Yllätytte vielä ! Orpo yli vuoden hehkuttanut heil olevan 500 kasvukeinoa .

Nyt oikeistohallitus aikoo käyttää ensimmäisen kasvukeinon Suomen talouden nostamiseksi . Mikähän se on ?
17153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Rikkaille uusi vero ale

1Äänestä
  • Nehän saa taas ensi vuonna ja vielä isomman veroale jytkyn .

    Äänestä

  • Kokoomus jakaa vain dynaamisia veronalennuksia, jotka maksaa itse itsensä.

    ps sarkasmivaroitus

    Äänestä

Oiskohan lisää veronalennuksia suurituloisille ja yrityksille sekä metsänomistajille?

1Äänestä

Se on nykymallin mukainen: Ihmisten elinoloa ja -tasoa on laskettava, jotta saamme 2% kansasta eli rikkaimmat voimaan paremmin ja täten saamme suolen, anteeksi s (vattu kun ei löydy pienempää s-kirjainta) uomen nousuun (kokoomuksen perusajatus).

Äänestä

Kaataa varmaan koko Eläkerahaston, jota muuten tavoitellaan ulkomaita myöten. Onhan Orpo Petteri jo "lainannut" rahastosta miljardin ! Ja aikoo jatkossa "lainata" samasta rahastosta sata miljoona joka vuosi ! No, tulevat eläkeläiset tietysti kärsii. Kokoomus ei.

Äänestä

Jospa Orpo lainaa (ilman takaisinmaksu velvoitetta) kaikista työeläke varoista myyden niiden sijoitukset, ja hehkuttaa sen jälkeen kuinka ei tarvinnut ottaa yhtään lisää julkista velkaa ?

Äänestä
  • Onneksi Orpo ei pääse kuin valtion eläkekassalle.

    Äänestä

kokkelit varastaa eläkeläisten eläkevarat???

Äänestä

Orpolla ei ole muuta suunnitelmaa kuin mennä Häkämiehen pestille kun setä jää eläkkeelle ja EK palkitsee näin.

Äänestä

Kyllä se varastaa eli lainaa eläkerahat yhtään säälimättä että niillä kerrytetään senkin lasten tulevia eläkkeitä.

Äänestä
  • Onko petteri kuullut koskaan miten käy sille joka syö SUORAAN KUORMASTA

    Äänestä

Se on yllätys. Orpon ja Purran ylläri pylläri. Kyllä ne kohta sen meille kertoo.

Äänestä

Satsasi rahaa johonkin supertietokoneeseen. Siitå on oltu hiljaa. Mitenköhän meni tämä projekti?

Äänestä
  • Tyhjistä bob-lauseista ei tule yhtään sen kummempia vaikka ne syötettäisiin miljoonaan supertietokoneeseen

    Äänestä

Postin myynti ja tunnin juna.

Äänestä
  • First things first.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt oikeistohallitus aikoo käyttää ensimmäisen kasvukeinon Suomen talouden nostamiseksi . Mikähän se on ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu