Pikku hiljaa realismia Ylestäkin:
Toimittaja nosti esiin tylyn totuuden Orpolle mustien joutsenien ja tilastojen muodossa Ylen Ykkösaamussa.
Mustat joutsenet eivät selitä Suomen huonoa menestystä taloudessa koska ne ovat vaikuttaneet kaikkiin muihinkin maihin Euroopassa. Talouskasvu ei ole lähtenyt liikkeelle ja alijäämä on 10 miljardia euroa.
Toimittaja
”Kun katsoo vähän muita tilastoja kun tässä sinä esitit, Suomen talous kasvaa tällä hetkellä Eurostatin tilaston mukaan hitaimmin koko Euroopassa. Me olemme työttömyystilastossa toiseksi huonoin Espanjan jälkeen. Tiedät mikä yhteys tällä on tähän julkisen talouden ahdinkoon mutta kaikki samat mustat joutsenet Trumpin politiikka, Ukrainan sota ja pandemia, ne koskevat myös muita Euroopan maita, ei vain Suomea. Niin miksi Suomen talous ottaa kovimmin osumaa?”
Orpon vastaus
”Ihan pelkästään se, että raja on kiinni. Sieltä jää 10 miljoonaa kuutiota puuta tulematta meidän metsäteollisuuden tarpeisiin. Suomalaiset yritykset ovat menettäneet miljardien investoinnit Venäjälle. Kaikki rajaliikenne ja rajakauppa on seis. Lentoliikenne ei pääse lentämään Venäjän yli. Se tuo epävarmuutta. Tämä kaikki vaikuttaa siihen, että Suomen talouden kasvu ei ole toivotun kaltaista ja kun siihen päälle lisätään nämä muut mustat joutsenet. Esimerkiksi alkuvuonna odotettiin vahvempaa talouden kasvua mutta Trumpin aloittama tariffineuvottelu, kauppasota johti siihen, että se talouden kasvu jäi alkuvuonna matalaksi.”
Euroalueen BKT:n muutos (4-6/2025)
Tanska +1,3%
Kroatia +1,2%
Romania +1,2%
Bulgaria +0,9%
EU +0,2%
Italia -0,1%
Saksa -0,3%
Suomi -0,4%
Lähde: Ykkösaamu 13.9.2025, YLE
Orpon yllättävä tunnustus, Suomi kärsii merkittävästi Venäjän rajan sulkemisesta
6
104
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjän talous on niin iso että se heiluttaa pienen naapurimaansa taloutta jo pelkällä olemassaolollaan. Kun raja on kiinni; kauppa tyrehtynyt ja venäläisturistit loistavat poissaolollaan, itä-suomi ajautuu vaikeaan tilanteeseen joka näkyy koko valtiontaloudessa pitkäkestoisena taantumana. Sama on kylläkin toistunut ennenkin – joskin eri syistään – vuosina 1932 ja 1991.
Ongelma jota kukaan ei varmaan haluakaan nähdä on lähitulevaisuudessa. Niin kauan kun raja on kiinni, mennään alamäkeä kunnes ollaan ns. pakon edessä. Ukrainan sotaa käydään myös Venäjä vs EU myös taloussodan saralla ja on ilmiselvää että EU sen häviää pitkässä juoksussa. Ylivelkaantuminen, sosiaalisten ongelmien kasautuminen ja siitä seuraava mellakointi ja hallitusten kaatumiset ja kriisit oivana esimerkkinä. Lievimmilläänkin EU on ajautunut taantumaan investointien puuttuessa ja jää koko ajan kehityksessä muiden mantereiden jalkoihin. Selvää sekin että EUn pikkuvaltiot talouksineen tulevat kaatumaan ensin, kuten nyt Suomi ja/tai Viro. Tämän taiston tulee Venäjä voittamaan jonka talous ei helpolla ota takkiinsa.
Menemme siis kohti pahaa tilannetta joka pahenee vuosi vuodelta. Tällä hetkellä ainoa konsti on toimia kuin strutsi ja haudata päänsä hiekkaan kieltäen sen mikä edessä odottaa. - Anonyymi
Aika heikosti menee monella EU:n rajavaltiolla.
- Anonyymi
Valtamedian uutisagendan mukaisesti yhteiskunnallisista syy-seurausten suhteista vaietaan eikä syytöksiä esitetä hallitukselle tai Suomen seuraamalle ylikansalliselle agendapolitiikalle. IS käsittelee asiaa yksittäisten velallisten näkökulmasta, antamatta sille kansallista selitystä.
Ennätysmäärä suomalaisia ulosotossa
Iltasanomat totesi perjantaina, että ennätysmäärä suomalaisia on ulosotossa. IS:n mukaan monien ylivelkaisten taustalla on sairastumista, työttömyyttä, avioeroja ja mielenterveyden ongelmia. Osalla myös holtitonta rahankäyttöäkin nuorempana.
Viime vuoden aikana yhteensä noin 588 000 suomalaista oli ulosotossa, joka on ennätysmäärä. Velkataakka oli useita miljardeja. Realisoitavaa omaisuutta on myös enemmän kuin koskaan.
Turpaan tuli suomalaisille niin uhmakkaassa sodassa kuin uhatussa taloudessa, itsenäisyys uhrattiin lopullisesti Naton hybridisodan alttarille, kansalliset edut hyläten. Orpon poppoo myöntää siis vihdoin tuhon ja tappiot, mutta myöntääkö virheet ja valheet, jotka Suomen tuhosivat?
EU/NATO-Suomi sivuuttaa suomalaisten ahdingon ja keskittyy sille mieluisiin ylikansallisiin agendoihinsa. Valtamedia on vaiennut jo vuosia Suomen talouteen liittyvät ongelmat, jotka Ukraina-agenda on aiheuttanut, ja keskittyy edelleen vain povaamaan, kuten jo vuodesta 2011 saakka, kukoistavan Venjän talouden romahdusta. Sitä ei ole koskaan tapahtunut.
Milloin Suomessa aloitetaan todellinen keskustelu Suomen talouden syöksyn syistä ja seurauksista, vastuullisten nimeämisestä ja kotimaisen hinnan kertominen ylikansallisista lännen agendoista – vai eikö koskaan – kunnes ei ole enää mitään eikä ketään jäljellä? - Anonyymi
Venäjä aloitti sodan ja kärsii myös suurimmat tappiot.
Tottakai moni maa menettää kauppojaan Venäjän kanssa mutta sellaista se on ja vain tiltu vinkuu.
Joskus ne hommelit palaavat taas entiselleen, jotkut ei. Se riippuu Venäjästä. Suomen olisi täysin järjetöntä rahoittaaa kaupallaan terroristi- ja rikollisvaltio Venäjää, joka aikoo Ukrainan jälkeen hyökätä muuallekin Eurooppaan.
- Anonyymi
Neuvostoliiton pystyttämä rautaesirippu oli pelkkä risuaita siihen verrattuna millaista muuria Suomi on nyt itärajalleen rakentamassa. Myös Trumpin muurihankkeet kalpenavat tämän todellisen muurinrakentelijakansan puuhastelujen edessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847152Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik885341Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013420