Itsenäisyyden

Suomen itsenäisyyden päättyminen ja joutuminen Ruotsin alaisuuteen tapahtui noin 1249 - 53 vuosien välillä.
Jostakin syystä yhäkin propagoidaan jonkun 1150 luvun vaiheilta ja ensimmäisestä ristiretkestä.
Tässä muutamia pikku otantoja eri vaiheista ja lähteistä.
Niistä jokainen voi todeta kehityksen kulun.

Noin 400 jKr. Kansainvaellusaika. Etelä-Pohjanmaa erottuu selvästi maamme rikkaimpana maakuntana. Jordanes mainitsee (551 jKr.) finnit ja skrerefennit (so. hiihtosuomalaiset eli lappalaiset).
500-luvun loppu jKr. Merovinkiaika. Voimakas väestönkasvu ja kaikenlainen yhteiskunnallinen ja taloudellinen kehitys. Oma suomalainen rautakauden esinekulttuuri muodostuu. Germaaninen eläinornamentiikka (Salinin tyyli II) ja lukuisat esinemuodot yhdistävät maamme germaaniseen Eurooppaan.
— Esinelöytöjen perusteella monet kansanrunoutemme ja siten myös Kalevalan asekuvaukset kertovat juuri tästä ajasta. Euran-Köyliön seudulle ilmestyvät keskieurooppalaistyyliset rivihautakalmistot. Todennäköisesti Keski-Euroopasta muuttaa maahamme germaanista väestöä.
— Vanhin säilynyt anglosaksinen tekstikatkelma Widsith (600-luvun jälkipuolisko) kertoo että "Caelic hallitsi suomalaisia". Caelic lienee Kaleva. Myös skridefinnit eli lappalaiset mainitaan samassa tekstissä.


Noin 800 jKr. Viikinkiaika. Länsisuomalainen asutus ulottuu myös Karjalaan. Etelä-Pohjanmaan asutuslöydöt lakkaavat lähes tyystin. Ahvenanmaa on osana skandinaavista kulttuuripiiriä, kunnes autioituu (n. 975 jKr). Samaan aikaan tuhoutuu myös Ruotsin tärkein kaupunki Birka.
— Alfred Suuren toimittamassa Orosiuksen maailmanhistoriassa Ottarin kuvaus kveeneistä (kainulaisista), jotka käyvät Norjassa hävitysretkillä (800-luvun loppu). Tjodolf Hviniläisen Ynglingatalissa (n.900 jKr.) vanhimmat viittaukset Fornjotr-tarustoon, joka kertoo Suomen ja Kainuun kuninkaista.
1000-luvun puoliväli Lähetysaika (ristiretkiaika) alkaa. Maamme kristillistyy vähitellen. Alkuaan kreikasta tulleet lainasanat risti ja pappi todistavat kristinuskon tulleen Suomeen Itä-Roomasta. Kristinusko on vahvaa Kalannin seudulla ja 1100-luvun puoliväliin mennessä koko läntinen Suomi on pääosin siirtynyt kristilliseen hautauskäytäntöön. Pakanalliset hautaukset jatkuvat kuitenkin paikoittain mahdollisesti jopa 1200-luvulle asti, mm. Nousiaisissa. Läntinen Suomi on esineellisen kulttuurinsa suhteen yhtenäinen, Häme kristillistyy samaan aikaan kuin Varsinais-Suomikin. Karjalaan muodostuu oma itään päin suuntautunut kulttuurinsa, Pohjanmaa (Kainuu) ja nimistönsä perusteella myös Ahvenanmaa kuuluvat länsisuomalaiseen kulttuuripiiriin.

1154 Arabialainen maantieteilijä Al-Idrisi kertoo Suomen (Fymark) kuninkaalla olevan omistuksia Norjassa.
Noin 1200 Tanskalainen historioitsija Saxo Grammaticus kertoo Suomen kuninkaista.
Noin 1200 Tanskalainen historioitsija Saxo Grammaticus kertoo Suomen kuninkaista.
1229 Suomalaiset alistuvat paavin suojelusvaltioksi ja luovuttavat vanhat pakanalliset kulttimaansa kirkolle. Paavi puolestaan kieltää ruotsalaisia ahdistelemasta suomalaisia, samoin hän kieltää länsimaisen kaupan Novgorodiin, kunnes nämä lakkaavat vainoamasta suomalaisia. Tuomiokirkko siirretään Turun Koroisiin ("vanhaan Turkuun").
1230-luku Orkneyinga-saagan johdannossa "Fundinn Noregrissa" kerrotaan Suomen ja Kainuun, jota sanotaan Jättiläisten maaksi, kuninkaista ja siitä miten erään Suomen ja Kainuun kuninkaan pojat ovat aikanaan valloittaneet Norjan, joka on sitten saanut nimensä Suomen kuninkaan pojasta Norrista. Kertomuksen mukaan sekä Norjan kuninkaat että Orkneysaarten jaarlit, Normandian herttuat ja sitä kautta Englannin kuninkaat polveutuvat Suomen ja Kainuun kuninkaista.
1232 Paavi määrää Liivinmaan Kalpaveljet suojelemaan Suomea. Baldvin Alnalaisesta tulee paavin legaatti Suomessa sekä Virossa, Liivinmaalla, Kuurinmaalla ja Semgallenissa ja siten täkäläinen korkeimman vallan käyttäjä.
1234 Vilhelm Modenalaisesta paavin legaatti Suomeen, Viroon, Liivinmaalle, Kuurinmaalle, Semgalleniin, Preussiin ja Gotlantiin. Suomen piispa Tuomas lahjoittaa Maskun pitäjästä aiemmin pakanalliselle kultille omistetun maa-alan kappalaiselleen Vilhelmille.
1241 Ruotsin kaikkien piispojen luettelo. Suomen piispaa ei mukana.
1244 Vilhelm Sabinalainen, aiemmin Modenan piispa, uudestaan paavin legaatiksi Suomeen, Baltiaan, Preussiin, Gotlantiin ja Öölantiin.
1245 Suomen piispa Tuomas eroaa virastaan. Suomen hengellisen johtoaseman saa dominikaanien Daakian provinssin priori.
1248 Suomen piispa Tuomas kuolee Gotlannissa. Vilhelm Sabinalainen vahvistaa Suomen papistolle oikeuden testamentata omaisuutensa. Ruotsin hiippakuntien luettelo. Suomi ei ole siinä mukana.
1249. Paavi Innocentius IV ottaa suomalaiset paavin suojelukseen (27.8) samaan tapaan kuin Paavi Gregorius IX vuonna 1229. Birger jaarli valloittaa Suomen. Uusi ruotsalainen piispa Bero luovuttaa suomalaisten veron Ruotsin kuninkaalle. Dominikaanit saapuvat Suomeen.
1250. Ruotsin kuningas Eerik Eerikinpoika Sammalkieli kuolee 34-vuotiaana. Hänen sisarensa ja Birger jaarlin poika Valdemar valitaan Ruotsin kuninkaaksi.
1253. Suomen piispa (Bero) mainitaan ensimmäistä kertaa Ruotsin piispojen joukossa.
19762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Mikä ihmeen Suomi? Mitä tarkoitat, kun kirjoitat, että Suomen itsenäisyys päättyi noin 1249-53? Miten määrittelet käsitteen "kuningas"?

Suomen "muinaishallitsijoista" olen usein kuullut puhuttavan paljonkin. Milloin minkäkin saagan yhteydessä. Kuinkahan monta kertaa joutuu tämänkin asian toistamaan: Suomella ei ole ollut kuninkaita, ei sitten minkäänlaisia. Heimopäälliköitä kylläkin, joita saatettiin nimittää "kuninkaiksi". Varmaankin nimitys "nuottakuningas" lienee tuttu; sillä tarkoitettiin nuottakunnan johtajaa. Tällaisia "kuninkaita" "Suomesta" (oikeammin alueella, joka kattaa ydinosat nykyisestä Suomen valtiosta) varmasti löytyikin jo.

Mitä tulee kommenteista Caelicista jne. tuntuu siltä, että kirjoittaja on napsaissut ne suoraan Väinö Kuisman tai edesmenneen Pekka Siitoimen puheista.

Ota järki käteen: muinaisrunoissa ei kuvata maailmaa objektiivisesti (miten sitä kuvaisimmekaan, koska konstruoimme sen itse). Muinaisrunot ovat erittäin tärkeitä lähteitä ja täydentävät mm. arkeologian antamaa kuvaa menneisyydestä, mutta harjoittamalla huoletonta tulkintaa niitäkin voidaan lukea kuin "piru raamattua". Onhan SKVR:n runojen pohjalta pyritty mm. myyttisen Kalevalan sijaintia paikantamaan milloin mihinkin osaan Suomennientä.

Jos arvoisa Itsenäisyyden Päättyminen -artikkelin kirjoittaja sattumalta asustelee Joensuussa, on hän jo hyvin tunnettu tapaus paikkakunnalla. Jos ei, sieltä hän varmasti löytää sielunveljen.

Äänestä
  • Joo, olet oikeassa siinä, ettei kuningaat ole siinä mielessä kuningaskuntia kuin nykyiset tai esim. 1600 luvun kuningaskunnat on olleet.
    Mutta samanlaisia valtioita ne on olleet kuin on olleet muuallakin itämeren piirissä.
    Heittosi "nuottakunigaasta" on varmaan vitsi.
    Saagat ja esim. rooman kirkon tekstit on pikkuisen eri arvoista tietoa, on se kumma homma että kun näissä teksteissä tehdään Ruotsalaisista kuningaita niin se on varmaa tietoa, mutta jos samassa tekstissä mainitaan Suomalainen kuningas niin tekstillä ei olekkaan enää totuusarvoa ...
    Ruotsalaiset itse laskevat Ruotsin syntyneen Birger jaarlin toimesta 1240 luvulla, sama mies liitti sitten myös Suomen Ruotsiin.
    Se on myös se syy miksi lasken Suomen itsenäisyyden päättyneen 1249 tai viimeistään 1253, jolloin Suomen verot alettiin tilittämään Ruotsiin.
    Nämä tapahtumat on kylläkin dokumentoitu sen aikaisiin verolutteloihin, samoin se milloin Ruotsi luettelee myös Suomen piispan istuimen omaan valtakuntaansa.
    Suomessa puhutaan hyvin vähän esim. kalpaveljesten ritarikunnan valta-ajasta, joka oli 1232 - 1239.
    Eli silloin Suomi oli osa balttian saksalaista ritarikuntaa.
    Tuo Joensuun kommentti jäi minulle kyllä avoimeksi, mitä sillä oikein tarkoitit ???

    Äänestä

  • Juuri näin, kun puhutaan kuningaskunnista niin ensiksi täytyy määritellä sana kuningas.
    Esim. Ruotsissa oli paljon kuninkaita, joista osa oli Tanskalaisten verokuninkaita.
    Eli kysysmys ei ole ollut mistään varsinaisesta valtionpäämiehestä, vaan pikemminkin jonkinsortin johtajista.
    Maiden läheisyys on varmaan heijastunut myös yhteiskuntajärjestyksiin, eli samanlaisia kunniakansalaisia tai muita johtajia on varmaankin kutsuttu kuninkaiksi.
    Toisaalta ei ole mitään syytä väheksyä Suomalaisia kuninkaita muiden maiden kuninkaiden rinnalla, se milloin mikäkin valtio katsotaan valtiona syntyneen on toinen juttu.
    Ruotsalaiset itse katsovat Ruotsin syntyneen 1200 luvun puolivälissä Birger Jaarlin toimesta, eli kuuluminen Ruotsin valtakuntaan on voinut tapahtua vasta kun valtakunta on ollut olemassa.

    Äänestä

Olisiko tämä Ruotsalaisten rantautuminen Suomeen johtunut siitä, että vahva suomenheimoisten alue heikkeni kahden eri uskontokunnan johdosta.

Karjalaiset heimot ovat nykyisinkin Itä-Rooman uskonnollista suuntausta ja Länsi-Rooma oli tekijänä länsisuomen alueilla.

Tämä eriuskoisuus eroitti Suomen heimot tehokkaasti toisistaan ja enään ei ollut sitä kalevalan kansan yhtenäisempää voimaa takana.

Olisi ollut ehkä asia toinen, mikäli kaikki heimot olisivat olleet saman uskontokunnan (Katolisuuden) jäseniä.

Äänestä
  • Kirkkojen jakautuminen kahtia tapahtui muistaakseni vuoden 1050 paikkeilla, Ruotsalaisvalta tuli Suomeen 1250 luvun kieppeillä eli yli 200 vuotta myöhemmin.
    Se ettei Itärooma ollutkaan enää se oikea kirkko tosin saattoi huonontaa Suomalaisten asemaa taloudellisesti ja strategisesti.

    Toisaalta saattoihan siihen vaikuttaa sekin, että itärooma heikkeni koko ajan suhteessa Länsiroomaan.
    Eli tämän heikkenemisen seurauksena osa entisestä Itärooman vaikutusalueesta joutui länsirooman valtaan, eli Suomi "siirtyi" Itärooman vaikutuspiiristä Länsirooman vaikutuspiiriin ...
    Ruotsi hyödynsi tilanteen.

    Äänestä

  • kahtia kirjoitti:

    Kirkkojen jakautuminen kahtia tapahtui muistaakseni vuoden 1050 paikkeilla, Ruotsalaisvalta tuli Suomeen 1250 luvun kieppeillä eli yli 200 vuotta myöhemmin.
    Se ettei Itärooma ollutkaan enää se oikea kirkko tosin saattoi huonontaa Suomalaisten asemaa taloudellisesti ja strategisesti.

    Toisaalta saattoihan siihen vaikuttaa sekin, että itärooma heikkeni koko ajan suhteessa Länsiroomaan.
    Eli tämän heikkenemisen seurauksena osa entisestä Itärooman vaikutusalueesta joutui länsirooman valtaan, eli Suomi "siirtyi" Itärooman vaikutuspiiristä Länsirooman vaikutuspiiriin ...
    Ruotsi hyödynsi tilanteen.

    Tämä mahdollinen visio, että suomenheimoiset olisivatkin ehtineet riitävän ajoissa omaksumaan itärooman uskonnon, olisi kyllä ollut suomenheimoisille paras vaihtoehto juuri strategisesti ja myöskin taloudellisesti.

    Eivätkö juuri ortodoksiset kansat ole pitäneet aina yhtä.
    Niin ollen mahdollinen vihollinen, olisikin tullut aina lännestä merten takaa, joten no problem.

    Äänestä

  • Visionääri kirjoitti:

    Tämä mahdollinen visio, että suomenheimoiset olisivatkin ehtineet riitävän ajoissa omaksumaan itärooman uskonnon, olisi kyllä ollut suomenheimoisille paras vaihtoehto juuri strategisesti ja myöskin taloudellisesti.

    Eivätkö juuri ortodoksiset kansat ole pitäneet aina yhtä.
    Niin ollen mahdollinen vihollinen, olisikin tullut aina lännestä merten takaa, joten no problem.

    Kirkkomme sanasto kyllä kertoo itäisestä alkuperästä, raamattu ja risti jne. poikkevat Ruotsalaisten vastaavista.
    Eli ne on tulleet eri suunnasta kuin Ruotsiin.

    Äänestä

  • sanasto kirjoitti:

    Kirkkomme sanasto kyllä kertoo itäisestä alkuperästä, raamattu ja risti jne. poikkevat Ruotsalaisten vastaavista.
    Eli ne on tulleet eri suunnasta kuin Ruotsiin.

    Suomessa on käytössä paljon venäläisperäistä sanastoa, myös läntisten kielten vaikutusta on runsaasti kielessämme.
    Suomalaisten historiallisen menneisyyden tietäen, asia ei ole ihmeellinen.

    Esim. Keskisuomessa ei mierontiellä kulkijat juuri pruukanneet olla alkuperäisellä asiallaan.

    Suomen kieltä puhuvat ovatkin saaneet jo hyvin varhain vaikutteita Venäjältä, käytiinhän Novgorodissa ja jopa Jaroslavissa saakka kauppamatkoilla.

    Äänestä

  • ollinen kirjoitti:

    Suomessa on käytössä paljon venäläisperäistä sanastoa, myös läntisten kielten vaikutusta on runsaasti kielessämme.
    Suomalaisten historiallisen menneisyyden tietäen, asia ei ole ihmeellinen.

    Esim. Keskisuomessa ei mierontiellä kulkijat juuri pruukanneet olla alkuperäisellä asiallaan.

    Suomen kieltä puhuvat ovatkin saaneet jo hyvin varhain vaikutteita Venäjältä, käytiinhän Novgorodissa ja jopa Jaroslavissa saakka kauppamatkoilla.

    Joo, vaikutteita on tullut myös idästä sillä Suomihan on ollut yli satavuotta osa Venäjää ja sekin on jättänyt jälkensä.
    Tosin Venäjällähän on laaja Suomalais-Ugrilainen vähemmistökansojen ryhmä, joka on asuttanut Venäjää laajasti ja varmaan myös jättänyt Venäjän kieleen omia jäänteitään, eli tavallaan Suomalaista sanastoa.

    Äänestä

Saagojen mukaan suomella oli kuinkaina mysö mm. Froest, elikkä Pakkanen tai kuningas Huurre! Vai pitäisikö käänttä Pakkasukoksi samantien?

Fakta:
Joulupukki hallitsi Suomea Korvatunturilta käsin jo 50 000 eKR ja tontut perustivat Atlantiksen sivilisaation, josta mm.Egyptin ja Kiinan kulttuurit versoivat.

Äänestä
  • Mistä ihmeestä noin hermostuit ???
    Ota hyvä mies vähän rauhallisemmin, on sillä Ruotsillakin jokin osuus ollut ...

    Äänestä

  • Ihmeestä kirjoitti:

    Mistä ihmeestä noin hermostuit ???
    Ota hyvä mies vähän rauhallisemmin, on sillä Ruotsillakin jokin osuus ollut ...

    Vaikutti vaan siltä että alkuperäinen viesti oli suunnattu poliittisesti tarkoituksenmukaisesti osoittamaan, että Suomi on ennen Ruotsin vallan aikaa ollut itsenäinen valtioa. Täällähän ei varsinaisesti valtiota ollut, vaan jonkinlaisia maakuntaorganisaatioita, jotka pohjautuivat heimoihin ja sukuihin.

    Taisin hiukan pimahtaa...(:

    Äänestä

  • mie kirjoitti:

    Vaikutti vaan siltä että alkuperäinen viesti oli suunnattu poliittisesti tarkoituksenmukaisesti osoittamaan, että Suomi on ennen Ruotsin vallan aikaa ollut itsenäinen valtioa. Täällähän ei varsinaisesti valtiota ollut, vaan jonkinlaisia maakuntaorganisaatioita, jotka pohjautuivat heimoihin ja sukuihin.

    Taisin hiukan pimahtaa...(:

    Noo, ei kai kummassakaan tapauksessa voi puhua valtioasta nykytermein, eli Suomi ei varmaankaan ollut valtio nykymuodossa, eikä myöskään Ruotsi ollut nykyinen Ruotsi.
    Mutta eihän kirjoituksessa siitä ollutkaan kysymys, vaan siitä että milloinka Suomi joutui Ruotsin kuninkaan alaisuuteen.

    Äänestä

  • kummassakaan kirjoitti:

    Noo, ei kai kummassakaan tapauksessa voi puhua valtioasta nykytermein, eli Suomi ei varmaankaan ollut valtio nykymuodossa, eikä myöskään Ruotsi ollut nykyinen Ruotsi.
    Mutta eihän kirjoituksessa siitä ollutkaan kysymys, vaan siitä että milloinka Suomi joutui Ruotsin kuninkaan alaisuuteen.

    ei Suomi eikä Ruotsi, ole varmasti ollut minkäänlainen valtio, ei edes kansakunta. "Suomen" joutuminen "Ruotsin" alaisuuteen on tiukasti ottaen väärin ilmaistu sekin. Mielestäni on kehitysprosessi järkevästi ymmärrettävissä senluontoisena, että Svean heimon paikallisruhtinas (tuskin kuninkaasta voidaan vielä puhua) kasvatti valtaansa, ja ulotti sen vähitellen myös Varsinais-Suomen (tai selittäjästä riippuen) Vakka-Suomen rannikkoalueelle sekä todennäköisesti osittain myös senaikuiselle Ahvenanmaalle. Kyseessä on aluksi saattanut olla kihlavero/kihlasopimus -tyyppinen järjestelmä (panttivangin otto) ja varmaankin on kuvioihin liittynyt myös pyrkimyksiä itään suuntautuvan merireitin hallintaan. Katolisen kirkon vähitellen työntäessä "jalkaansa oven väliin", sekä nyky-Ruotsin että myöhemmin nyky-Suomen puoleisten rannikoiden pitäjiin (tuo paikallisyksikkö todennäköisesti muodossa tai toisessa esiintyi jo "Suomenkin" puolella)syntyi seurakuntia, jotka sitten myöhemmin korvasivat varhaisemman pitäjän paikallisyhteisöllisenä rakenteena. Prosessi on ollut luullakseni pitkä, ja sen päätepisteenä voidaan pitää nyky-Suomen puolella sijaitsevien seurakuntien liittämistä yhden piispanistuimen alle sekä samanaikaisesti "askeleen edellä" olevan svealaisen hallinnon tiukkenevaa otetta "Itämaasta". Tutustumisen arvoisia kirjoja ovat mm. Salonen, Erkki: Suomalaisen kulttuurin säätelyn järjestelmä (Otava 1970) sekä Unto Salon arkeologinen tutkimustyö, mm. Muinainen Kalanti ja sen naapurit: talonpojan maailma rautakaudelta keskiajalle (SKS:n toimituksia ; 825). Vaikka ensinmainittu teos on vanha ja arkeologisilta tiedoiltaan jonkin verran jälkeenjäänyt, on sen esittämä sosiologislähtöinen näkökulma kulttuurin rakenteiden muotoutumisesta alueelle, jota sittemmin Suomeksi kutsutaan, merkittävä.

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    ei Suomi eikä Ruotsi, ole varmasti ollut minkäänlainen valtio, ei edes kansakunta. "Suomen" joutuminen "Ruotsin" alaisuuteen on tiukasti ottaen väärin ilmaistu sekin. Mielestäni on kehitysprosessi järkevästi ymmärrettävissä senluontoisena, että Svean heimon paikallisruhtinas (tuskin kuninkaasta voidaan vielä puhua) kasvatti valtaansa, ja ulotti sen vähitellen myös Varsinais-Suomen (tai selittäjästä riippuen) Vakka-Suomen rannikkoalueelle sekä todennäköisesti osittain myös senaikuiselle Ahvenanmaalle. Kyseessä on aluksi saattanut olla kihlavero/kihlasopimus -tyyppinen järjestelmä (panttivangin otto) ja varmaankin on kuvioihin liittynyt myös pyrkimyksiä itään suuntautuvan merireitin hallintaan. Katolisen kirkon vähitellen työntäessä "jalkaansa oven väliin", sekä nyky-Ruotsin että myöhemmin nyky-Suomen puoleisten rannikoiden pitäjiin (tuo paikallisyksikkö todennäköisesti muodossa tai toisessa esiintyi jo "Suomenkin" puolella)syntyi seurakuntia, jotka sitten myöhemmin korvasivat varhaisemman pitäjän paikallisyhteisöllisenä rakenteena. Prosessi on ollut luullakseni pitkä, ja sen päätepisteenä voidaan pitää nyky-Suomen puolella sijaitsevien seurakuntien liittämistä yhden piispanistuimen alle sekä samanaikaisesti "askeleen edellä" olevan svealaisen hallinnon tiukkenevaa otetta "Itämaasta". Tutustumisen arvoisia kirjoja ovat mm. Salonen, Erkki: Suomalaisen kulttuurin säätelyn järjestelmä (Otava 1970) sekä Unto Salon arkeologinen tutkimustyö, mm. Muinainen Kalanti ja sen naapurit: talonpojan maailma rautakaudelta keskiajalle (SKS:n toimituksia ; 825). Vaikka ensinmainittu teos on vanha ja arkeologisilta tiedoiltaan jonkin verran jälkeenjäänyt, on sen esittämä sosiologislähtöinen näkökulma kulttuurin rakenteiden muotoutumisesta alueelle, jota sittemmin Suomeksi kutsutaan, merkittävä.

    Oletko muuten lukenut Kalevi Wiikin kirjan, siinä annetaan kyllä ihan eri kuva Suomalaisten leviämisestä ja ajankohdasta milloin se tapahtui.
    Siinä nimenomaan yhdistetään argeologia ja kielitiede.

    Äänestä

  • mie kirjoitti:

    Vaikutti vaan siltä että alkuperäinen viesti oli suunnattu poliittisesti tarkoituksenmukaisesti osoittamaan, että Suomi on ennen Ruotsin vallan aikaa ollut itsenäinen valtioa. Täällähän ei varsinaisesti valtiota ollut, vaan jonkinlaisia maakuntaorganisaatioita, jotka pohjautuivat heimoihin ja sukuihin.

    Taisin hiukan pimahtaa...(:

    Mistä on tullut tulkinta, ettei heimovaltio olisi itsenäinen valtio.
    Esim. Saudi-arabia on nykyäänkin puhdas heimovaltio jota johtaa kuningas, mutta kansakunta pohjautuu heimoihin ja ne jakaantuvat klaaneihin.
    Eli ei ole olemassa Saudi-arabilaista vaan on jonkun arabiheimon kansalaisia, jotka kuuluvat Saudi-arabian kuningaskuntaan.
    Tämä heimo identtiteetti on niin voimakas, ettei kukaan kuvittele että sen voisi jättää huomioimatta.
    Periaatteessa Saudi-arabiassa voi jokainen joka haluaa vieläkin muodostaa oman heimon, tosin käytännössä se on varmaan mahdotonta ...
    Arabien ylpeys on se pohja mille tämä heimo-identtiteetti perustuu, miksei täällä Suomessakin olisi voinut olla olemassa samanlaista "härmäläistä" asennetta.
    Eli kuningaita ja muita hallitsijoita ei ole siedetty heimorajojen yli, jokaisella heimolla olisi ollut tavallaan itsenäinen asema ja valtio.

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    ei Suomi eikä Ruotsi, ole varmasti ollut minkäänlainen valtio, ei edes kansakunta. "Suomen" joutuminen "Ruotsin" alaisuuteen on tiukasti ottaen väärin ilmaistu sekin. Mielestäni on kehitysprosessi järkevästi ymmärrettävissä senluontoisena, että Svean heimon paikallisruhtinas (tuskin kuninkaasta voidaan vielä puhua) kasvatti valtaansa, ja ulotti sen vähitellen myös Varsinais-Suomen (tai selittäjästä riippuen) Vakka-Suomen rannikkoalueelle sekä todennäköisesti osittain myös senaikuiselle Ahvenanmaalle. Kyseessä on aluksi saattanut olla kihlavero/kihlasopimus -tyyppinen järjestelmä (panttivangin otto) ja varmaankin on kuvioihin liittynyt myös pyrkimyksiä itään suuntautuvan merireitin hallintaan. Katolisen kirkon vähitellen työntäessä "jalkaansa oven väliin", sekä nyky-Ruotsin että myöhemmin nyky-Suomen puoleisten rannikoiden pitäjiin (tuo paikallisyksikkö todennäköisesti muodossa tai toisessa esiintyi jo "Suomenkin" puolella)syntyi seurakuntia, jotka sitten myöhemmin korvasivat varhaisemman pitäjän paikallisyhteisöllisenä rakenteena. Prosessi on ollut luullakseni pitkä, ja sen päätepisteenä voidaan pitää nyky-Suomen puolella sijaitsevien seurakuntien liittämistä yhden piispanistuimen alle sekä samanaikaisesti "askeleen edellä" olevan svealaisen hallinnon tiukkenevaa otetta "Itämaasta". Tutustumisen arvoisia kirjoja ovat mm. Salonen, Erkki: Suomalaisen kulttuurin säätelyn järjestelmä (Otava 1970) sekä Unto Salon arkeologinen tutkimustyö, mm. Muinainen Kalanti ja sen naapurit: talonpojan maailma rautakaudelta keskiajalle (SKS:n toimituksia ; 825). Vaikka ensinmainittu teos on vanha ja arkeologisilta tiedoiltaan jonkin verran jälkeenjäänyt, on sen esittämä sosiologislähtöinen näkökulma kulttuurin rakenteiden muotoutumisesta alueelle, jota sittemmin Suomeksi kutsutaan, merkittävä.

    Eerik, joka kävi Suomessa piispa Henrikin kanssa oli kyllä Göötanmaalainen ylimys.
    Joka pyrki kuninkaaksi, mutta epäonnistui.
    1155 kuningas Sverkerin suku sammui, eli Sverkerillä ei ollut miespuolista perillistä.
    Valtataistelussa Eerik oli yksi Sverkerin vävyistä, joskus tämä mies on sekoitettu toiseen Eerikiin joka oli kuninkaana.
    Ilmeisesti Suomen "ristiretki" ei oikein onnistunut koska Eerikistä ei tullut kuningasta, eikä piispakaan säilynyt hengissä ...

    Äänestä

Mikä järjestö tuo Liivinmaan kalpaveljet oikein on ollut.
En edes tiennyt sen hallinneen Suomea joskus.

Äänestä

Olen samaa mieltä, Suomi menetti itsenäisyytensä ja Kainuu myös.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Päättyminen kirjoitti:

Suomen itsenäisyyden päättyminen ja joutuminen Ruotsin alaisuuteen tapahtui noin 1249 - 53 vuosien välillä.
Jostakin syystä yhäkin propagoidaan jonkun 1150 luvun vaiheilta ja ensimmäisestä ristiretkestä.
Tässä muutamia pikku otantoja eri vaiheista ja lähteistä.
Niistä jokainen voi todeta kehityksen kulun.

Noin 400 jKr. Kansainvaellusaika. Etelä-Pohjanmaa erottuu selvästi maamme rikkaimpana maakuntana. Jordanes mainitsee (551 jKr.) finnit ja skrerefennit (so. hiihtosuomalaiset eli lappalaiset).
500-luvun loppu jKr. Merovinkiaika. Voimakas väestönkasvu ja kaikenlainen yhteiskunnallinen ja taloudellinen kehitys. Oma suomalainen rautakauden esinekulttuuri muodostuu. Germaaninen eläinornamentiikka (Salinin tyyli II) ja lukuisat esinemuodot yhdistävät maamme germaaniseen Eurooppaan.
— Esinelöytöjen perusteella monet kansanrunoutemme ja siten myös Kalevalan asekuvaukset kertovat juuri tästä ajasta. Euran-Köyliön seudulle ilmestyvät keskieurooppalaistyyliset rivihautakalmistot. Todennäköisesti Keski-Euroopasta muuttaa maahamme germaanista väestöä.
— Vanhin säilynyt anglosaksinen tekstikatkelma Widsith (600-luvun jälkipuolisko) kertoo että "Caelic hallitsi suomalaisia". Caelic lienee Kaleva. Myös skridefinnit eli lappalaiset mainitaan samassa tekstissä.


Noin 800 jKr. Viikinkiaika. Länsisuomalainen asutus ulottuu myös Karjalaan. Etelä-Pohjanmaan asutuslöydöt lakkaavat lähes tyystin. Ahvenanmaa on osana skandinaavista kulttuuripiiriä, kunnes autioituu (n. 975 jKr). Samaan aikaan tuhoutuu myös Ruotsin tärkein kaupunki Birka.
— Alfred Suuren toimittamassa Orosiuksen maailmanhistoriassa Ottarin kuvaus kveeneistä (kainulaisista), jotka käyvät Norjassa hävitysretkillä (800-luvun loppu). Tjodolf Hviniläisen Ynglingatalissa (n.900 jKr.) vanhimmat viittaukset Fornjotr-tarustoon, joka kertoo Suomen ja Kainuun kuninkaista.
1000-luvun puoliväli Lähetysaika (ristiretkiaika) alkaa. Maamme kristillistyy vähitellen. Alkuaan kreikasta tulleet lainasanat risti ja pappi todistavat kristinuskon tulleen Suomeen Itä-Roomasta. Kristinusko on vahvaa Kalannin seudulla ja 1100-luvun puoliväliin mennessä koko läntinen Suomi on pääosin siirtynyt kristilliseen hautauskäytäntöön. Pakanalliset hautaukset jatkuvat kuitenkin paikoittain mahdollisesti jopa 1200-luvulle asti, mm. Nousiaisissa. Läntinen Suomi on esineellisen kulttuurinsa suhteen yhtenäinen, Häme kristillistyy samaan aikaan kuin Varsinais-Suomikin. Karjalaan muodostuu oma itään päin suuntautunut kulttuurinsa, Pohjanmaa (Kainuu) ja nimistönsä perusteella myös Ahvenanmaa kuuluvat länsisuomalaiseen kulttuuripiiriin.

1154 Arabialainen maantieteilijä Al-Idrisi kertoo Suomen (Fymark) kuninkaalla olevan omistuksia Norjassa.
Noin 1200 Tanskalainen historioitsija Saxo Grammaticus kertoo Suomen kuninkaista.
Noin 1200 Tanskalainen historioitsija Saxo Grammaticus kertoo Suomen kuninkaista.
1229 Suomalaiset alistuvat paavin suojelusvaltioksi ja luovuttavat vanhat pakanalliset kulttimaansa kirkolle. Paavi puolestaan kieltää ruotsalaisia ahdistelemasta suomalaisia, samoin hän kieltää länsimaisen kaupan Novgorodiin, kunnes nämä lakkaavat vainoamasta suomalaisia. Tuomiokirkko siirretään Turun Koroisiin ("vanhaan Turkuun").
1230-luku Orkneyinga-saagan johdannossa "Fundinn Noregrissa" kerrotaan Suomen ja Kainuun, jota sanotaan Jättiläisten maaksi, kuninkaista ja siitä miten erään Suomen ja Kainuun kuninkaan pojat ovat aikanaan valloittaneet Norjan, joka on sitten saanut nimensä Suomen kuninkaan pojasta Norrista. Kertomuksen mukaan sekä Norjan kuninkaat että Orkneysaarten jaarlit, Normandian herttuat ja sitä kautta Englannin kuninkaat polveutuvat Suomen ja Kainuun kuninkaista.
1232 Paavi määrää Liivinmaan Kalpaveljet suojelemaan Suomea. Baldvin Alnalaisesta tulee paavin legaatti Suomessa sekä Virossa, Liivinmaalla, Kuurinmaalla ja Semgallenissa ja siten täkäläinen korkeimman vallan käyttäjä.
1234 Vilhelm Modenalaisesta paavin legaatti Suomeen, Viroon, Liivinmaalle, Kuurinmaalle, Semgalleniin, Preussiin ja Gotlantiin. Suomen piispa Tuomas lahjoittaa Maskun pitäjästä aiemmin pakanalliselle kultille omistetun maa-alan kappalaiselleen Vilhelmille.
1241 Ruotsin kaikkien piispojen luettelo. Suomen piispaa ei mukana.
1244 Vilhelm Sabinalainen, aiemmin Modenan piispa, uudestaan paavin legaatiksi Suomeen, Baltiaan, Preussiin, Gotlantiin ja Öölantiin.
1245 Suomen piispa Tuomas eroaa virastaan. Suomen hengellisen johtoaseman saa dominikaanien Daakian provinssin priori.
1248 Suomen piispa Tuomas kuolee Gotlannissa. Vilhelm Sabinalainen vahvistaa Suomen papistolle oikeuden testamentata omaisuutensa. Ruotsin hiippakuntien luettelo. Suomi ei ole siinä mukana.
1249. Paavi Innocentius IV ottaa suomalaiset paavin suojelukseen (27.8) samaan tapaan kuin Paavi Gregorius IX vuonna 1229. Birger jaarli valloittaa Suomen. Uusi ruotsalainen piispa Bero luovuttaa suomalaisten veron Ruotsin kuninkaalle. Dominikaanit saapuvat Suomeen.
1250. Ruotsin kuningas Eerik Eerikinpoika Sammalkieli kuolee 34-vuotiaana. Hänen sisarensa ja Birger jaarlin poika Valdemar valitaan Ruotsin kuninkaaksi.
1253. Suomen piispa (Bero) mainitaan ensimmäistä kertaa Ruotsin piispojen joukossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu