Teemu on paras
Anonyymi-ap
6159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Temu suomi
IL:
”Taloussanomat puolestaan kertoi tänään, mitkä kieliryhmät saavat eniten Kelan perustoimeentulotukea. Tilastokeskuksen mukaan Suomessa asui noin 43 534 arabiaa äidinkielenään puhuvaa viime vuoden lopulla. Heistä vähän yli puolet sai perustoimeentulotukea Kelasta vuoden aikana.
Prosentuaalisesti myös liki puolet somalia äidinkielenään puhuvista sai perustoimeentulotukea, ukrainaa äidinkielenään puhuvista yli 47 prosenttia.
Suomea tai ruotsia äidinkielenään puhuvista vain reilu 4,5 prosenttia sai toimeentulotukea. Viime vuonna noin 356 000 toimeentulotuen saajasta 226 000 oli suomen- tai ruotsinkielisiä, noin 130 000 vieraskielisiä.
Sanktiot tiukentuvat
Grahn-Laasonen pitää tervetulleena keskustelua sosiaaliturvan kehittämisestä. Suomella on paljon tekemistä siinä, että Suomeen kotoudutaan työllä ja että integroituminen onnistuu nykyistä paremmin.
Eduskunnan perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Heikki Vestman (kok) on pitänyt välttämättömänä, että sosiaali- ja työttömyysturvaan tehdään nykyistä vahvemmat velvoitteet ja kannusteet maahanmuuttajien kotoutumiseen. Hän on esittänyt että oikeus työttömyysturvaan sidotaan työntekoon Suomessa ja porrastetaan työnteon keston mukaan.”
Teemu saa puhua juuri niin kuin haluaa.
Kyllä! 🇫🇮
Hyvä suunta Persut!
🇫🇮
”Eniten liikehdintää on nähtävissä kokoomuksen ja perussuomalaisten kannatuksissa. Kokoomuksen suosio laski elokuusta 0,4 prosenttiyksikköä, kun taas perussuomalaisten kannatus vahvistui yhtä monella prosenttiyksiköllä. Perussuomalaiset on nyt neljäntenä 11,4 prosentilla.”/HS
We love Persut! ❤️