynnä muu. Ajoissa potää valmistautua, muttei mennä asioiden edelleköän, ei yrityselämässä, ei leikkauksissa, mutta realismi on valttia, niin saadaan se ongelma kuntoon. Suomen talous ei koossa pysy silläkään mikäli maa pannaan kokonaan sulkuun. Ulkomailta tulijoita tarvitaan tietenkin. Suomen pitää pyrkiä houkuttelevammaksi. Realismia.
Kyllähän se yrityselämässäkin on yhdensirtin "ruuvien ja mutterit pyörittelyä". Yrityksen elinikä pitenee siten, jos ne pyöritellään, ne ruuvit ja mutterit paikoilleen hyvin ja oikeinpäin.
😶🌫️:Jos ei hommat skulaa oikealla tavalla tai jtn muuta, niin voi hyvinkin ola, että pojalle jää käteen nakki.
mietin itsekin monesti että millä uskovainen oikeuttaa huijaamisen omassa päässään
Siihen suuntaangan tuo Suomessa näyttää menevän , että on eri puolueita, eri näkökantoja ja mikäli yksi pyolue omaa vähän liikaa omia ajatuksia, niin silloin se puolue on "omavaraisempi" varmaan sitten. Eli pärjää omillaan jos ei muut näkökannat ynnä muu kelpaa.
Ja jos olet heidän valloittamassa taloyhtiössä osakkaana, ne määrää, mistä pitää tilata kylppäriremppa. Ja onkohan firma samoista piireistä?