Lapsi selvisi tilanteesta ilman vakavia vammoja.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/21b7c217-2a83-42f6-9183-acc825cd9830
Laitoin tälle palstalle, vaikka onnettomuudesta ei näyttäisi olevan kyse.
Poliisi epäilee: Mies yritti tappaa lapsen autolla
4
203
Vastaukset
- Anonyymi
Korjattu versio: Poliisi kertoo: Mies yritti tappaa lapsen autolla
Lapsi selvisi tilanteesta ilman vakavia vammoja. Useisiin rikoksiin syyllistynyt mies otetiin kiinni ja vangittiin. Poliisi toteaa miehen törmänneen tahallaan autollaan pyöräilemässä olleeseen, yläkouluikäiseen lapseen maanantaina 8. syyskuuta Jämsässä. Lapsi ei saanut tilanteessa vakavia vammoja.
Törmäyksen jälkeen mies uhkaili sanallisesti paikalle tullutta sivullista. Poliisin mukaan osalliset eivät tunteneet toisiaan.
Myöhemmin samana päivänä mies yritti kohdistaa vakavaa väkivaltaa toiseen aikuiseen ihmiseen yksityisasunnossa Jämsässä. Mies ja uhri tunsivat toisensa.
Keski-Suomen käräjäoikeus vangitsi 36-vuotiaan jämsäläisen miehen todennäköisin syin tapon ja törkeän pahoinpitelyn yrityksistä, oikeudenkäytössä kuultavan uhkaamisesta, kahdesta laittomasta uhkauksesta ja törkeästä kotirauhan rikkomisesta.
Tapon yritys koskee lapseen törmäämistä ja törkeän pahoinpitelyn yritys tilannetta yksityisasunnossa.
ps. eikö poliisi saa tietää, uskoa, todeta vaan onko häne alistettu pelkäksi epäuskoiseksi epäilijäksi, joka ei saa uskoa edes omia tukimuksiaan. Ei ketään vangita noin vain, ellei ole syyllistynyt rikokseen. Näin ollen siinä ei mitään epäuskottavuus epäilyä tarvita. Mikään pakko eikä velvollisuus poliisilla tai medeilla ei ole jumaloida yhtä epäillään mantraa joka jumalan jutussa. Kysymys on siis suuresta kunnioittamisesta oikeuden tyhjäntoimittajia sekä itse rikollista kohtaan- Anonyymi
Se ei vaan epäillään trollille mene tajuntaan, että poliisin ja median uutisoinnin sanamuoto on lain mukaista.
Trollin tyhjän pään tuotokset jostain keksimästään oikeuden tai epäillyn kunnioittamisesta on vain ja ainoastaan sen tyhjän pään tuotoksia perustumatta todellisuuteen.
Jos trollin tavalla uutisoitaisiin rikottaisiin lakia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se ei vaan epäillään trollille mene tajuntaan, että poliisin ja median uutisoinnin sanamuoto on lain mukaista.
Trollin tyhjän pään tuotokset jostain keksimästään oikeuden tai epäillyn kunnioittamisesta on vain ja ainoastaan sen tyhjän pään tuotoksia perustumatta todellisuuteen.
Jos trollin tavalla uutisoitaisiin rikottaisiin lakia.>> "Se ei vaan epäillään trollille mene tajuntaan, että poliisin ja median uutisoinnin sanamuoto on lain mukaista."
Se on tismalleen noin.
- Anonyymi
Eiköhän joku hullu kohta selitä, miten tuokin on pyöräliiton aiheuttama.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t515398Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo913311Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel333142HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1472956Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L532295SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral482249Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi701827Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271726Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k921636Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2711463