Kovasti ihmettelen useita eurooppalaisiia johtajia ( Viro.Latvia,Liettua,Puola Ukraina ja Ranska) jotka haluaisivat laajentaa sotaa. Jonkinlainen sotahulluus näkyy iskeneen heihin. Sotaan he eivät kuitenkaan voi lähteä resurssipulan vuoksi, joten he yrittävät kaikin mahdollisin keinoin saada USA mukaan tähän konfliktiin. Trumpin ahteria nuollaan kieli ruskeana päivittäin.
Rauha saataisiin nopeasti aikaiseksi yksinkertaisesti pakottamalla Zele luopumaan tietyistä alueista. Hänellä saattaisi olla mahdollisuuksia saada jotain vaihtokaupassa. Mutta tyhmä pikku mies ei ymmärrä sitä, ettei koskaan voi omilla resusseillaan saavuttaa yhtään mitään. Kaiken avun on tultava aina ulkopuolelta. Onko tuollaisella valtiolla juurikaan tulevaisuutta.
Eurooppa-Ukraina-Usa
13
132
Vastaukset
- Anonyymi
Vain venäjä tahtoo sotaa. Muut tahtovat rauhaa ja ajaa roistot pois ryöstämiltään alueilta
- Anonyymi
Rauha saadaan nopeasti pakottamalla venäjä luopumaan vallottamiltaan alueilta. Venäjä on kehitysmaa ja sotatalous joka pelaa nyt bluffia. Samalla venäläisetkin voisi halutessaan vapautua fasistihallinnosta.
Se on se mitä USA saa vastineeksi suojasta, jonka USA antaa DCA sopimuksella Balttianmaille. Viro räksyttää kuin pieni puudeli. Ei Venäjä pidä Viroa minkäänlaisena uhkana. Ei Viro voisi hyökätä yhtään mihinkään. Ainoastaan sortaa venäläisvähemmistöä Virossa. Suomi on samanlainen. Ei täälläkään riitä asevoimia aluevaltaussotaan. Ukraina ei päässyt 2023 kesähyökkäyksessä tekemään edes pistoa läpi Venäjän pääpuolustuslinjasta, vaikka käytössä oli NATOmaiden lahjoittamaa kalustoa laajalti. Ukrainan pääsi juuri ja juuri siihen pääpuolustuslinjalle Robotynen kohdalla ja tavoite oli edetä 100km ja laajentaa repeämä jotta oltais voitu eristää Kriminniemi mannerVenäjästä. Jäi monta puolustuslinjaa etenemättä puhumattakaan että olisi voinut pitää saavutetut alueet. Ja tuolloin Ukrainalla oli vahvin armeija mitä on ollut koko tämän sodan aikana missään vaiheessa. Kurskilla hyökättiin alueelle jossa ei ollut armeijaa vastassa ja sekin on nyt luovutettu. Suomi ei ole sekään suuri uhka. Toki Suomen valtaaminen olisi vaikeampi tehtävä. Baltiassa on hyvin heikot armeijat. Ne voi laittaa räksyttämään, eikä niitä Venäjä ota ihmeemmin tosissaan. Tällä saavutetaan mediapropagandaa.
- Anonyymi
Suurin osa Ukrainan lahjoituskalustosta kesällä 2023 oli Venäjän luovuttamaa. Lännestä oli silloin tullut vasta hyvin vähän mitään.
Anonyymi kirjoitti:
Suurin osa Ukrainan lahjoituskalustosta kesällä 2023 oli Venäjän luovuttamaa. Lännestä oli silloin tullut vasta hyvin vähän mitään.
33 kpl Leopard2 a4 ja a6 panssarivaunuja Saksalta, Suomelta 6 kpl , Challengereita 12 kpl. Näitä kaikkia näin savuavina pelloilla. Miinanraivausvaunuista 3 oli yhdessä nipussa. CV90 rynnäkköpanssarivaunuja Ruotsista muutama, 99 kpl bradley M2 rynnäkkövaunut jotka on kuin paseja. T72 panssarivaunuja Puolasta (280 kpl) ja Tsekeistä (Yli 200 kpl) modernisoituina ja yhteensä yli 500 kpl omaa varastoaan ja vallatut reilu 500kpl, mutta yhteensä 2023 kesähyökkäyksessä arvioiden mukaan oli 500-700 T72 vaunua. Monissa oli mm infrapunatähtäimet ja varsin edistyksellisiä toimintoja. Nyt muistetaan että on parempi käyttää aseistusta jonka tuntee ja Suomella on vain satakunta panssaria kaikkiaan. Himarssit toimi muistaakseni vielä tuolloin jollain tasolla, mutta Venäjä oli jo saanut dronetuotannon käyntiin ja lisäksi K52 helikopterit pysäytti täysin Ukrainan ne panssarihyökkäykset, jotka pääsi miinoista, Krasnopoleista ja droneista läpi. Vain muutama taistelu käytiin panssarisotana. Abrahamssit ei joo taisteluihin tulleet ja 11 Saksan leopardeista jäi saamatta. Abrahamssien käyttö ei ollut edes oikein järkevää. Ne kun ei toiminu dieselillä.
Lisäksi oli joitakin T80 vaunuja ja sitten vanhempaa T62 kalustoo ja 400 tykkiä lännestä ja omia joidenkin tietojen mukaan 1600 tykistön osaa. Lisäksi Turkkilaisia droneja. Jonkin verran oli joitain hävittäjiä ja tuhansittain erillaisia olalta ammuttavia ohjuksia ilmaan ja panssareihin. Kesähyökkäyksen aikana Ukraina ampui tykistöllä enemmän kuin Venäjä.- Anonyymi
JTPilli kirjoitti:
33 kpl Leopard2 a4 ja a6 panssarivaunuja Saksalta, Suomelta 6 kpl , Challengereita 12 kpl. Näitä kaikkia näin savuavina pelloilla. Miinanraivausvaunuista 3 oli yhdessä nipussa. CV90 rynnäkköpanssarivaunuja Ruotsista muutama, 99 kpl bradley M2 rynnäkkövaunut jotka on kuin paseja. T72 panssarivaunuja Puolasta (280 kpl) ja Tsekeistä (Yli 200 kpl) modernisoituina ja yhteensä yli 500 kpl omaa varastoaan ja vallatut reilu 500kpl, mutta yhteensä 2023 kesähyökkäyksessä arvioiden mukaan oli 500-700 T72 vaunua. Monissa oli mm infrapunatähtäimet ja varsin edistyksellisiä toimintoja. Nyt muistetaan että on parempi käyttää aseistusta jonka tuntee ja Suomella on vain satakunta panssaria kaikkiaan. Himarssit toimi muistaakseni vielä tuolloin jollain tasolla, mutta Venäjä oli jo saanut dronetuotannon käyntiin ja lisäksi K52 helikopterit pysäytti täysin Ukrainan ne panssarihyökkäykset, jotka pääsi miinoista, Krasnopoleista ja droneista läpi. Vain muutama taistelu käytiin panssarisotana. Abrahamssit ei joo taisteluihin tulleet ja 11 Saksan leopardeista jäi saamatta. Abrahamssien käyttö ei ollut edes oikein järkevää. Ne kun ei toiminu dieselillä.
Lisäksi oli joitakin T80 vaunuja ja sitten vanhempaa T62 kalustoo ja 400 tykkiä lännestä ja omia joidenkin tietojen mukaan 1600 tykistön osaa. Lisäksi Turkkilaisia droneja. Jonkin verran oli joitain hävittäjiä ja tuhansittain erillaisia olalta ammuttavia ohjuksia ilmaan ja panssareihin. Kesähyökkäyksen aikana Ukraina ampui tykistöllä enemmän kuin Venäjä.40 Leopardia riittää hädin tuskin yhden pataljoonan varustamiseen ja niistä 200 tsekkiläisestä T-72:sta viimeiset ei muuten edes lähteneet Ukrainaan kuin vasta tänä keväänä.
https://thedefensepost.com/2025/04/11/czech-tanks-ukraine/
T-72:n infrapunatähtäimet ovat nekin melko vanhaa neuvostoajan tekniikkaa ja modernisoiduissa malleissa ne on yleensä korvattu nykyaikaisemmilla lämpökameroilla, jos sellaisia on saatavilla. Anonyymi kirjoitti:
40 Leopardia riittää hädin tuskin yhden pataljoonan varustamiseen ja niistä 200 tsekkiläisestä T-72:sta viimeiset ei muuten edes lähteneet Ukrainaan kuin vasta tänä keväänä.
https://thedefensepost.com/2025/04/11/czech-tanks-ukraine/
T-72:n infrapunatähtäimet ovat nekin melko vanhaa neuvostoajan tekniikkaa ja modernisoiduissa malleissa ne on yleensä korvattu nykyaikaisemmilla lämpökameroilla, jos sellaisia on saatavilla.Nii noi Suomen 64 leopardpanssarivaunuu on ihan se ja sama silloin, vai? Talvisodassa meillä on 6 tonnisia vickerssejä joku 20 ja 3-5 isompaa. Noi T72 on kuitenkin 45 tonnin painonen. Niin en tiedä niiden puolalaisten ja tsekkiläisten modersoinnit nois vaunuis teki, mutta ihan samalla tavalla siellä räjähteli leopardit. Kuten sanoin... Raivausleopardeja jotka Suomi antoi, näkyi samassa kohtaa rikkoontuneina kolme. Näkyi muitakin leopardeja, mutta noi kolme suomalaista jäi mieleen, kun ne oli ihan hyökkäyksen alussa vielä videoitu.
- Anonyymi
Miksi se Euroopan maiden nyt pitää pelastaa teidän erikoissotaoperaationne?
- Anonyymi
Ukraina tulee olemaan meidän riippakivenä vielä pitkään sodan loppumisen jälkeen.
Ehkä olisi parempi jos Putin laittaisi muutaman pienen ydinsellaisen sinne.
Loppuisi se kerjääminen.... - Anonyymi
Nämä Rauhan turva joukko keskustelut Eu mailta on aivan turhaa paska puhetta.
Pitää muistaa mikä on normaali käytäntö !
Sodan voittaja on puheenjohtaja rauhan turvaus neuvotteluissa ja sota korvaus neuvotteluissa.
1. ensimmäinen toimi on että ulkomaiset joukot ajetaan Ukrainasta pois ,ihan kuin Suomi joutui liittolaisemme Natsit ajamaan
2. voittaja Venäjä sanoo kuka rauhaa turvaa
3. Voittaja määrää sotakorvaukset maksettaviksi ihan kuin Suomi joutui maksamaan
Kaikki tulitauko ja rauhanturvaus jutut on turhaa näytelmää ,koska asiat ei oikesti mene niin.
Sota pitää lopettaa ja sopia rauhasta ,se vaan on totuus ja normaali käytäntö.
Trumpin pitäisi laittaa pakotteita Eu maille koska ne rahoittaa ja tahallaan pidentää sotaa ja näin Ukraina menettää maa alueita kokoajan enemmän ja enemmän ja ihmisiä kuolee kokoajan,tämä on hullua hommaa toimia näin Poliitikkojen oman edun takia näin.Trumpin pitäisi pakotteilla auttaa Suomea ennen kun olemme konkurssissa valtion velkojen / Ukrainan tukemisen takia.
Kiina olisi toinen joka voisi auttaa laittamalla valtion velkarahan jakamis hanat kiinni.- Anonyymi
Juu, ihan varmasti Nato alkaakin teidän tapettua armeijaanne korvaamaan tämän jälkeen.
Luottakaa vain siihen.
- Anonyymi
Monet länsimaat ovat jonkinlaisessa kriisissä ja taantumassa mikä pakottaa maan johtajat siirtämään sisäpoliittisen kriisin ulkopoliittiseksi kriisiksi. Kun Ukrainan konflikti on ohi ja Ukrainassa koittaa rauhan aika alkaa monella Ukrainaan miljardeja tuhlanneilla mailla harmaa arki. Tähän surkeaan joukkoon kuuluu valitettavasti rakas isänmaamme joka on myyty vieraiden valtojen hallintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 783459
- 682988
Kela kelaa toimeentulotukia takaisin
Ylen sivulla juttu, kun vähäisen omaisuuden takia peritään tukia takaisin ja uhataan ulosotolla. Jutussa yksi mielenkii2082923Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?492657- 542143
Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk191980Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?171878Kyllä sut varmaan
Aika moni haluaisi, miks sä et halua niitä jotka varmaan purkkiin sut pistäis ettet pääse karkuun411779Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.411609Rakastan sua
Johonkin tämä piti saada purkautumaan, ehkä se jollain ihmeellä välittyy samalla sinun suuntaan ❤️151606