Missä nuorten miesten käytöstavat

Anonyymi-ap

Kun kauppajonossa "keskustellaan" suureen ääneen ja joka toinen sana on v..tu, ja joka toinen sana per..le, ja kolmas sana saa..na.
Ärsyttää ettei ihmiset saa tehdä ostoksiaan rauhassa ilman että nuoriso möykkää.

11

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oon myös ihmetellyt kun en ole koskaan tarvinnut noita voimasanoja, ihan olen saanut viestini perille ilman niitä. Tosi häiritsevää kun kassajonossa kakarat selittää ja kiroilee.

      • Anonyymi

        V.ttu pitäis olla vähän hiljaa siellä kassajonossa ettei häiritse muita asiakkaita eikä kassaneidin laskut mene sekaisin....!!¡!!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        V.ttu pitäis olla vähän hiljaa siellä kassajonossa ettei häiritse muita asiakkaita eikä kassaneidin laskut mene sekaisin....!!¡!!!!!

        Vanhemmat ovat kasvattaneet lapsistaan ääliöitä. .....hetken päästä noille kelpaa peukku


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vanhemmat ovat kasvattaneet lapsistaan ääliöitä. .....hetken päästä noille kelpaa peukku

        Vanhemmat ei kasvata lapsiaan mitenkään, vaan mielistelevät niitä ja kyselevät lasten mielipidettä joka asiaan ikään kuin aikuisella olisi vähemmän järkeä ja elämänkokemusta, kuin lapsella. Vanhempien pitäisi käyttää valtaansa, muttei koskaan väkivaltaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vanhemmat ei kasvata lapsiaan mitenkään, vaan mielistelevät niitä ja kyselevät lasten mielipidettä joka asiaan ikään kuin aikuisella olisi vähemmän järkeä ja elämänkokemusta, kuin lapsella. Vanhempien pitäisi käyttää valtaansa, muttei koskaan väkivaltaa.

        Just ja tää alkaa jo aivan pienenä. Taaperolta kysytään kaupassa, mitä haluat tänään ruuaksi, mitä leipää otetaan, käy hakemassa hyllystä mitä tykkäät. Aikamoiseen tilanteeseen laitetaan muksu ja samalla kasvatetaan hänestä perheen hallitsija. Hän sit vaan kulkee kaupassa avattu karkki patukka suussa ja käskyttää äitiä. Oon muuten nähnyt näitä tilanteita usein.


    • Anonyymi

      Todella alhainen ÄO.

    • Anonyymi

      Samanlaista kielenkäyttöä se on tytöilläkin.

    • Anonyymi

      Nuoriso ovat kiroilleet ihan arkisessa keskinäisessä keskustelussakin ainakin 50 viimeisen vuoden ajan. Kyllä se v-sanan viljely on alkanut jo 1960..70 luvuilla.

      Se nuorison kielenkäytön nykytilanne ei tosiaan poikkea mitenkään vaikka 1990-luvun ajoista. Työelämään siirrytttëssä ja oman perheen alkaessa karttua, nuo kielenkäytöt putsautuu kyllä kaikilta.

    • Anonyymi

      Antaa lasten kiroilla,...eivät ole vielä kehittäneet identiteettiään. Tässä maailmassa on paljon vakavampia ongelmia, esim. Venäjän isottelu.

      • Anonyymi

        Vanha viisaus,siitä puhe mistä puute.Kyllä tasaantuu kun aikaa kuluu


    • Anonyymi

      Se on hyvä vaan että nuoret miehet ja naiset ei ole tuppisuina. Monipuolinen perussanasto, erilaiset astevaihtelut, diftongit ja pariääntlöt, suomalaiset r-kirjaimet ja muut kielemme vaikeat koukerot yms. Parhaiten ne kaikki oppii, kun porukassa itse niitä päivittäin käyttää.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      93
      3541
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1819
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      7
      1610
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      31
      1381
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      54
      948
    6. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      882
    7. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      882
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      820
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      787
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      784
    Aihe