”Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.”
1 Kor 1:18
Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka
14
135
Vastaukset
Höpöhöpö, mitä vastaat epätodennäköiselle, mutta toki mahdolliselle oikealle jumalalle kun hän kysyy miksi palvoit epäjumalaa ja pronssikautista kidutusvälinettä?
- Anonyymi
Oletko koskaan uskaltanut vilpittömästi rukoilla näin: ”Jeesus Kristus, jos olet olemassa, ilmaise itsesi minulle ja näytä minulle totuus.”
Jos et ole uskaltanut, etkä nytkään uskalla, jäät paitsi Jumalan tuntemista. Anonyymi kirjoitti:
Oletko koskaan uskaltanut vilpittömästi rukoilla näin: ”Jeesus Kristus, jos olet olemassa, ilmaise itsesi minulle ja näytä minulle totuus.”
Jos et ole uskaltanut, etkä nytkään uskalla, jäät paitsi Jumalan tuntemista.Oletko koskaan pyytänyt vilpittömästi saunatonttua tekemään saunapuut koko kesäksi? Kuinka kävi?
- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Oletko koskaan pyytänyt vilpittömästi saunatonttua tekemään saunapuut koko kesäksi? Kuinka kävi?
En ole.
Voitko vastata minulle kysymykseeni? - Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Oletko koskaan pyytänyt vilpittömästi saunatonttua tekemään saunapuut koko kesäksi? Kuinka kävi?
Jeesus Kristus elää.
Uskon, että Hän voi ilmestyä sinullekin, antaa syntisi anteeksi ja pelastaa sinut.
Mutta sinun tulee rukoilla Häntä vilpittömästi ja avoimin sydämin.
Mitään et häviä, kun rukoilet, mutta äärettömän paljon voit voittaa, kun kohtaat elävän Jumalan. - Anonyymi00012
Anonyymi kirjoitti:
En ole.
Voitko vastata minulle kysymykseeni?Hema on kiusaaja. Ei hän halua tietää eikä kokea totuutta.
- Anonyymi
Sillä se puhe rististä on niille hulluus, jotka kadotetaan; mutta meille, jotka autuaaksi tulemme, on se Jumalan voima.
- Anonyymi
Ty talet om korset är visserligen en dårskap för dem som gå förlorade, men för oss som bliva frälsta är det en Guds kraft.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ty talet om korset är visserligen en dårskap för dem som gå förlorade, men för oss som bliva frälsta är det en Guds kraft.
For the preaching of the cross is to them that perish foolishness; but unto us which are saved it is the power of God.
- Anonyymi
Kadotus on vain teidän uskontoanne ja sen sisältöä. Jos pitää Raamattun kaikkia lauseita totuutena, päätyy tuomitsemaan toisia ja itsensä.
"Uhka ja Pelastus" on tyypillinen asenne ihmisiin, jos haluaa hallita heitä. Tämä näkyy politiikassakin. Usko ei julkisissa palveluissa tai halinnossa riitä tuottamaan hyvinvointia. Pitää tehdä asioita oikein. Sama kaikessa.
Uhkailemalla ei saada mitään hyvää aikaan. Eikä se ole Raamatun sisältöäkään.- Anonyymi
Kadotus on totta.
Mutta myös taivas on totta.
Evankeliumi on sanoma Jeesuksen Kristuksen rakkaudesta, kun Hän sovitti Golgatan ristillä myös sinun syntisi. Siinä ei ole uhkausta vaan todella mahtava mahdollisuus!
- Anonyymi
Uskominen on itsepetosta.
- Anonyymi
Päinvastoin. Usko on Jumalan tarjous päästä Hänen yhteyteensä.
- Anonyymi
Ja rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta voimastasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654630Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442817Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761771Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061634Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591380
- 951272
- 471149
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121148