Niin hän vastasi ja sanoi heille: "Menkää ja kertokaa Johannekselle, mitä olette nähneet ja kuulleet: sokeat saavat näkönsä, rammat kävelevät, pitaliset puhdistuvat, kuurot kuulevat, kuolleet herätetään, köyhille julistetaan evankeliumia.”
Luuk 7:22
Köyhille julistetaan evankeliumia
7
165
Vastaukset 7
- Anonyymi
Ja Jesus vastasi ja sanoi heille: menkäät ja sanokaat jälleen Johannekselle, mitä te nähneet ja kuulleet olette: sokiat saavat näkönsä, ontuvat käyvät, spitaliset puhdistetaan, kuurot kuulevat, kuolleet herätetään, köyhille saarnataan evankeliumi,
- Anonyymi
Och han svarade och sade till männen: "Gån tillbaka och omtalen för Johannes vad I haven sett och hört: blinda få sin syn, halta gå, spetälska bliva rena, döva höra, döda uppstå, 'för fattiga förkunnas glädjens budskap'.”
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Och han svarade och sade till männen: "Gån tillbaka och omtalen för Johannes vad I haven sett och hört: blinda få sin syn, halta gå, spetälska bliva rena, döva höra, döda uppstå, 'för fattiga förkunnas glädjens budskap'.”
Then Jesus answering said unto them, Go your way, and tell John what things ye have seen and heard; how that the blind see, the lame walk, the lepers are cleansed, the deaf hear, the dead are raised, to the poor the gospel is preached.
- Anonyymi
Köyhille kerrotaan lohduttavia satuja ja parantumiset ovat vähintäänkin kyseenalaisia.
Näin uskontohuijarit ovat toimineet kautta vuosituhansien. - Anonyymi
Köyhille ja nöyrille vakuutetaan palkkiota kuoleman jälkeen, kunhan vain jatkavat uurastamistaan tässä elämässä.
Pyramidihuijausta steroideilla, sanon minä. - Anonyymi
Köyhät mainitaan tässä yhteydessä siksi, että vanhan liiton aikaan piti uhrata eläin syntien anteeksisaamiseksi ja se saattoi olla köyhälle mahdotonta kun ei ollut sitä eläintä eikä vara ostaa sitä. Näin he jäivät vanhassa liitossa uskon ulkopuolelle kun eivät voineet saada syntejään anteeksi.
Uudessa liitossa kaikki oli toisin kun usko ei ollut lakien noudattamista eikä niiden rikkomisen anteeksipyytelemistä eläinuhreilla. Köyhät olivat samassa asemassa kuin rikkaat kun vain uskoivat Jeesukseen. Se oli erittäin suuri muutos. Mitä eivät fariseukset tietenkään ymmärtäneet ja siksi syyttivät Jeesusta sapattirikkomuksista. Jeesus olisi selvinnyt siitä kun olisi uhrannut eläimen kun vanhan liiton uskossa juutalaisten olisi kuulunut tehdä. Mutta Hän kaatoi tempelissä rahanvaihtajien pöydät eikä mitään uhrannut.
Mutta ei vain sen ajan fariseuksille uuden liiton ymmärtäminen ota koville, vaan myös se tökkii tänäkin aikana vaikka ei kukaan sentään mene juutalaisuusessa uskossa niin pitkälle, että uhraa eläinuhreja kuten pitäisi tehdä jos joku lain kohta jää ehkä vähän huomiotta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371460Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2801031Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94814Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48723- 110619
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27585Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41491
- 32481
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48455Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain76446- 32419
- 77412
- 28410
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381