Uusin gallup kertoo Perusuomalaisten ainoina nostaneen kannaustaan neljällä prosentilla.
Kansa alkaa järkiintymään.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/49d0ccba-8b02-4ad7-882e-aa4f8a749d0e
Kansa alkaa järkiintymään.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/49d0ccba-8b02-4ad7-882e-aa4f8a749d0e
Vastaukset 18
Vanhimmat
Pistähän persu rillit silmiesi eteen. Vai kääntääkä kiero mielesi taas asiat mieleiseesi suuntaan. Vai onko kyseessä persutyylinen osaaminen matematiikan suhteen, eli täyttä tyhjää ?
Hahaha. Pilkkuvirhe. Rakettimainen nousu olikin pikku kiinalainen 0,4 prosenttia.
Kyllä kannatus nousi noin neljä prosenttia, koska se on noin 10 %, niin prosenttiyksikön kymmenys on prosentin muutos.
Olet tietenkin oikeassa. Mutta emme tiedä mitä persujen absoluuttiselle kannatukselle on tapahtunut vaan ainoastaan suhteelliselle, koska emme tiedä onko ns nukkuvien määrä noussut vai laskenut.
Vaaleissa tietenkin ratkaisee vain suhteellinen kannatus.
Persujen raketti on samaa sarjaa ryssän Sarmat-ohjuksen kanssa. Saattaa jysähtää alustalleen.
Persujen raketti mahtuu virhemarginaaliin.
0,4 prosenttiyksikköä, rakettimainen nousu?
Ja kymmenen prosenttiyksikön lasku eduskuntavaalitulokseen verrattuna on valemedian vääristelyä? Se on 50 prosenttia, eli puolittunut ja enemmänkin.
me sano Muski iso raketti amerikasa te pelägö
"Internetpaneeli"
😄😅😂🤣🤡
Entäs Purran sanat eu/alue/kuntavaalien jälkeen?
Turpaan tuli.
Vituttaa ja saa vituttaa.
✂️✂️✂️
"Internetpaneeli"
😄😅😂🤣🤡
Ps on melko varma pääministeripuolue 2027.
Ja sitten persu heräsi päiväuniltaa ja alkoi itkeä: uli mamu uliuli mamu ulimami uliuli.............
Palkansaajana ei tule enää koskaan äänestämään tuota puoluetta ,sillä se on vallankahvassa ollessaan ajanut palkansaajan ja työttömien asemaa alas enne näkemättömällä tavalla. Siihen nähden vouhottakoon maahan muutosta ja väestön vaihdosta vaikka kuinka paljon, sitä virhettä ei enää tule että heille ääneni antaisin.
Vai palkansaajana . . . . . sellainen et ole koskaan ollut.
Tuo taitaa kuitenkin olla palkansaaja ja normaali suomalainen. Ei homo, eikä asepalvelusta poistettu, ei aseen kanssa heiluva......
24/7-365 AINA paikalla....
En ihmettele. Itsekin olen juuri laittanut jäsenhakemuksen.
Kun ihmiset pystyisi siirtämään syrjään ärsytyksensä ja katsomaan totuutta silmiin: Perussuomalaiset puhuu täyttä asiaa. En toki hyväksy rasismia mutta hyväksyn ilman muuta sen, että muun maan kansalaiset palautetaan kotimaahansa jos törttöilevät Suomessa. Ja usein saamme lukea esim. alaikäisten hyväksikäytöstä. Jokainen ihminen on kuitenkin yksilö joten ei pidä yleistää että jokainen muun maan kansalainen jne olisi paha.
Suomi keikkuu kuitenkin kuilun partaalla. Sote-sektorilla on täysi kaaos. Kuten myös kulttuurin ym osalta. Jostain rahaa on saatava ja ei ole huono vaihtoehto keskittyä valtion ydintoimintoihin ja siihen, että oman maan kansalaisilla on riittävät palvelut. Kaikki muu on todellakin karsittavissa.