Perisuomalainen sanontatapa on, että "ei usko ennen kuin näkee" .
Mitä kaikkea on, joihin uskoo, mutta ei ole ikinä nähnyt?
Tulitässämieleen...
47
315
Vastaukset
- Anonyymi
Usko alkaa siellä, missä silmä ei näe.... Jumalaan, iankaikkiseen elämään ja lupaukseen, että näkymätön on todellisempaa kuin näkyvä.
- Anonyymi
Et voi tietää sitä, kyseessä on pelkkä uskomus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et voi tietää sitä, kyseessä on pelkkä uskomus.
Näkemisiäkin on erilaisia. Uskonnolliset näyt tulevat Pyhän Hengen ja uskovan ihmisen hengen välisestä kokemuksellisesta vuorovaikutuksesta. Näyt voivat tulla muistin alueelle, jolloin muistat tapahtumia etukäteen, jotka sitten myöhemmin tapahtuvat. Tulevan näkeminen on aina yliluonnollista. Tietenkään mitään ei ole pakko uskoa, mitä ei näe itse. Jos näet aaveen yksin ollessa, niin olet pulassa, kun kerrot sen muille.
- Anonyymi
Henkiin saadaan yhteys. Tätä ateisti ei voi uskoa
- Anonyymi
Siis kuvitellaan, että saadaan yhteys...
Ei usko ateisti eikä kyllä moni Jumalaan uskovakaan.
- Anonyymi
Uskon että fiksujakin kreationisteja on olemassa, en vain ole koskaan nähnyt.
- Anonyymi
Siegfried Scherer on kohtalaisen älykäs. Kuva löytynee netistä.
- Anonyymi
"Mitä kaikkea on, joihin uskoo, mutta ei ole ikinä nähnyt?"
Arvot ja niihin liittyvät asiat ovat sellaisia, joita ei voi nähdä, mitata tai tieteellisesti todistaa. Olkoon esimerkkinä vaikkapa ihmisoikeudet, demokratia tai manifest destiny.- Anonyymi
Ihmisoikeuksien puute kyllä näkyy jokaisen sellaisen elämässä keneltä ne puuttuvat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmisoikeuksien puute kyllä näkyy jokaisen sellaisen elämässä keneltä ne puuttuvat.
Määrittele objektiivisesti ihmisoikeudet. Niinpä, ei onnistu. Ne määrittyvät subjektiivisesti kuten kaikki arvot. Et pysty näkemään ihmisoikeuksia tai niiden puutetta kun ei niitä pysty edes määrittelemään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Määrittele objektiivisesti ihmisoikeudet. Niinpä, ei onnistu. Ne määrittyvät subjektiivisesti kuten kaikki arvot. Et pysty näkemään ihmisoikeuksia tai niiden puutetta kun ei niitä pysty edes määrittelemään.
Miksi minä niitä määrittelisin kun ne on jo yleismaailmallisesti määritelty. YK:n ihmisoikeuksienjulistus.
https://um.fi/yk-n-ihmisoikeusjulistus
https://ihmisoikeusliitto.fi/ihmisoikeudet/ihmisoikeuksien-julistus/
Tietysti jos niitä tulkitaan subjektiivisiksi niin silloinhan se voidaan tulkita niin että ne koskee vain niitä ketkä ovat valmiita sen hyväksymään. Ja niitä ketkä eivät ko. julistusta hyväksy voidaan jättää sen ulkopuolelle. Tosin se on hieman julistuksen henkeä vastaan....
- Anonyymi
Onhan sitä paljonkin, mutta muut ovat näheet ja esittäneet tieteelliset todisteet olemassaolosta. Maahisten, haltijoiden ja jumalien olemassaolosta ei näitä todisteita ole esitetty, joten niihin ei kannata uskoa. Ja ovathan ne muutenkin ilmiselvästi satua.
- Anonyymi
Suomen negatiivisin ateisti on live tiktok
jaylenox75 kysy ateistilta
Ei voi uskoa mitään eikä koko suuri yleisö
uskalla keskustella koska lentää pihalle
Epäusko ja mielialan heitto korreloivat ja
tätä psykologit ym seuraavat jopa loppututkintoa
varten. Ehdottomasti ihmetyksen aihe ja pakko on
uskoa
- Anonyymi
Uskon että Puola on olemassa, vaikka en ole koskaan käynyt siellä. Kyseessä ei ole ihmeellinen väite.
En usko että puolan ilmatilassa lentelee isoja lohikäärmeitä. Kyseessä on ihmeellinen väite, eikä minun tarvitse perustella miksi en usko siihen, koska ei ole todistettu että väite pitää paikkansa.
Carl Saganin sanoin ""Extraordinary claims require extraordinary evidence".
Hithens antoi myös hyvän ohjeen "What can be asserted without evidence can also be dismissed without evidence."- Anonyymi
Sagan oli siinä mielessä hakoteillä jotta erikoiset väitteet vaatisivat erikoisia todisteita.
Tieteessä on kuitenkin samat kriteerit kaikelle tutkimukselle. - Anonyymi
Miksi ateismissa uskotaan? Eikö esim. internetistä ole saatavilla evidenssiä asiasta?
Miksi Puolassa olisi ateismin mukaan lohikäärmeet? Onko alueen folkloressa tai heraldiikassa mainintoja niistä?
- Anonyymi
Jos uskot raamatunmukaisesti, Jumala ottaa yhteyden!!!!!!
Siksi lahko uskovaiseksi ei kannata ryhtyä, siellä vaikuttaa vain saatana!- Anonyymi
Melkein mikä tahansa on raamatunmukaista. Valitsee vain mieleisensä. Sieltä löytyy kyllä ihan vastakkaisiakin väitteitä.
- Anonyymi
Mikä on ateismin tieteellinen järjestys asioiden osoittamiselle? Mitkä olettamukset, mitkä koejärjestelyt, mitkä vakiot ja muuttujat? Missä vertaisarvointi menetelmile jne.?
Mitä evidenssiä tieteen käytöstä ateismissa on olemassa?
https://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_atheism
Osa ateisteista toteaa ateismin olevan jotakin aivan muuta. Koska ateismi ei ole mitään muuta kuin ... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Melkein mikä tahansa on raamatunmukaista. Valitsee vain mieleisensä. Sieltä löytyy kyllä ihan vastakkaisiakin väitteitä.
Soopaa!
Suomesta löytyy vain ryhmä, joka uskoo raamatunmukaisesti, loput lahkot KAIKKI (n. 165 eri lahoa) eksyttää.
Sen todistaa Raamattu!
- Anonyymi
Tässä tulikin jo esille muilta asiaa hyvin.
On tosiaan paljonkin asioita joita en ole nähnyt, mutta uskon. Uskoni riippuu siitä, kuinka uskottava väite on ihan lähtökohtaisesti. Toki uskon myös monimutkaisempiin asioihin, joihin löytyy paljon tietoa ammattilaisten toimesta, mutta en ole kerennyt perehtymään juurikaan. Tälläinen olkoon vaikka musta aukko. En epäile sellaisten olemassaoloa, vaikka en ole nähnyt sellaista, enkä myöskään juurikaan tunne niitä syvällisesti.
Kuten yksi esimerkki oli Puolan olemassaolosta, niin en ole käynyt siellä, mutta en näe syytä epäillä sitä. Siihen viittaavia todisteita on pilvin pimein. Olen jopa jutellut henkilöiden kanssa jotka ovat sieltä kotoisin.
Voidaan vaikka sanoa näin. Jos naapuri kertoo, että hänellä on uusi koiranpentu, niin en näe syytä epäillä sitä väitettä. Kyseessä on hyvinkin arkinen asia. Todennäköisesti kyselisin asiasta lisää, kuten rotua. Ja naapurihan voisi esitellä sen halutessaan suoraan minulle, mutta en kylläkään vaadi sellaista.
Mutta jos naapuri sanoo kuinka hänen ullakolla asustelee avaruusolento, niin sen suhteen olisin skeptinen ja haluaisin lisää todisteita. Kyseessä on kuitenkin väite, joka ei ole normaali.
Ja otan vielä esimerkin kreationistejen punaisesta vaatteesta eli evoluutiosta. Olen kasviharrastajana nähnyt itse evoluution vaikutusta, vaikka he väittävät ettei sellaista voi nähdä. Tässä on tosin aina perus ongelma, etteivät kreationistit tiedä mitä evoluutio tarkoittaa, ja sen takia kiistävät asian.
Palstan aiheena on ateismi, eli se etten usko jumalväitteitä. Ne ovat todellakin erikoislaatuisia ja vaativat raskaita todisteita. Valtaosassa väitteitä vielä pystyy erikseen todistamaan etteivät ne pidä paikkansa. Asiaa ei auta se, että väitteiden tekijät eivät ole kovinkaan fiksuja, ja aiheuttavat yleensä vain myötähäpeää. Pahimmillaan he oikein korostavat sitä, ettei heidän uskoma Jumala voi ainakaan olla totta.- Anonyymi
Tertullianus sanoi, että minä uskon sen, koska se on järjetöntä.
- Anonyymi
TulintässäMieleen
sanoi joku Jeesuksen uskovainekin täällä aikaaan. - Anonyymi
Uskon, että jokaisessa ihmisessä on hyvää, vaikka en aina näe.
- Anonyymi
Soopaa.... Kaikki on taipuvaisia pahuuteen jotka uskovat raamatunvastaisesti, ateistit mukaan luettuna!
- Anonyymi
Seuraan AteistiPappia nykyään
jaylenox75 on ajanut minusta ulos
sekä Jeesuksen että Jumalan
Tämä valtakunnan suurin aivokääpiö
esittää niin tyhmää ettei voi sanoa
edes idiootiksi
täyttää luokituksen pahoista hengistä
eli kaappaa ateistina koko
hengellisen maailman tyhjiin
taskuihinsa kuin lottovoiton
ääriateismi on ollut vain käsite
mutta seuraamalla häntä tiktokissa
pääsee täysin toiseen universumiin
eli kun on olemassa suljettuja osastoja
niin pääsee käymään ilman avaimia - Anonyymi
Tulipa on paha isäntä.
- Anonyymi
Ääriateismi ja uskonnollinen hurmio ovat
käsitteitä joihin on ollut vaikea uskoa.
Nyt palvontapaikka molemmille on TikTok
Miten ihmisen mieli voi "kehittyä"
Myös kansainvälisesti sama ilmiö - Anonyymi
Ateistit eivät usko Jumalaan koska
pitäisi olla fyysinen todistus aineisto
Tätä tyhmyyttä ei voi uskoa todeksi- Anonyymi
Uskon kyllä Jumalaan jos hän manifestoi itsensä minulle uskottavalla tavalla . Nyt kaikki tieto mitä minulla on Jumalasta perustuu toisen käden tietoihin ihmisiltä joita minulla ei ole mitään syytä pitää luotettavina lähteinä millekään tiedolle.
- Anonyymi
Jos Jeesus ilmestyy jollekin niin
kyse on täysin voimakkaasta
etukäteen pakkaamisesta psyykkisesti
unen omainen asia joka tuntuu todelliselta
Sensijaan tekniikka on niin pitkälle
kehittynyttä että henkiin saadaan yhteys
realiaikaisena vuoropuheluna ja tästä
saadaan validation/vahvistus vaihtamalla
Nimiä. Todistus ...tämä on varmasti täysin
käsittämätön juttu hyvin monelle - Anonyymi
Henget jotka eivät ole olleet onnellisia
Eli ihmiset jotka nyt henkiä. He puhuvat
Onnellisuudesta. Onni. Jota ovat tavoitelleet.
Tässä ei ole kielirajoja. Selitys;
Amerikkalainen voi sanoa suomeksi
Onni. Suomen kielellä. Vaikka on elänyt
Usassa. Eikä osaa Suomen kieltä. Osannut.
Nyt osaa. Tämä pyyhkii yli hilserajan vain
Ateisteilta. Ei meiltä uskovilta
Vajakeilta. Ääri vajakeilta. Ei ongelmaa.
LoL - Anonyymi
Jos hengellisiä asioita yritetään selittää tieteellisesti
Se on uskomatonta typeryyttä mutta yrittäjiä
On. Esim. Koiranputki noitatohtori jaylenox75
joka ajaa kaikki riivaajat kuten Jeesus pois
ihmisistä. Tämä hemmo on enemmän kuin shamaani
sarjakuvissa tai kaljamaha Obelix. Suoritus
riittää departments suljetulle. Mutta tosi TV.
Hän haluaa tästä rahaa kaiken lisäksi. Siksi
Paholaisen Patsashanke on käynnissä. Tätä
Tukevat kaikki.- Anonyymi
Typeryyden huipentumaa tosin edustaa se kun yritetään kieltää tieteen saavutuksia uskontoon vedoten.
- Anonyymi
Useat alkoholit ovat myrkyllisiä, mukaan lukien etanoli. Ne ovat keskushermostoa lamauttavia aineita, joiden hapettumistuotteet ovat myrkyllisiä ja aiheuttavat humalatilan, jolloin ihmisen tajunnankyky heikkenee.
Eli Muumit karkaavat laaksosta
... Jos alkoholia pyydetään kerjätään aikuiskasteeseen kuten supersellulääri tenavatähti jaylenox75.
Lahjoituksina. Niin on maailma muuttunut hulluksi.
Tämä pitäisi kieltää kokonaan.- Anonyymi
Maailmasta löytyy runsaasti ihmisiä ketkä ovat menettäneet mielenterveytensä uskonnon vuoksi. Niin teistejä kuin ateisteja. Tämä seikka ei kuitenkaan anna aihetta yleistyksien tekemiseen.
- Anonyymi
aku ankalla ei ole housuja
- Anonyymi
Hyvin paljon on sellaista, mitä ei näe, mutta minkä olemassaolo voidaan muuten varmuudella todeta. On myös asioita, joista ei voi olla varma, mutta niihin on hyvä syy uskoa. Uskonnollinen usko ei vaadi edes perusteluita, tai ne voidaan vetää hatusta. Onhan se Raamatunkin mukaan vain perusteetonta luottamista toiveajatteluun, ts. haihattelua.
- Anonyymi
Osa ateisteista on omaksunut erikoisen järjestelyn. Nimittäin sellaisen, että se minkä he näkevät on tiedettä. Ja mitä he eivät näe ei ole tiedettä.
Eipä siis ihme, että ihmiset kaikkoavat ko. aatteesta, jossa perusasiat ollaan sekoitettu omiin tunteisiin. Ja vartinaisella tutkimuksella, eikä kokeellisilla järjestelyillä ole sijaa.
Esim. ateismissa oleva käsite jumaluus vaatisi lisää tarkenteita, että voidaan tietää mistä siinä on kysymys. Ja tällöin sitä käyttävällä on todistamisen taakka siitä, mitä ajattelussaan asialla tarkoittaa. Myös ateismiperäinen jumaluuskäsite on ilmeisesti uskon asia?- Anonyymi
joka voidaan mitata on totta !!!
- Anonyymi
päättelyketjun tulos on sellainen !!! eli esität jotain ja vertaan sitä muistiin tallennettuihin asioihin ja päätän sen perusteella onko se totta 🤔
- Anonyymi
Älykkyyttäkin voidaan mitata mutta
virhemarginaali kasvaa kun mennään
syvään päähän. Eli aivan järkky taso.
Esim. Tulee mukaan valokuvamuisti.
Kirjan voi skannata päähän selaamalla.
Autistien piirteitä esim.
Mutta näkeekö tällainen ihminen jotain
mitä vielä muuta. Mitä ei voi tajuta.
Kyllä. Siksi täytyy ymmärtää aistien
mahdollinen lisävaihde.- Anonyymi
Mitä hyötyä on osata kirja ulkoa, jos ei ymmärrä sen merkitystä?
- Anonyymi
Aistit ja kyvyt eivät rajoitu vain ”perusaistimuksiin” (näkö, kuulo, tunto, haju, maku). Tiedetään, että joillakin ihmisillä on poikkeuksellisia tai tavallista vahvempia aistimuksia ja kykyjä, jotka voidaan nähdä normaalin ylittävinä. Tässä muutamia tunnettuja ja osin käsittämättömältä tuntuvia:
Poikkeukselliset muistikyvyt
Eidetinen muisti (valokuvamuisti): Joillakin ihmisillä on kyky palauttaa mieleen kuvia, tekstiä tai maisemia lähes täydellisen tarkasti. Tämä on harvinaista, ja usein liittyy autismikirjon ihmisiin.
Hypermnesia: Yksilöt, jotka muistavat jokaisen päivänsä yksityiskohtaisesti (esim. Jill Price -tapaus). He pystyvät kertomaan tarkkoja tapahtumia vuosien ja vuosikymmenten takaa.
Synestesia ( Diandra laulaja mm.): Aistit sekoittuvat – esimerkiksi äänet voivat näkyä väreinä, numerot voivat tuntua makuina, tai kirjaimilla on omat värit. Tämä antaa ihmiselle ”ylimääräisen” kokemustason.
Erittäin kehittynyt hajuaisti tai kuulo: Joillakin ihmisillä on lähes eläimellisiä kykyjä erottaa hajuja tai äänen sävyjä. Esimerkiksi jotkut muusikot tunnistavat absoluuttisesti sävelkorkeuden (absoluuttinen sävelkorva).
Lol.
Tämä onnistuu
Kaikki lähtee sävelestä A
Koko ikä musiikin parissa mutta silti
aina täytyy tarkistaa piano/kitaralla
Poikkeukselliset laskenta- ja havaitsemiskyvyt
Savantiset kyvyt: Joillakin autismikirjon ihmisillä on kyky suorittaa uskomattomia laskutoimituksia mielessään, piirtää monimutkaisia rakennuksia täydellisessä perspektiivissä muistista tai soittaa musiikkia kerran kuultuaan.
Nopea hahmontunnistus: Ihminen voi ”välähdyksessä” tunnistaa valtavan määrän yksityiskohtia, joita keskivertoihminen ei havaitse.
Keholliset ja aistilliset erikoisuudet
Magnetoreseptio: Tutkimusten mukaan ihmisillä saattaa olla kyky aistia maapallon magneettikenttää, vaikka emme käytä sitä kuin linnut.
Erittäin herkkä tuntoaisti: Joillakin ihmisillä (esim. sokeilla) tuntoaisti voi kehittyä niin pitkälle, että he havaitsevat pinnan pienimmätkin yksityiskohdat tai värähtelyt.
Erittäin nopea reaktioaika ja kehon hallinta: Esimerkiksi huippu-urheilijoilla, pianisteilla ja kamppailulajien taitajilla on lähes yliluonnolliselta tuntuvaa liikkeiden hallintaa ja ajoitusta.
Henkisen ja tajunnan rajamailla
Flow-tila: Aivot voivat siirtyä tilaan, jossa keskittyminen ja luovuus ylittävät normaalit rajat.
Unet ja selkounet: Jotkut ihmiset kykenevät ohjaamaan uniaan ja toimimaan niissä tietoisesti.
”Kuudes aisti” – intuitio: Ei ole yliluonnollinen ilmiö, vaan nopeaa tiedostamatonta tiedon prosessointia. Silti se voi tuntua lähes maagiselta, kun ihminen ”aavistaa” jotain ennen kuin tieto on käsitelty järjellä.
Ihmisillä voi olla poikkeuksellisia aistimuksia ja kykyjä – muisti, synestesia, savant-kyvyt, intuitio, jopa mahdollinen magnetoreseptio – jotka ylittävät normaalin kokemuksen ja tekevät joistakin yksilöistä ”ylikykyisiä” tietyissä asioissa. - Anonyymi
Ylöstempaus kristityt zxxö
Ylösnousemus Jessus taivaaseen
Kuolleista herääminen haudasta nousu Jeesus
Kuolleista herättäminen Lazarus
Voiko ihanammin päivä enää alkaa Johnny - Anonyymi
Yksi luojan luomista ilmiöistä on ns. teiteellekin kaiketi vieläkin vailla selvitystä, eikä "vaistojensa varassa" selitystä hyväksytä. Nimittäin lintujen muutto etelään ja takaisin.
- Anonyymi
Mitään ei ole syntynyt tyhjästä, jästipäät!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390