Se ei ole viisi metriä ennen pysäkkiä, eikä myöskään pysäkin kohdalla, vaan hyvissä ajoin ennen sitä seuraavaa pysäkkiä.
Opetelkaa käyttämään sitä stop-nappulaa oikein
7
235
Vastaukset
- Anonyymi
Tarkoitat seisovan matkustajan selkänojaa. Kuski vaan ihmettelee, kun koko ajan vaaditaan ovia auki, kunnes sillä palaa hermot.
- Anonyymi
Pääkaupunkiseudun bussien lähiliikenteessä näkee, kun ihmiset vain seisovat pysäkilläta tai keskittyvät somettamiseen.
Sitten "heräävät" horroksesta, kun bussi on pysäkin kohdalla. Siinä vaiheessa on turhaa nostaa kättä pysähtymisen merkiksi, joten odottakoon seuraavaa bussia.
Siinä voi sitten käydä myös niin, että kun ihminen "vaipuu" uudestaan horrokseen niin seuraavakin bussi menee ohi!- Anonyymi
Niinhän nuo tekee. Seisovat pysäkillä kuin suolapatsaat. Sitten kun ohiajaneen bussin jälkeen ovat onnistuneet suurella ponnistuksella heilauttamaan kättään ja pysäyttämään sen toisen tai kolmannen bussin, päässeet kyytiin niin pois jäädessä mennään norkoilemaan keskioville mutta ei paineta Stop nappia. Sitten huudetaan kovaan ääneen kuljettajalle "hei sä ajoit ohi, miks et pysähdy" jne. Välillä kyllä ihmettelee että miten tällaiset ihmiset ylipäätään pärjäävät itsenäisesti ilman avustajaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän nuo tekee. Seisovat pysäkillä kuin suolapatsaat. Sitten kun ohiajaneen bussin jälkeen ovat onnistuneet suurella ponnistuksella heilauttamaan kättään ja pysäyttämään sen toisen tai kolmannen bussin, päässeet kyytiin niin pois jäädessä mennään norkoilemaan keskioville mutta ei paineta Stop nappia. Sitten huudetaan kovaan ääneen kuljettajalle "hei sä ajoit ohi, miks et pysähdy" jne. Välillä kyllä ihmettelee että miten tällaiset ihmiset ylipäätään pärjäävät itsenäisesti ilman avustajaa.
HSL:n ja Vr:n lähiliikennejunissa näkee myös, että on kiire siihen ulko-ovelle odottamaan pysähtymistä, mutta sitten ei paineta ovenavausnappia!
Todennäköisesti lähes jokainen junamatkustajista on joskus niillä matkustanut ja tietävät, että ovenavausnappia pitää painaa.
Jos olen siinä jonossa ekana niin itse aina painan, mutta monesti edessäni on joku muu eikä se paina. Siinä sitten odotellaan, että viitsiikö joku hätäinen ihmisen avata ovea sisältä tai ulkoa!
Koronan aikana oli mielenkiintoisia tapahtumia:
- monet eivät uskalleet painaa nappia virusten pelossa. Kerrankin eräs pyysi minua, takanaan olevaa, painamaan nappia, kun minulla oli käsineet kädessä. Ei onnistunut!
- jotkut yrittivät painaa oven nappia kyynärpäällään
- toiset alkoivat kaivaa nenäliina taskusta/laukusta
- jne
- Anonyymi
pysäkillä tyhmyys tiivisty
- Anonyymi
Kun joskus olen seisonut tuolla Hämeenlinnantien varressa ja yrittänyt tihrata lähestyvien bussien numeroita liikenteen nostaman pölyn läpi, niin eihän siitä mitään tahdo tulla. Bussit posottavat kahdeksaa kymppiä, eikä jokaista bussia viitsisi heiluttaa hidastamaan, ja kohta vinkkaamaan antaa mennä, väärä numero.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san271652Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621147- 501130
Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661097Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731029Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182960Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58955Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153942- 89887
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu114878