Olet rasisti vaikka et olisikaan.

Anonyymi-ap

Termiä 'rasismi' on ylikäytetty jo niin pitkään, että tuskin kukaan enää tietää mitä se oikeasti tarkoittaa. Sekoilu on karannut käsistä, kun nykyään lähes mikä tahansa voidaan leimata "rasismiksi", ja pelkästään siksi, että se hyödyttää jotain tahoa toisen kustannuksella.... vääräksi koettu mielipide, ilme, ele yms., edustat vääriä asioita, et kuulu johonkin oikeaan kategoriaan, vaan väärään, uskot vääriin arvoihin, seuraat vääriä ihmisiä, puolueita yms., naurat väärin, äänestät väärin ja whatnot..... "RASISTI!!!"

Ehkä kaikkein sairaimpiin älynväläyksiin kuuluu "piilorasismi", jolla voidaan leimata kaikki sellaiset asiat, mistä ei tykätä, mutta mitä ei voida suoraan tuomita rasismiksi.

Toinen vastaava ongelma on "äärioikeistolaisuus", "fasismi" ja "natsismi". Jopa verovaroin kustannettu Yleisradio levittää valheita leimaamalla erään puolueen toimia "äärioikeistolaiseksi", eikä puhettakaan, että media antaisi syyllistetyille mahdollisuuden puolustautua valheita ja valehtelijaa vastaan. Ei tietenkään, koska media haluaa suuren yleisön uskovan siihen, mitä se sanoo. Näin toimii valemedia.

Tällaiseen yhteiskuntaa paskovaan radikalismiin on jo korkea aika puuttua korkeimmilta tahoilta lähtien, koska tämä ongelma on karannut käsistä.

3

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kukaan merkityksellinen päättäjätaho tai vaikuttajataho ei puutu rasismiin siten, että se saataisiin häviämään, koska se palvelee heidän omaa asemaansa ja pyrkimyksiään. Siitähän kertoo juuri se, että "rasismin näkeminen" on laajentunut kaikkeen sellaiseen asiasisältöön, ilmiöihin, ihmisiin yms., joista voidaan tehdä omaa asemaa ja pyrkimyksiä tukevia hyödykkeitä. Esim. vihervasemmistolaiset yIIäpitää Perussuomalaisiin survottua rasismimielikuvakirjoa, koska sillä voidaan vaikuttaa kannatukseen ja äänestyskäytökseen. Ei sillä ole merkitystä, että esim. maahanmuuttajien aiheuttaman rikollisuuden kasvun kritisointi ei oikeasti ole rasismia, vaan yhteiskuntaa koskevaan vakavaan ongelmaan puuttumista. Sen sijaan uskotellaan, että sitä harjoitetaan rasistisilla motiiveilla, muukalaisvihalla, etnonationalismilla jne. Näin saadaan tehtyä ongelmaan puuttuvasta tahosta pahan edustaja, jonka äänestäminen on pahuuden kannattamista.

      Kun vuosien ajan mediaa myöten uskotellaan ja vakuutellaan, että "X" on "rasismia" ja "kylmäävää epäempaattisuutta", ihmiset alkavat pitämään sitä sellaisena. Ei sillä ole enää merkitystä, onko se oikeasti sellaista, vaan sillä, että sitä täytyy pitää sellaisena, koska näin "oikeamielisen" ja "lainkuuliaisen" tulee ajatella.

      Se jatkaa ongelmien kasautumista monin eri tavoin, esim. siten, että vaikka huonon maahanmuuttopolitiikan negatiiviset seuraukset on todellisuudessa vakavia, joihin täytyy puuttua osana vastuullista yhteiskuntakeskeisyyttä, sitä vakavuutta ei vain nähdä, koska siitä vaietaan, tai sitä "ei ole", ja johdetaan huomio "rasismiin", joka on se "ainoa paha". Tällaisessa kaavamaisessa manipulaatiossa ajetaan kansaa pakolliseen uskomukseen, että maahanmuutto on "hyvää ja tarpeellista", ja persut on pahoja, jotka "rasistisin motiivein" haluaa estää suomalaisilta "hyvän ja tarpeellisen".

      Onhan se mielenkiintoista, että niin harva osaa nähdä punavihreän valheiden verkon taakse. Tai ehkä ei uskalleta, koska pelätään heidän kostoa ja leimautumista "persuksi" tai "pahaksi". #häpäisyjakiristyskulttuuri

    • Anonyymi

      Rasismi on syrjintää, mutta kaikki syrjintä ei ole rasismia. Rasismi on syrjintää sellaisella tavalla, joka täyttää rasismin määritteet. Kaikki syrjintä ei kuitenkaan täytä sitä, eikä kyse ole silloin rasismista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe