Liljapunkki

Sanna*

Liljoissani on niitä punaisia liljapunkkeja ja lehdet ovat ihan reikäisiä. Onko niiden munia vai mitä, mutta nyt lehdet ovat täynnä mustia pallukoita, luin jostain, että olisi punkkien ulostetta tai jotain. Kukinnot ovat vielä ok, mutta lehdet ovat mennyttä. Voiko niille ötököille tehdä jotain ja miten vois varmistaa, että niitä ei olisi ensi vuonna?

4

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähtee

      Liljakukot lähtivät meidän kukkapenkistä samettiruusujen avulla. Eli istutettiin muutama samettiruusu liljapenkkiin ja tuholaiset häipyivät..

      • LIljojen ystävä

        Minulla on 24 samettiruusua aivan liljojen vieressä.
        Itse olen sattumalta ehkä toivottavasti keksinyt tavan pitää liljakukot loitolla. Kun havaitsen liljakukon suihkautan sen hengiltä Raidilla, seuraavaksi suihkutan sillä kaikki liljat. Seuraavana päivänä suihkutan liljat malationilla (malasiini). Jos liljakukot ovat jo päässeet lisääntymään useamman vuoden ajan niin silloin voi olla ainoa keino luopua liljoista useammaksi vuodeksi.
        Kuvia kukista ja liljakokosta:
        http://www.saunalahti.fi/~vavauh/


    • lilliputti

      Meilläkin ne ovat riesana! Puutarhuri tuttavani kertoi että niihin ei oikein mikään tuhoaine tehoa. Hyvä keino on nyppiä ne pois käsin, joskin minua ainakin iletti suunnattomasti ja aika vaikea löytää kaikki ne pienet munat lehtien alapuolelta. Se musta mömmö on niiden toukkien ulostetta. Kuoriainen on kirkkaan punainen ja sen kun olis heti huomannut ja listinyt niin tuhot ei olisi niin valtavat kuin mulla pääsi käymään.
      Yritin mäntysuopaliuostakin mutta se tehosi vain kuoriaiseen.

      • The Real J.

        Minullakin oli liljakukkoja riesana. Laiskana poikana en viitsinyt ruveta nyppimään käsin vaan annoin oikein kunnon tujauksen malasiinia. Niin lehdistöön kuin maahan. Pari kertaa tuon joutui toistamaan mutta kukot katosivat, tosin olivat lomareissun aikana siirtneet toisiin liljoihin mutta uusintaruiskutus tuntui tehoavan. Ei ole enää kukkoja näkynyt eikä lehtiä syöty.

        Mielenkiintoista että kukot tuntuvat valikoivan uhrinsa lajin mukaan. Tarhasarjaliljat näyttivät maistuvan niille, mutta ihan vieressä kasvanut Casablanca-lajike säästyi niiltä tyystin samoin kuin jälkimmäisen hyökkäyksen vieressä kasvaneet kuningasliljat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      100
      2080
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1886
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      336
      1719
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1565
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      96
      1337
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1237
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1113
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      66
      1064
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe