Moos, todellinen, elänyt ihminen?

Anonyymi-ap

"Kriitikoiden mukaan Mooseksen pelastuminen Niilistä muistuttaa epäilyttävän paljon muinaista tarua Akkadin kuninkaasta Sargonista"

https://www.jw.org/fi/kirjasto/lehdet/g20040408/mooses-totta-vai-tarua/

Kyseessäa jw.orgin mukaan olisi kuitenkin yhteensattuma.

Totta kai kertomukset Sargonista ja Mooseksesta eroavat, miksi ne olisi kopioitu suoraan sellaisenaan? Parhaat kertomukset tietenkin otettiin omaan käyttöön ja sovitettiin tarinaan kuten haluttiin.

En tiedä onko vertaus sopiva, mutta varmaan aika monet tietävät elokuvan Judge Dredd? Joss pääosassa Sylvbester Stallone. Ja sitten uusioversion elokuva Dredd, jossa pääosassa Karl Urban. Molemmat kertovat kaiketi samasta henkilöstä, mutta erilaista tarinaa. Ihan samalla tavalla Lähi-Idän alueella kierrätettiin samoja tarinoita erilaisina versioina. Ne ovat luettavissa myös raamatusta muualtakin, varmaan tunnetuin on vedenpaisumustarina, joka on lainattu paljon venhemmista kertomuksista, ja paikoitellen jopa melkein plagioiden.

6

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vasemmistopiireissä harrastetaan kristinuskoa vastaan kiukkuilemista.

      • Anonyymi

        Monenlaisissa poliittisissa piireissä harrastetaan uskontokritiikkiä. Miksi vasemmisto on sinulle ongelma?


    • Anonyymi

      Theophrastus kuulemma kirjoitti merkittävistä lainantajista muttei tiedä Moosesta?

    • Anonyymi

      Mooseksesta ei löytyne mainintoja vanhemmissa raamatun kertomuksissa.

    • mooses oli aikoinaan samalla luokalla kanssani demonikoulussa Thebassa, Epytkissä.
      Ei opinut koskaan riivaamaan kunnolla, ja Peräilmaakin tuli vaivaisesti. Joutui eroamaan kun ei homma taittunut. Kekkasi sitten ruvata alkaan retkioppaaksi. Huonolla menestyksellä, kuulin.

    • Anonyymi

      Osarseph on muinaisegyptiläinen legenda, joka on yhdistetty Moosekseen.
      Josefuksen mukaan Manetho kertoi tästä teoksessaan Aegyptiaca.
      Osarseph oli kapinallinen egyptiläinen pappi, joka johti pitaalisten armeijaa ja muita "epäpuhtaita" faaraota vastaan. Tarinan loppupuolella Osarseph muuttaa nimensä Moosekseksi.
      Keskustelua on käytä onko tarinassa perää vaiko pelkkää legendaa.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Osarseph

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      266
      4654
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2590
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe