💩💩💩💩💩💩💩💩
Petteri Orpon oikeistohallitus tekee kovaa luokkapolitiikkaa, jossa valtion velkaantuminen on korkeintaan toissijainen huoli. Orpon vaaleja edeltävät puheet ovat nyt osoittautuneet valheiksi, kirjoittaa KU:n päätoimittaja Jussi Virkkunen.
Jussi Virkkunen
24.4.2025 9.52
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) valehteli suomalaisille. Ensin hän valehteli oppositiojohtajana, sen jälkeen pääministerinä.
Orpon ensimmäinen valhe koskee huolta Suomen talouden velkaantumisesta. Orpo johti kokoomuksen vaaleihin lupauksella, että on aika lopettaa velaksi eläminen. Lopputuloksena on se, että velkaantuminen jatkuu vähintään samaa tahtia kuin ennenkin.
Huhtikuussa 2025 Orpo osoitti kaikki huolipuheensa valheiksi. Hallitus antoi isolla kauhalla veronkevennyksiä, joista suurimman hyödyn keräävät kaikkein suurituloisimmat. Heidän lisäkseen hyötyjiä ovat suuryritykset, jotka saavat yhteisöveron alennuksen.
Yhteisöveron laskun ideana on se, että yrityksille jäisi enemmän rahaa käyttöön esimerkiksi investointeihin. On hyvin mahdollista, että yritykset investointien asemesta kaatavat ylimääräisen rahan osinkoina ulos. Silloin suurimmat hyötyjät ovat ketkäs muutkaan kuin suurituloisimmat, joilla on eniten osakevarallisuutta.
Lasku tästä kaikesta jää muiden maksettavaksi. Julkinen talous ottaa osumaa, mutta rikkaimmat porskuttavat entistä äveriäämpänä eteenpäin. Se on kovaa luokkapolitiikkaa, mutta luonnollisesti oikeistohallituksella on siihen oikeus.
Hallitus yrittää myös taikatemppua, kun se käyttää vuonna 2027 eli eduskuntavaalivuonna Valtion eläkerahastosta noin miljardi euroa. Sillä on tarkoitus saada tilastoissa velkakehitys hetkeksi tasaantumaan. Sipilän hallitus teki vastaavan tempun vuonna 2017, kun se käytti valtion vientitakuulaitos Finnveran rahoja parantamaan hetkellisesti velkatilastoa. Valtiovarainministerinä oli silloin Petteri Orpo.
Erityissuojelusta
Ennen vaaleja Orpo lupasi, että koulutus on hallituksen erityissuojeluksessa. Jotta suurituloisimpien veronkevennykset voidaan edes osin rahoittaa, leikkaa hallitus koulutuksesta. Rahaa rikkaille, tulevat sukupolvet kärsivät. Melkoinen kasvutoimi!
Hallitus niistää korkeakouluilta kymmeniä miljoonia lisää. Yliopistoilta leikattiin paljon Juha Sipilän (kesk.) porvarihallituksen aikaan, nyt tarjotaan lisää samaa herkkua.
Opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) julisti juhlavasti, kuinka aloituspaikkoja korkeakouluihin lisätään. Samaan aikaan kouluilta otetaan rahaa pois – mielenkiintoinen yhtälö sekin.
Lisäksi hallitus leikkaa kuntien valtionosuuksista. Kuntien suurin menoerä liittyy koulutukseen, joten todennäköisesti suurin isku osuu myös peruskoulutukseen. Kun kunnat ovat jo valmiiksi eriarvoisessa asemassa, tulee päätös todennäköisesti lisäämään kehitystä entisestään.
Orpo siis valehteli koulutuksen olevan turvassa. Ei ollut. Tältä hallitukselta turvassa ovat vain kaikkein hyväosaisimmat.
Arvovalinnoista
Pääministerinä Orpo lupasi, että keneltäkään ei vaadita liikaa. Hallituksen leikkausten vuoksi Suomessa on kasvussa asunnottomuus, työttömyys, konkurssit ja epätoivo.
Kaikkein heikoimmassa asemassa olevilta on viety paljon. Lapsiperheköyhyys on kasvussa, mutta onneksi 80-vuotiaan vuorineuvoksen verotus kevenee. Arvovalinta sekin.
Petteri Orpo nousi valtaan valehtelemalla
Anonyymi-ap
5
<50
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
purra valehteli enemmän
- AnonyymiUUSI
Ei onnistu enää persujen mega vaalivalhe petosjytky Aatun opein .
- AnonyymiUUSI
Myöskin MTV e n pissikset osallistu hyvin Urpon valheiden uskomisen ja julkaisemiseen erityisesti uutistomis polkimien päällikkö joka nuoli Urpon ,,nyt huomasi että urpo onkin laman tekijä eikä talousosaajamyhyäönmenempää kuin joku pelle
- AnonyymiUUSI
Tämä hallitus on vienyt Suomen kurjuuteen. Enää sota puuttuu, vielä. Mutta kyllä se sieltä on tulossa…….😩
- AnonyymiUUSI
PETTERI LAMA JA RIIKKA LEIKKAAJA YKSIMIELISESTI: ME ONNISTUIMME, VIESTI MENI PERILLE.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?293488- 973226
- 763044
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim823039"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m542925Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862688- 352500
- 572361
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432245- 882012