ja "alempien luokkien" on tyydyttävä siihen. Luokkaero on merkittävä vaikuttaja
ja nyt vallassa olevat pyrkivät kasvattamaan sitä, yksi polvi ministereitä tekee kymmenen polvea köyhiä.
Demokratia on nyt sitä, että vallassa olevat julistavat sen
21
159
Vastaukset
- Anonyymi
Eliittikansa Ensin .
Demokratia on enemmistön valtaa, on siis pyrittävä enemmistöön ja pääsee päättämään asioista!
- Anonyymi
Kai olet selvillä millä puheilla ja lupauksilla ennen vaaleja tämä diktatuuri sai tuon enemmistön vallan. Nyt kun totuus paljastunut että homma samaa kun ryssillä ja Pohjois-Koreassa niin kyselyt ja gallupit paljastaa todellisen kannatuksen.
Tosin sekin sanottava että jokainen joka itse osaa järkevästi ajatella eikä usko kaikkea huuhaata ja valetta ei noita äänestänyt. Valitettavasti Suomessa osa on aika ulkona todellisuudesta. Tuskin sinäkään esimerkiksi Kokoomusta äänestit. Anonyymi kirjoitti:
Kai olet selvillä millä puheilla ja lupauksilla ennen vaaleja tämä diktatuuri sai tuon enemmistön vallan. Nyt kun totuus paljastunut että homma samaa kun ryssillä ja Pohjois-Koreassa niin kyselyt ja gallupit paljastaa todellisen kannatuksen.
Tosin sekin sanottava että jokainen joka itse osaa järkevästi ajatella eikä usko kaikkea huuhaata ja valetta ei noita äänestänyt. Valitettavasti Suomessa osa on aika ulkona todellisuudesta. Tuskin sinäkään esimerkiksi Kokoomusta äänestit.Enemmistön valta = demokratia!
Maat joissa on vasemmiston valta ovat diktatuureja! Otetaan vaikka Kioina tai Pohjjois-Korea!- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Enemmistön valta = demokratia!
Maat joissa on vasemmiston valta ovat diktatuureja! Otetaan vaikka Kioina tai Pohjjois-Korea!Kai olet selvillä millä puheilla ja lupauksilla ennen vaaleja tämä diktatuuri sai tuon enemmistön vallan.
Anonyymi kirjoitti:
Kai olet selvillä millä puheilla ja lupauksilla ennen vaaleja tämä diktatuuri sai tuon enemmistön vallan.
Eipä tuo SDP ja ay mafia kunnioittaneet demokratiaa vaan alkoivat heti ISON lakkosodan jotta korjauksia ei saataisi aikaan. Kyllä vasemmistonkin pitää kunnioittaa kansan tahtoa eikä kuvitella olevansa diktaattorin asemassa! Kun on nähty millainen pöljä on vasurien joukko, niin kuka ansioitaan sijoittaa sille riskille, jotta taas kohta ollaan lakkosodassa? Kannattaa oikeamminkin valita joku muu maa sijoituksille!
Eihän hallitus perusta kuin julkisia työpaikkoja ja niitä on nyt jo liikaa ja pitäisi alkaa karsimaan, yritykset ovat se mistä tuottava työ pulppuaa, joten niiden mahdollisuuksiin pitää yhä enemmän kiinnittää huomiota ja niiden vihollinen ay mafia on saatava asemaan, joka sille korkeintaan kuuluu eli sen on vastattava reaalisti tekemiensä ja kiristyksen voimin aikaan saamien päätösten kansantuloa lisäävästä vaikutuksesta ja niiden vaikutuksesta työllisyyteen. Joutuuhan yrityskin olemassa olollaan vastaamaan toimintansa tuloksista!- Anonyymi
Kokoomus pyrkii ostamaan valtaa niillä suurilla rahoilla jotka yritysmaailma niille jakaa ?
"Kehittyvien maakuntien Suomi " esimerkkinä ! Anonyymi kirjoitti:
Kokoomus pyrkii ostamaan valtaa niillä suurilla rahoilla jotka yritysmaailma niille jakaa ?
"Kehittyvien maakuntien Suomi " esimerkkinä !Kehittyvät maakunnathan ovat juuri sitä mitä me taritsemme jotta koko maa pysyy asuttuna. Tuskin siihen on edes saatavana riittävästi rahaa mutta toivossa on hyvä elää.
- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Kehittyvät maakunnathan ovat juuri sitä mitä me taritsemme jotta koko maa pysyy asuttuna. Tuskin siihen on edes saatavana riittävästi rahaa mutta toivossa on hyvä elää.
heippa moktar gubta-extyökkäri
mainostoimisto? - Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Kehittyvät maakunnathan ovat juuri sitä mitä me taritsemme jotta koko maa pysyy asuttuna. Tuskin siihen on edes saatavana riittävästi rahaa mutta toivossa on hyvä elää.
Mitä hyötyä on asua jossain missä ei ole töitä ?
- Anonyymi
👺👺👺👺👺👺👺👺
Onko ymmärrettävä niin, että oikeistolaisuus on valtion yhteisten varojen ryöväämistä
Kaikki mahdollinen on ainakin kohta ryövätty ja hallitus ryövää lisää ottamalla
lisää ja lisää velkaa veronmaksajien piikkiin. Piikki on koko ajan auki eliitille veronmaksajien laskuun. Tavallinen kansa velat tulee maksamaan.Enemmänhän vasemmisto haluaa jakaa yhteisiä varoja vastikkeetta erilaisten sosialististen tavoitteiden kautta. Rahaa halutaan jakaa ilman työ nimistä vastiketta johon taas oikeisto ei haluaisi sekaantua lainkaan!
Olet Lyyli täysin metsässä!!
Tavallinen kansa maksaa hyvin vähän, ne ovat yritykset jotka maksavat jopa työntekijöidenkin verot palkkojen osana!- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Enemmänhän vasemmisto haluaa jakaa yhteisiä varoja vastikkeetta erilaisten sosialististen tavoitteiden kautta. Rahaa halutaan jakaa ilman työ nimistä vastiketta johon taas oikeisto ei haluaisi sekaantua lainkaan!
Olet Lyyli täysin metsässä!!
Tavallinen kansa maksaa hyvin vähän, ne ovat yritykset jotka maksavat jopa työntekijöidenkin verot palkkojen osana!Niin nykyinen hallitushan ryöstää suurimmalta osalta ja siirtää sen omalle pienelle joukolleen.
- Anonyymi
Orpo 8.2.2023
"Siksi NYT on oikea aika puhua siitä, miten me yhdessä ratkaisemme ongelmat. Siihen tarvitaan yhteistyötä. Ei kansan jakamista."
Orpolle opposition kommentit ovat lämmintä ilmaa tai ei riitä.
Oliko Orpo puheidensa mittainen?- Anonyymi
Orpon puheet on tyhjää täynnä.
Orpohan tylyttää:
"Me emme neuvottele"
"Tämä on tehtävä".
Orpolla on SUURI uskottavuusvaje. - Anonyymi
"Siksi NYT on oikea aika puhua siitä, miten me yhdessä ratkaisemme ongelmat. Siihen tarvitaan yhteistyötä. Ei kansan jakamista."
Selkosuomella se tarkoittaa: Nyt ei ole oikea aika puhua ongelmista
emmekä me ota ketään mukaan ratkomaan niitä.
Siihen ei tarvita yhteistyötä. Me haluamme kansan jakamista, syventää
luokkajakoa.
- Anonyymi
Viimeksi tällainen johti sisällissotaan. Mutta siihen te varmaan pyrittekin.
- Anonyymi
Näin on.
- Anonyymi
IKL hallitus alistaa suomalaisia.
- Anonyymi
Viimeksi 1930-luvulla on samanlainen hallitus.
- Anonyymi
Valhe on nyt hallitsemistavan keskeinen elementti.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi5610023Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126775Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736085Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?525982Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset34173Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464140Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2693164Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k372820Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?442388- 611487