Oikeisto panostaa työnteon kannattavuuteen, koska yhteiskunta pyörii työnteon mahdollistamalla hyötyjen kierrättämisellä: Tehdään -> tuotetaan -> hyödytään.
Vasemmisto kuittaa kaikki velalla ja veronkorotuksilla, sekä väheksyy työnteon merkitystä: Ei tehdä -> ei tuoteta -> Ioisitaan.
Vasemmisto kuittaa kaikki velalla ja veronkorotuksilla, sekä väheksyy työnteon merkitystä: Ei tehdä -> ei tuoteta -> Ioisitaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Haluamme siis taas vasemmistojohtoisen hallituksen?
Oikeisto näkee ihmisen vain hänen tuottavuutensa kautta, koska ainoa arvo on (oma) raha. Vasemmisto ymmärtää elämää paljon laajemmin.
Kaupan päälle kapitalismi tuhoaa tämän planeetan.
Mistä se leipä sitten tulee?
Kaupasta🤗
Lehmiä ja maataloutta,ei tarvita, kaupassa on maitoa,leipää jne☺
Miehiä ei tarvita, spermaa on spermapankissa🙃
Pahinta tuossa on se, että noin ajattelevia hörhöjä on vaikka kuinka paljon.
Myös yhteiskuntarauhan ylläpito, lakien noudattaminen, häiriköinti, ja muut touhut näkyy sopivan toiselle osapuolelle
Hyvin todettu☝🏻
Kapitalismissa on omat ongelmansa, mutta ne on kuitenkin vähäisempiä kuin vasemmistolaisuudessa. Käytännössä kuitenkin oikeistolaisuuteen kuuluu monia samoja arvoja mitä löytyy vasemmaltakin, mutta sillä erolla, että oikeisto ei käytä niitä poseeraukseen ja näyttääkseen kauniilta. Se on vasemmistolaisuuteen kuuluva petollinen tapa.