Oliko siellä tuas Forest Finn kyrsiintynnä

Anonyymi-ap

Persuihin kun ei Luostaritien piällystys etene loppuun asti?

Vai Keskisarjaan paskopuhheesta?

7

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Olivatko suomalaiset 60-luvulla ja 70-luvun alussa kuinka korkeasti koulutettuja kun muuttivat maaseudulta työn perässä Helsingin seudulle ja Ruotsiin?

      Satuin vain elämään sen aikakauden, näkemään ja tuntemaan sen porukan joka täältä Savostakin maailmalle lähti.
      Hätäaputöistä, kanavan kaivuusta ja Peräsuon metrisestä hangesta kansakoulun opintomäärällä.

    • Anonyymi

      Kovin on Kosulan miehen tämäkin sisällöntuotanto vuosi melkoisen pienissä askareissa kulunut, Simolle saattanut silloin tällöin ilmaan hyppiessä hiki tulla.

    • Anonyymi

      Se kyllä pitää paikkansa, että maatiloille, metsätöihin, rakennustyömaille, sairaaloihin ja teollisuuteen esim. Ponsselle tuli todella osaavaa ja työteliästä porukkaa 90-luvulta alkaen maailman avauduttua.

      Suomalaiset maaseudun anssi miehet oppivat liian helpolle, talvet pystyi vetämään huoletta lonkkaa ja olutta.

      • Anonyymi

        Kun anssi miehet talvet vetivät lonkkaa ja olutta niin kyllä se työ kesällä myös raksalla muuttui hengailuksi.


    • Anonyymi

      Eikö nuo Kosulan tubettajat ole olleet sormi ohimolla eturivissä kiihottamassa uskalla olla erilainen nuori kulttuuriin omitkostaja, puukko heiluu ja paskakylä performansseineen?

    • Anonyymi

      Seuraaviin vaaleihin ehokkaaksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      212
      12007
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8238
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      60
      6398
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      178
      5329
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5020
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      52
      4548
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      121
      4472
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      123
      3998
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      83
      3472
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      59
      2072
    Aihe