Miksi Suomen adventtikirkko ei lottoa?

Jos Jumala on adventtikirkon takana oikeasti, niin voisiko Suomen adventtikirkko laittaa 1 € rivin kerran vuodessa vetämään lottoon? Vikinglotossa olisi 3 miljoonaa seuraavaksi tarjolla. Se olisi enemmän kuin vuotuiset kymmenyksenne eikä tarvitsisi vinkua köyhiltä ja kurjilta jäseniltänne rahaa maallisiin tarpeisiinne.

Vai eikö adventtikirkon Jumala olekaan kaikkivoipa suhteessa tilastollisten todennäköisyyksien ”Jumalaan”?
11295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei kenenkään pelastuminen voi olla sen enempää lottovoitoista kuin toisten maksamista kymmenyksistäkään kiinni.

Silloinhan Jumala olisi epäoikeudenmukainen!

Äänestä

Me emme pelaa pikkurahoilla. Joka viikko sijoitamme 100 euroa Eurojackpottiin – tiistain ja perjantain arvontoihin. Mutta nyt, kun potissa muhii jättimäiset summat, nostamme panokset taivaisiin: 2000 euroa seuraavaan kierrokseen. Miksi? Koska nyt on se hetki, kun raha ei vain liiku – se räjähtää.

📜 Raamattu varoittaa arpapelien vaaroista, mutta puhutaanpa totta: silloin heitettiin noppaa. Jackpot ei ole mikään nopanheitto. Nopassa on kuusi numeroa – Eurojackpotissa 50 + 12 lisänumeroa. Tämä ei ole sattumaa. Tämä on strategiaa. Tämä on tilaisuus. Tämä on rahataivas.

Äänestä

Kyllä Jumala voisi raha-asiat hoitaa jos on halua, eikä niitä tarvitse köyhiltä kerjätä.

Äänestä
  • Adventtikirkko on omantunnonpakottanut isoja rahoja myös vähävaraisilta. Sivusta olen nähnyt tuota köyhäin lypsämistä tuskastuttavan paljon, kun puoli sukua vielä lahkon pauloissa.

    Nöyrät, mielenterveysongelmaiset ja herkkäuskoiset vanhukset vaivaton saada vähästäänkin syytämään lahkolle. 😬

    Äänestä

Koko ketju on taas typerää lässytystä.

Äänestä

Kyllä se on oikeaa uskoa jos uskoo Jumalaan myös raha-asioissa. Tai jos ei usko, ei uskoa ole silloin ollenkaan jos pitää repiä leskeltä viimeinenkin ropo.

Äänestä
  • Tuntuu, että adventtikirkko uskoo vanhustensa loputtomaan anteliaisuuteen, mutta he kuolevat pois.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Tuntuu, että adventtikirkko uskoo vanhustensa loputtomaan anteliaisuuteen, mutta he kuolevat pois.

    20 vuoden päästä adventtikirkko on entistäkin pienempi. Seurakuntia pakko ajaa alas ja virkoja lakkauttaa.

    Äänestä

Vanhukset auttaa vielä kuoltuaan perinnön muodossa jos ei ole imetty eläessä kuiviin.

Mutta Jumala tosiaan voisi auttaa jos siihen oikeasti olisi tarvetta, eikä kyse käärmeen elättämisestä.

Äänestä

Mitä sitä koettekemaan lotolla Jumalaa, jos rahaa saa jäseniltä vonkaamalla tasaisen varmasti?

Äänestä

"Miksi Suomen adventtikirkko ei lottoa?"

Kysymys on väärin aseteltu. Pitää kysyä, että miksi Suomen adventtikirkko lottoaa?
Kyllä budjettiin on varattu myös varoja sijoittamiseen, jolloin rahaa voidaan riskisijoittaa osakkeisiin, arpapeleihin, liiketoimintaan jne.
Adventtikirkon tähän astiset liiketoiminnatkin ovat olleet täyttä arpapeliä ja lottoa.
Vanhusten omistamiin osakkeisiin ei tarvitse riskeerata mitään, koska taivaspaikkalupaukset tiedetään huijaukseksi, eikä niitä lupauksia lunasteta koskaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos Jumala on adventtikirkon takana oikeasti, niin voisiko Suomen adventtikirkko laittaa 1 € rivin kerran vuodessa vetämään lottoon? Vikinglotossa olisi 3 miljoonaa seuraavaksi tarjolla. Se olisi enemmän kuin vuotuiset kymmenyksenne eikä tarvitsisi vinkua köyhiltä ja kurjilta jäseniltänne rahaa maallisiin tarpeisiinne.

Vai eikö adventtikirkon Jumala olekaan kaikkivoipa suhteessa tilastollisten todennäköisyyksien ”Jumalaan”?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu