Naiset parempia johtajia

Tuossa linkki uusimpaan uutiseen. Tai onhan tuo jo käytännössä tiedettykin.

http://www.yle.fi/uutiset/24h/id14477.html
4212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Se, että naisten johtamat yritykset on vakavaraisempia ei tarkoita sitä, että ne on kannattavampia tai kilpailukykyisempiä. Miehet uskaltaa ottaa riskejä, joka tarkoittaa investointeja----->lainoja------>vakavaraisuus pienenee, mutta mahdollisesti tulevaisuudessa maksaa itsensä takaisin ja kasvattaa yritystä------>kilpailukykyisempi. Naiset ei ota riskejä, vaan tyytyy kasvamaan hitaalla, mutta varmalla pohjalla.

Äänestä
  • Katos vaan! Olit päätynyt ihan samaan tulokseen kuin minä tässä asiassa. Tommi näkyy löytäneen taas yhden tuollaisen tutkimuksen, missä tulokset on päätetty jo etukäteen.

    Äänestä

  • Eiköhän näillä miestenkin johtamilla yrityksillä olisi ollut jo aikaa tehdä sitä tulosta. Ei minua ainakaan haittaa vaikka naiset olisivatkin parempia johtajia.

    Äänestä

  • Maxi kirjoitti:

    Eiköhän näillä miestenkin johtamilla yrityksillä olisi ollut jo aikaa tehdä sitä tulosta. Ei minua ainakaan haittaa vaikka naiset olisivatkin parempia johtajia.

    Kyllä ongelma on se että yleensä naiset tunkevat kylmiltään aloille josta eivät tiedä mitään, koska "eletään tasa-arvoisessa maailmassa" jos naiset puhuvat että olisivat keksineet jotain itse, niin kyllä kaikki miehet ja naiset sen äänestä jo tietävät onko kyseessä vale. Miehet yleensä välttävät vieraita asioita paitsi jos luottavat oppimaansa, mutta naisilla kyllä se on toisin kun naiset yleensä ajattelee "en tiedä mitään mutta pystyn kun mies pystyy". Ei se ole sukupuoli kysymys vaan osaamiskysymys

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tommi kirjoitti:

Tuossa linkki uusimpaan uutiseen. Tai onhan tuo jo käytännössä tiedettykin.

http://www.yle.fi/uutiset/24h/id14477.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu