Ruotsin pääministeri syyttää Orbania törkeästä valehtelusta koskien jengirikollisuutta

Anonyymi-ap

"Orbán: Ruotsi luhistuu

Unkarin ja Ruotsin pääministerit ottivat yhteen viestipalvelu X:ssä."

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/911db691-ca78-4dc6-8c89-22f385a2ca23

"Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson syyttää unkarilaista virkaveljeään Viktor Orbánia törkeiden valheiden levittämisestä.

Unkarin pääministeri Orbán julkaisi maanantaina viestipalvelu X:ssä päivityksen, jossa hän sanoo Ruotsin olevan luhistumassa jengirikollisuuden vuoksi. Orbán väittää päivityksessään saksalaislehti Die Weltin artikkeliin viitaten, että Ruotsissa vangittiin viime vuonna 280 alaikäistä tyttöä epäiltynä murhasta.

– Rikollisjärjestöt palkkaavat lapsia tappajiksi tietäen, että järjestelmä ei tuomitse heitä, Orbán kirjoittaa.

Ruotsin pääministeri Kristersson vastasi Orbánille X:ssä ja kutsui tämän väitteitä törkeiksi valheiksi.

– Ei ole yllättävää, että tämä tulee sellaisen miehen suusta, joka on purkamassa oikeusvaltiota omassa maassaan. Orbán on epätoivoinen Unkarin tulevien vaalien alla, Kristersson kirjoittaa.

Luvut liian suuria

Ruotsin yleisradioyhtiö SVT huomauttaa, että Orbán vetää jonkin verran mutkia suoriksi. Die Weltin artikkelissa kerrotaan, että Ruotsissa epäiltiin viime vuonna noin 280 alaikäistä (15–17-vuotiasta) tyttöä murhasta, taposta tai muusta väkivaltarikoksesta epäiltynä. Omassa päivityksessään Orbán yhdistää tämän luvun vain murhiin.

SVT:n mukaan Die Weltin artikkelissa esitetyt luvut ovat ylipäätään huomattavasti korkeampia kuin Ruotsin virallisissa tilastoissa. Ruotsin rikoksentorjuntaneuvoston (Brå) mukaan Ruotsissa epäiltiin vuonna 2024 murhasta 68 naista. 15–17-vuotiaiden tyttöjen osalta murhasta epäiltyjä oli yhteensä kahdeksan.

Ruotsi on tunnistanut jengiväkivallan ongelman. Expressen-lehdessä julkaistiin viime keskiviikkona Kristerssonin sekä hallituspuolueiden ja hallitusta tukevan ruotsidemokraattien puheenjohtajien yhteinen kirjoitus, jossa kerrottiin, että Ruotsi aikoo laskea rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa nykyisestä 15 vuodesta 13 vuoteen.

Ikärajan lasku koskisi ainoastaan murhien ja vakavien räjähderikosten kaltaisia rikoksia. Kirjoituksessa ei otettu kantaa siihen, milloin ikärajan muutos astuisi voimaan.

Hallituksen tavoitteena on estää rikollisjengejä rekrytoimasta lapsia tekemään rikoksia."

Mitäs mieltä persuissa ollaan putinisti-Orbanin antamasta tuomiosta Ruotsille? Tehän öyhötätte jatkuvasti "Ruotsin tiestä". Venäjän propagandan tulosta? Ruotsin kokoomuslainen pääministeri ei ainakaan tunnusta putinisti-Orbanin väitettä todeksi vaan syyttää tätä törkeästä valehtelusta.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Kun Unkarin Putin levittää propagandaansa sen kohderyhmä on oma
      kansa. Samaa tekee Venäjän Orban :)))
      Kansa pitää saada uskomaan, että länsimaissa on kaikki rappio ja rikollisuus
      ja länsimaat on KAUHEA UHKA.

      Jos Unkarissa arvostelee Orbania ja Fidesz-puoluetta saa vähintään sakot,
      riippuen mitä on sanonut.

      • Anonyymi
        UUSI

        Talousoikeisto saa kunnolla näpeilleen veljeilystään putinistisen äärioikeiston kanssa. Samaa virttä veisaavat niin Euroopan oikeistopopulistit ja äärioikeistolaiset sekä Venäjä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      105
      3681
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2620
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2462
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      40
      1974
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      29
      1717
    6. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1522
    7. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1521
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1328
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1255
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1251
    Aihe