Väestöpohjan perusteella kuusi kuntaa on sopiva määrä.
Silloin kuntien väestö riittää rahoittamaan ja järjestämään tarvittavat palvelut.
Sanna Marinin sotealueet voidaan säilyttää ja pitää poliittisen korruption muistomerkkeinä
Kuusi kuntaa riittää
8
111
Vastaukset
- Anonyymi
Sotealueille pitää tehdä korruptiomuseo.
Kuntien määrä kuuteen ja kunnille takaisin alkuperäiset tehtävät - Anonyymi
mihin lääniin riittää kuusi?
- Anonyymi
Kuusi kuntaa on sopiva. Läänit on niin kivoi, et tarvitaan lisää, et saadaan lisää hallintoa.
- Anonyymi
Jokaisessa kuntaliitoksessa tähän mennessä pienempi kunta on kuivatettu pois. Ensimmäisenä viety palvelut kuntalaisilta kuten nytkin hyvinvointialueet on tehnyt.
Pikkuhiljaa on lähteneet työllistäjät. Taajamissa on paljon tyhjiä liikekiinteistöjä.
Tätäkö halutaan?
Kunnille pitäisi palauttaa itsenäisten kuntien tehtävät.- Anonyymi
Tuo ei ole totta.
Ensin pieni kunta on kuivunut pois ja vasta sitten se on liittynyt tai liitety toiseen.
Kunta on täysin tarpeeton hallintoyksikkö. Pienissä ja kuihtuvissa kunnissa johto ei ymmärrä edes prosenttilaskua.
Kunnista voi tehdä yhdistyksiä, mutta mitään valtaa ei niille pidä antaa.
Toisaalta meillä on sitten ihan riittävän kokoisia ja hyvin hoidettujakin kuntia, kuten Helsinki ja ehkä Tampere.
Kuntien määrää katsottaessa ei riitä, että alueellinen keskus, kuten Kuopio, pärjää ja muu talousalue kituu. Kunnasta pitää tehdä niin iso, että siihen kuuluu koko talousalue ja pari muuta.
Keskussairaalajako on hyvä pohja kunnille. Terveydenhoito on yksi kolmesta tärkeäastä asiasta ja se olisi jo valmiina. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo ei ole totta.
Ensin pieni kunta on kuivunut pois ja vasta sitten se on liittynyt tai liitety toiseen.
Kunta on täysin tarpeeton hallintoyksikkö. Pienissä ja kuihtuvissa kunnissa johto ei ymmärrä edes prosenttilaskua.
Kunnista voi tehdä yhdistyksiä, mutta mitään valtaa ei niille pidä antaa.
Toisaalta meillä on sitten ihan riittävän kokoisia ja hyvin hoidettujakin kuntia, kuten Helsinki ja ehkä Tampere.
Kuntien määrää katsottaessa ei riitä, että alueellinen keskus, kuten Kuopio, pärjää ja muu talousalue kituu. Kunnasta pitää tehdä niin iso, että siihen kuuluu koko talousalue ja pari muuta.
Keskussairaalajako on hyvä pohja kunnille. Terveydenhoito on yksi kolmesta tärkeäastä asiasta ja se olisi jo valmiina.Todella hyvä kaupunkilaisen kommentti!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todella hyvä kaupunkilaisen kommentti!
Olisiko se hyvä kaupunkilaiselle?
Miksi, ovatko kaupunkilaiset älykkäämpiä kuin maalaiset? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisiko se hyvä kaupunkilaiselle?
Miksi, ovatko kaupunkilaiset älykkäämpiä kuin maalaiset?Isossa paikassa on enemmän älykkäitä ihmisiä kuin pienessä. Ainakin edellytykset älykkäämpien päättäjien löytämiseksi on olemassa.
Juankoski on kaupunki, jossa on 2000 asukasta ja Nurmijärvi on kunta, jossa on 35000 asukasta. Kommetti kaupunkilaisesta kommentista kertoo ainakin sen, että kommentin antaja on paikasta, jossa ei ole paljonkaan älyä oli se sitten kaupunki tai kunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27217604Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"19212512Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736232MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny355183Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään775058Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.584196NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun694022Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja573792Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003712Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463179