Kuka

tietää

Mikähän mahtaa olla minun köynnökseni nimeltään. Sain viime vuoden keväänä kolme sellaista parikytsenttistä alkua kaivinkoneen alta pois, istutin ne aurinkoiselle seinän vierustalle, viime kesänä ne kasvoi jo aika lailla, tänä kesänä se on varmaan kolmemetrinen, en tiedä kuinka korkeaksi se tulisi, kun köynnöstuet loppui. Siinä on sininen kukkaterttu jossa yksittäisen kukan koko on 1,5 - 2 cm ja kukan keskellä on keltainen ikäänkuin piikki. Kukinnan jälkeen tulee marjat, nyt on jo monta vihreää marjaterttua. Se talvehti hyvin, keväällä leikkasin vaan huonot latvukset poikki. Voisiko joku tietää näin vähillä tuntomerkeillä mikä köynnökseni mahtaa olla. Olen katsonut kärhöjen kuvia, mutta minun mielestäni kärhöt on kaikki isompi kukkaisia.

4

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • kuule

        äskeisen vastaajan juttuun että jos on punakoiso älä päästä penskoja sattumaan siihen.
        Vanha kansa sanoi sitä koiranoksetusmarjaksi.On jonkun verran myrkyllinen.


      • se on

        Punakoisohan se. Katselin kuvia ja luin juttuja sen verran että itsekin totesin sen olevan myrkyllinen. No täytyy pitää lastenlapset pois kauniista marjoista. Kiitos asiallisista ja nopeista vastauksista.


      • anna
        se on kirjoitti:

        Punakoisohan se. Katselin kuvia ja luin juttuja sen verran että itsekin totesin sen olevan myrkyllinen. No täytyy pitää lastenlapset pois kauniista marjoista. Kiitos asiallisista ja nopeista vastauksista.

        Luin, että punakoison marjat ovat tosi myrkyllisiä, jo pari marjaa lapselle vaarallisia. Kannattaa kerätä raakileena tai jo kukkana pois ne tertut, joihin lapset ylettävät, ylempänähän niiden voi antaa olla. Syksyllä,kun lehdet ovat varisseet, punaiset marjatertut ovat kauniita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8346
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4738
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4391
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2595
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1478
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe