Eikös Kelan tukijärjestelmät ole alunperin tarkoitettu sodanjälkeiseen "suomalaislapsiperheiden" toipumiseen ?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3079f853-3ab2-4c03-a448-791e5906b726
Missä kohtaa ja kuka on syyllinen, että tämä alkuperäinen idea siellä joskus 1950-luvun jälkeen menetettiin ?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3079f853-3ab2-4c03-a448-791e5906b726
Missä kohtaa ja kuka on syyllinen, että tämä alkuperäinen idea siellä joskus 1950-luvun jälkeen menetettiin ?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ainut rohkea poliitikko availee suutaan siellä. Kaikki muut vetää rasismi-kortin esiin. Hiljentyminen ei ainakaan tuo muutosta Suomeen. Hyvinvointivaltiota ei ole enää, joten pelastakaa nyt edes konkurssipesä.
Menisit töihin niin ei tarvitsisi muiden tuista taistella.
Kyllä tässä töitä pitää painaa, että saadaan nämä elätettyä, yli 1 miljardi kelan tuista maksetaan näille kulta munille, liki 30% kaikista maksetuista tuista
Kaikki vuodesta 1990 alkaen myönnetyt oleskeluluvat ja Suomen kansalaisuudet pitää ottaa tarkkaan uudelleenkäsittelyyn ja pääsääntöisesti peruuttaa.
Mitään Kela-tukia ei tulisi maksaa lainkaan ulkomaalaisille.
Suomeen ei saa tulla jos ei ole tiettyä varallisuutta osoittaa tiliotteella lisäksi osoittaa työpaikka että on tullut oikeasti tänne vain töitä tekemään.
Suomessa pitäisi olla tulorajat ulkomaalaisille. Se joka ei vuoden oleskelun jälkeen tienaa Suomen verotuksessa tiettyä summaa vaikka 30 000 euroa vuodessa voisi saada peruutuksen ja lähtökäskyn.
Simppeli ja helppo keino on olemassa, mutta sitä ei jostain syystä käytetä. Lakimuutoksia pitäisi tehdä ja pian.
Sen pahuuden aloitti kokoomus.
He ei sietäneet ajatusta että nälkäänäkevä köyhä perhe sai ilmaiseksi tukea. He alkoivat kehittää ideaa että "jokainen lapsi" saisi tukea, myös rikkaat.
Siitä se sitten lähti....hidas kehitys yhä suurempaan ahneuteen, narsismiin jossa rikkaat keksii jokaisessa hallitusvuorossa uuden mahdollisuuden saada lisää tukia itselleen.
Miksi tähän ongelmaan herätään vasta nyt? On ollut jo pitkään tiedossa, että kaikki tuet menee pääosin ulkomaalaisille ja samaan aikaan kantasuomalainen köyhtyy ja ajautuu esimerkiksi päihteiden pariin. Eikö ole outoa alkaa politiikassa pohtia julkisuudessa asiaa noin 30 vuotta myöhässä?
Miksi olet äänestänyt suomalaisten vihaajia kuntien ja valtion hallintoon?
Amerikassa ollaan nyt pulassa karkotusten takia. Ravintoloiden katteet laskeneet ja ei työvoimaa vihannesteollisuudessa. Tarkoittaa korkeampia hintoja amerikkalaisille. Kannattaa arvostaa niitä ulkomaalaisia.
Siellä on kadut täynnä kodittomia eli työvoimaa niille vihannestarhoihin. Niiltä puuttuu vaan ne paperit että pääsevät duuniin. Valtion kannattaisi kustantaa ne kodittomille amerikkalaisille niin tuokin ratkeaa.
Suomen valtiota on kehitetty parlamentaarisesti, sairausvakuutukset, eläkkeet. lapsilisät sun muut ovat tarkoitettuja Suomen valtiossa asuville.
Ei vakinaisesti ulkomaille muuttavat suomalaisetkaan ole eivät ole oikeutettuja Suomen sosiaaliturvaan.
Siis valtion lait ja asetukset ovat maantieteellisesti rajatulle alueelle tarkoitettuja.
Ei etnisesti jollekin tietylle ryhmälle.
Kai tisit, että Suomessa on suomalaisten lisäksi ruotsinsuomalaisia, saamelaisia, tataareja, romaneja, juutalaisia ollut jo vuosisatoja?
Nyt on sitten venäläisiä, virolaisia, irakilaisia jne..