Moniko Irakin pojista on palautettu?

Anonyymi-ap

Kansankodissa muistellaan pakolaisvyöryn syksyä 10 vuotta sitten – Ruotsidemokraatit oli ainoana vastustamassa hallitsematonta maahanmuuttoa
PolitiikkaUlkomaat
08.09.2025 |12:18

Vuoden 2015 syksyllä sotaa sekä kehnoa elämää pakenevat kansanjoukot vyöryivät Pohjolan porteille. Alussa tulijoille “avattiin sydämet” ja annettiin koteja käyttöön mutta hallitsemattoman maahanmuuton sivuvaikutukset kävivät selville nopeasti. Yksituumaisuutta väestönmuutoksen eduista ja haitoista ei ole löytynyt vieläkään.

Ruotsissa oli syksyllä 2015 vallassa pääministeri Stefan Löfvenin johtama sosialidemokraattien ja vihreiden vähemmistöhallitus. Maahanmuuttolainsäädäntö oli poikkeuksellisen salliva, kuten myös Saksassa. Ruotsidemokraatit oli maan ainoa selkeästi maahanmuuttokriittinen puolue.

Pakolaistilanne kriisiytyi kesällä 2015 Syyrian sisällissodan, Irakin epävakauden ja Afganistanin levottomuuksien seurauksena. Ihmiset halusivat päästä säällisen elämän takaavalle EU-alueelle, lähinnä Saksaan ja Ruotsiin. Ihmiskauppiaat olivat sosiaalisen median aikakaudella hyvin tietoisia maiden eroista turvapaikanhakijan kannalta.
”Minun Eurooppani ei rakenna muureja”

Turkin viranomaiset alkoivat katsoa yhä enemmän sormien läpi maasta eteenpäin pyrkiviä ihmisjoukkoja. Tämä johti pian siihen, että Kreikan viranomaiset eivät enää halunneet tai kyenneet käsittelemään kriisiä. Ihmisten annettiin yksinkertaisesti jatkaa matkaansa kohti Eurooppaa.

Syyskuussa 2015 kaikki kärjistyi. Merikelvottomat pakolaisveneet kaatuivat Välimerellä. Nälkäiset ja epätoivoiset turvapaikanhakijat valloittivat alueen Budapestin päärautatieaseman ympäriltä. Eurooppaan saapui yhtäkkiä 1,3 miljoonaa turvapaikanhakijaa.

Tukholmassa Medborgarplatsen täyttyi kymmenistä tuhansista juhlivista ihmisistä demaripääministeri Löfvenin julistaessa: ”Minun Eurooppani ei rakenna muureja.”
Loppu on historiaa

Vuonna 2015 Ruotsissa rekisteröitiin 163 000 turvapaikanhakijaa, joista suurin osa saapui juuri syksyllä. Tilannetta pidettiin hyvin nopeasti kestämättömänä. Poliitikot käänsivät maahanmuuttomyönteisen kelkkansa, erityisesti punavihreän blokin ulkopuolella.

Suomeen saapui vuonna 2015 yhteensä 32 476 turvapaikanhakijaa. Suurin osa heistä oli nuoria sunniarabimiehiä Irakista, Bagdadin alueelta. Joukossa oli väkeä myös Somaliasta, Syyriasta sekä Afganistanista. Vuonna 2014 turvapaikanhakijoita oli ollut 3 600.

SUOMEN UUTISET

20

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinhän niitä pakolaisia ohjattiin Ruotsista Suomeen .

      • Anonyymi

        Armeijassa kapiaiset aloittivat shownsa aina olettamalla että vihollinen tulee idästä. Joka saapumiserästä joku kysyi, että miksi se vihollinen tulee aina idästä. Luutnantti siihen vastaamaan, että olisiko vihollinen tosiaan niin ovela, että koukkaisi lännen kautta. Ei ollut, mutta länsinaapuri Ruotsi hyökkäytti Suomeen ja puolustusvoimat seisoivat tumput suorina. Varusmiehet määrättiin kantamaan miehittäjien kasseja linja-autoon, jotka kuljettivat miehittäjät hotelleihin eri puolille maata. 2015 Suomi murtui ilman aseellista vastarintaa. Vuoden 2015 miehitys on tullut maksamaan suomalaisille kuutisen miljardia.


    • Anonyymi

      hyökkäyshän tämä oli, tuhoamis reissu ja tuhoaminen senkuin jatkuu.

    • Anonyymi

      paavo tajukangas huusi ja soitti poliittisille vaikuttajille rajat kiinni , vyöryvät pohjoisen kautta suomeen bussit ja junat täynnä , mitään ei tapahtunut 🤔

      nämä kaikki muistetaan ja kun hurrit pakenee suomeen niin eipäs pääsekkään 🤣🤣🤣

      • Anonyymi

        ahaa


    • Anonyymi

      Kaikki pitäisi palauttaa

      V 2015 suomeen tuli n 35000 muslimi miestä

      Ei ne tulleet , ne on lähetetty islamisoimaan suomi
      Hei tulivat kymmenen turvallisten maiden kautta ja lopuksi ruotsista!!!!
      Jos tarvitsivat turvapaikkaa niin mahdollisuuksia oli matkan varrella

      • Anonyymi

        Tai mitä olivat, kun naamoista näki että olivat idempää kuin väittivät. Ei sieltä irakilaiset tai muitakaan arabian (lähi-idän) alueilta tulleita tullut


    • Anonyymi

      moktar gubta

    • Anonyymi

      Niin, kuinka moni palautettu?
      Jos ovat vielä täällä, millä perusteilla?
      Moniko kotoutunut?
      Moniko työllistynyt?
      Mitä ovat persut tehneet asian eteen?
      Siinä kysymyksiä Suomen uutisille, pyydän vastauksia jos olette olevinanne toimittajia.

    • Anonyymi

      Milloin pikkuinen kovis Jaff lähtee?

    • Anonyymi

      Vuonna 2015 Sipilä kehui kuinka saatiin moniosaajia Suomeen ja aikaansaavat talouteen kasvuloikan. Kelan tilasto vuodelta 2024 kertoo kyseisestä kasvuloikasta, arabiankilisistä yli 52 prosentti nosti persustoimeentulotukea ja Somaliaa puhuvista 49.64 prosenttia. Suomea tai Ruotsia puhuvista perustoimeentulotukea nosti 4.5 prosenttia. Erot on merkittäviä vaikka vihervasemmisto mieluusti syyllistää suomalaisia ettei maahanmuuttajat yliedusta tukien saajina.

    • Anonyymi

      Naamoista näki, että suurin osa ei ollut Irakista eikä Syyriasta

      Ne suurin osa tuli Syyrian kautta itäaasiasta, kaakkoisaasiasta ja keskiaasiasta, sekä Afrikasta.

      Uskonnosta: kaikki joko olivat buddhalaisia, muslimeja, taolaisia, kunfutselaisia jne itämaisia (ei tiedä koska niiden kulttuuri ja uskontokulttuurit ovat yhtenäisiä).

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Eihän pullamössö svedupellet saa ketään palautettua ikinä…

      • Anonyymi

        Ne tyyttyvät kohtaloonsa islamilaisessa kansankodissa, jossa Dödspatrullit ja Shottaz ottaa vallan…


    • Anonyymi

      paskojat

      • Anonyymi

        Juuri näin…


    • Anonyymi

      On muuten aina sama kaava: kun pakolaisia tulee muslimimaista, he ovat kaikki miehiä. Naiset ja lapset on jätetty sotimaan. Äijät on todenneet, että nyt riitti perhe-elämä, kyllähän noita akkoja riittää muuallakin. 😂

      Kun pakolaisia tulee Ukrainasta, ovat he naisia ja lapsia. Miehet ovat jääneet sotimaan maansa puolesta. 💪🏽

    • Anonyymi

      Et sitten maininnut persuja jotka oli Suomessa hallituksessa silloin, hmm?
      Olen samaa mieltä että noit palautuksia pitäs katsella vähän uudestaan, samoin VENÄLÄISIÄ, joita myös päästetään vieläkin aika huolettomasti tänne.
      Mutta hei, Persuthan on nytkin hallituksessa, tapahtuuko mitään?

    • Anonyymi

      tyty

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5646
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      97
      4857
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4814
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      393
      2390
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2320
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      1997
    7. 109
      1886
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1617
    9. 382
      1363
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1213
    Aihe