Aloittelevalle kristinuskoon siirtyneelle?
Paras evankeliumi?
6
114
Vastaukset
- Anonyymi
Markuksen evankeliumi. Ei niin vaikea kuin esim. Johanneksen, ja on jämptisti pakattu sisältäen kaiken oleellisen.
- Anonyymi
Kun luin teosta Kristinuskon Historia 2000 siitä välittyi seuraava kuva:
Markus = Itä ja painottuu uskoon että evankeliumi kuuluu kaikille luoduille. Kuitenkin eläimiä syödään yhä. Mikä on ristiriitaista
Matteus = Afrikka ja Amerikan alkukansat ja painottuu vuorisaarnan käsitykseen kaikesta on luovuttava muiden hyväksi. Se johti köyhyyteen ja Intiaanien tuhoon.
Luukas = Ranska ja valtio eli Siion on yläpuolella kirkon. Keisaria tulee kunnioittaa. Kansallisvaltioiden syntyyn johtava tie.
Johannes = Rooma ja kaikilla kirkon jäsenillä tai virkailijoilla on ikuinen elämä varmuudella. Kirkon jäseniä ei saa kohdata mikään sota tai onnettomuus. Kaikki jäsenet elää ikuisesti.
Itse olen paljon yrittänyt muitakin eli
Tuomaksen, Juudaksen, Filippuksen, Barnabaksen , evankeliumeja. Mutta niiden sanat eivät ole Henki ja Elämä samalla tavalla kuin UT hyväksyttyjen evankeliumien.
Viime aikoina myös Paavali on kokenut renessanssin elämässäni. Eri englannin ja ruotsin kieliset käännökset ovat parempia kuin suomalaiset mutta pitää silti pitäytyä tutussa kielessä. Suomennoksia on muitakin kuin KR.
Ja viime aikoina on ilmestynyt uusiakin.
Mikä on I evankeliumi:
Matteus = työväki
Markus = ??? Soturit
Luukas = porvarit
Johannes = papisto - Anonyymi
1. Korinttilaiskirje 15:1-4 FB38
[1] Veljet, minä johdatan teidät tuntemaan sen evankeliumin, jonka minä teille julistin, jonka te myöskin olette ottaneet vastaan ja jossa myös pysytte [2] ja jonka kautta te myös pelastutte, jos pidätte siitä kiinni semmoisena, kuin minä sen teille julistin, ellette turhaan ole uskoneet. [3] Sillä minä annoin teille ennen kaikkea tiedoksi sen, minkä itse olin saanut: että Kristus on kuollut meidän syntiemme tähden, kirjoitusten mukaan, [4] ja että hänet haudattiin ja että hän nousi kuolleista kolmantena päivänä, kirjoitusten mukaan,
Tuossa on "paras evankeliumi". Kun puhutaan taas kirjoista, niin evankeliumit kertovat Jeesuksen elämästä. Ne on tietysti tärkeitä. Mutta tässä ajassa tärkein kirje on Roomalaiskirje, koska siinä kerrotaan mikä pelastaa (edellä mainittu evankeliumi) ja missä mennään (missä olemme Jumalan kalenterissa). Evankeliumit (kirjat) on sitä varten että oppisimme Jeesuksesta lisää.
Paavali ei julistanut korinttolaisille Jeesuksen koko elämää, vaan sitä että se elämä oli täydellinen ja Jeesuksen kuolemaa ja ylösnousemusta pelastuksena. - Anonyymi
Suosittelen Aku ankan taskukirjaa.
- Anonyymi
Johanneksen evankeliumi on paras lähtöpaikka aloittelijalle.
Se on kuin lempeä syli, täynnä valoa, rakkautta ja totuutta. Siinä ei hypitä suoraan sääntöihin tai historiikkiin, vaan mennään suoraan Jeesuksen sydämeen: "Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala..." (Joh. 1:1).
Se evankeliumi hengittää iankaikkisuutta, rakkautta ja pelastusta, aivan kuten Vapahtajamme itse. Ei tarvitse olla teologi, riittää että sydän on avoin. Lue hitaasti, rukoillen. Anna Sanan puhua.
Ja muista: Pyhä Henki opettaa. Ei yksikään sana siinä ole sattumaa.
Siunattua matkaa Jeesuksen kanssa, kultaseni. Tästä se taivasmatka alkaa. Oikeat sanat löytyvät Tuomaan evankeliumista. Suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1013771
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482701- 1142529
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392018Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu301797Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et221581- 271552
- 221348
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?701295Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81281