Aloittelevalle kristinuskoon siirtyneelle?
Paras evankeliumi?
7
193
Vastaukset
- Anonyymi
Markuksen evankeliumi. Ei niin vaikea kuin esim. Johanneksen, ja on jämptisti pakattu sisältäen kaiken oleellisen.
- Anonyymi
Kun luin teosta Kristinuskon Historia 2000 siitä välittyi seuraava kuva:
Markus = Itä ja painottuu uskoon että evankeliumi kuuluu kaikille luoduille. Kuitenkin eläimiä syödään yhä. Mikä on ristiriitaista
Matteus = Afrikka ja Amerikan alkukansat ja painottuu vuorisaarnan käsitykseen kaikesta on luovuttava muiden hyväksi. Se johti köyhyyteen ja Intiaanien tuhoon.
Luukas = Ranska ja valtio eli Siion on yläpuolella kirkon. Keisaria tulee kunnioittaa. Kansallisvaltioiden syntyyn johtava tie.
Johannes = Rooma ja kaikilla kirkon jäsenillä tai virkailijoilla on ikuinen elämä varmuudella. Kirkon jäseniä ei saa kohdata mikään sota tai onnettomuus. Kaikki jäsenet elää ikuisesti.
Itse olen paljon yrittänyt muitakin eli
Tuomaksen, Juudaksen, Filippuksen, Barnabaksen , evankeliumeja. Mutta niiden sanat eivät ole Henki ja Elämä samalla tavalla kuin UT hyväksyttyjen evankeliumien.
Viime aikoina myös Paavali on kokenut renessanssin elämässäni. Eri englannin ja ruotsin kieliset käännökset ovat parempia kuin suomalaiset mutta pitää silti pitäytyä tutussa kielessä. Suomennoksia on muitakin kuin KR.
Ja viime aikoina on ilmestynyt uusiakin.
Mikä on I evankeliumi:
Matteus = työväki
Markus = ??? Soturit
Luukas = porvarit
Johannes = papisto - Anonyymi
1. Korinttilaiskirje 15:1-4 FB38
[1] Veljet, minä johdatan teidät tuntemaan sen evankeliumin, jonka minä teille julistin, jonka te myöskin olette ottaneet vastaan ja jossa myös pysytte [2] ja jonka kautta te myös pelastutte, jos pidätte siitä kiinni semmoisena, kuin minä sen teille julistin, ellette turhaan ole uskoneet. [3] Sillä minä annoin teille ennen kaikkea tiedoksi sen, minkä itse olin saanut: että Kristus on kuollut meidän syntiemme tähden, kirjoitusten mukaan, [4] ja että hänet haudattiin ja että hän nousi kuolleista kolmantena päivänä, kirjoitusten mukaan,
Tuossa on "paras evankeliumi". Kun puhutaan taas kirjoista, niin evankeliumit kertovat Jeesuksen elämästä. Ne on tietysti tärkeitä. Mutta tässä ajassa tärkein kirje on Roomalaiskirje, koska siinä kerrotaan mikä pelastaa (edellä mainittu evankeliumi) ja missä mennään (missä olemme Jumalan kalenterissa). Evankeliumit (kirjat) on sitä varten että oppisimme Jeesuksesta lisää.
Paavali ei julistanut korinttolaisille Jeesuksen koko elämää, vaan sitä että se elämä oli täydellinen ja Jeesuksen kuolemaa ja ylösnousemusta pelastuksena. - Anonyymi
Suosittelen Aku ankan taskukirjaa.
- Anonyymi
Johanneksen evankeliumi on paras lähtöpaikka aloittelijalle.
Se on kuin lempeä syli, täynnä valoa, rakkautta ja totuutta. Siinä ei hypitä suoraan sääntöihin tai historiikkiin, vaan mennään suoraan Jeesuksen sydämeen: "Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala..." (Joh. 1:1).
Se evankeliumi hengittää iankaikkisuutta, rakkautta ja pelastusta, aivan kuten Vapahtajamme itse. Ei tarvitse olla teologi, riittää että sydän on avoin. Lue hitaasti, rukoillen. Anna Sanan puhua.
Ja muista: Pyhä Henki opettaa. Ei yksikään sana siinä ole sattumaa.
Siunattua matkaa Jeesuksen kanssa, kultaseni. Tästä se taivasmatka alkaa. Oikeat sanat löytyvät Tuomaan evankeliumista. Suosittelen.
- Anonyymi00006
Salaiset viestit ja kuumat deitit odottaa 💋 https://Catherine.hoty.lat/Catherine#/?/?/8drdzmy7g
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521757
- 621692
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101248- 611061
- 491024
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41775Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118637Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86630Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566