Jos ammutaan venäläiskone alas

Sillähän me SOTA saadaan jos niin käy.
30219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Siksi ei pidä ampua yksittäisiä koneita vaan lähettää yhtä aikaa tuhat tau oari tuhatta keski- ja pitkänkantaman ohjusta rajan taakse.

Äänestä
  • Se on selvä sodan julistus, mutta oman ilmatilan puolustaminen ei sitä ole.

    Äänestä

  • Sotakkimaisena voit lähteä Ukrainaan, mikä pidättelee?

    Äänestä

No, Turkki ampui alas pari "eksynyttä" venäläiskonetta Jordanian rajan läheisyydessä. Ei siitä mitään sotaa tullut.

Yhtälailla "eksyneen" koneen voi joutua torjumaan muuallakin. Sitäpaitsi ongelmaa ei ole, koska nytkin Venäjä ilmoitti, ettei sen koneita ole ollut Viron ilmatilassa. Jos siis kone joudutaan torjumaan, se ei todennäköisesti ole venäläinen, vaan etäisesti sellaista muistuttava, ehkä ukrainalainen provokaatio.

Äänestä
  • Ihan sama, kenen kone. Nato tietää, missä sen koneet lentää. Ei muuta, kuin "puikkoo" perään.

    Äänestä

Jos ryssä sitä kaipaa, pitää sen saada se sitten, mutta ei me kyllä aleta katselamaan sivusta ryssän kääräämistä.
Tuliko sota, kun Turkki ampui ryssä koneen alas.

Äänestä
  • Ryssittelijät on kyllä noloja🙈

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ryssittelijät on kyllä noloja🙈

    Ryssä on suomalainen versio sanasta russia. Mitä noloa siinä on ?

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Ryssä on suomalainen versio sanasta russia. Mitä noloa siinä on ?

    Ei ole suomea.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ryssittelijät on kyllä noloja🙈

    Kasakkanatsi parempi?

    Äänestä

Jos ammutaan alas ilmatilaamme tullut venäläiskone, saadaan aikaiseksi sota. Jos emme ammu, saadaan aikaiseksi sota koska Putin katsoo meidän olevan liian heikkoja. Realistisin vaihtoehto on rautaa rajalle, ja paljon. Turpaan tulee, mutta hyökkääjä saa turpaansa vielä pahemmin. Ja turpaansa saatuaan vetäytyy nuolemaan haavojaan muutamaksi vuosikymmeneksi. Verrokkina Ukraina. Jos ylivoimainen hyökkääjä ei ole sen ihmeempää voittoa saavuttanut sielläkään, miksi se saavuttaisi sitä tässä maassa missä sotiminen on huomattavasti haastavampaa ja lisäksi kuulumme Natoon. Euroopan hiirien olisi jo heti ensi vaiheessa 2022 pitänyt reagoida tilanteeseen agressiivisesti sen sijaa että vikisivät peloissaan selittelyiden maailmassa.

Äänestä
  • Venäjä saisi aikaan usean rintaman sodan, jota se ei pysty resursseillaan hallitsemaan vaan Venäjän tappio olisi varma.

    Äänestä

  • Älä ota enää🙊

    Äänestä

Tottakai tulee puolustaa hyökkäyksiltä!

Ammutaan alas, niin loppuu "vahingot"

Äänestä
  • Olet Witsi!

    Suurin osa, noista " vahingoista", on median mukaan ollu pelkkää häräilyä.

    Vesitorniuutuset, joissa kerrottiin Venäläisten liikkuvan Suomen vesitornien liki. Kerrottiin myöhemmin huuhaaksi, nuorisoa siellä vain😂

    Äänestä

Ai, Venäjän puolella?

Älä ole hölmö🙈

Äänestä

Hyvä idea, aina kun sotilaskohde tulee Suomen alueelle ilmoittamatta, niin ammutaan se alas. Sitä saa mitä tilaa. MOT.

Äänestä
  • Hyvä idea, aina kun sotilaskohde tulee Suomen alueelle ilmoittamatta, niin ammutaan se alas. Sitä saa mitä tilaa. MOT.

    Miten käy jos vieras lentokone lentää Venäjän puolelle -SE AMMUTAAN VARMASTI ALAS- Onko tämä sodanjulistus- KAIKKI VENÄJÄN HÄVITTÄJÄT NATON TAI EUROOPAN ILMATILASSA AMMUTTAVA HETI ALAS loppuu sotaleikit putinilta joka todellakin luulee voittavansa tämän "Erikoisoperaationsa" Gerasimov valehtelee hullun kiilto silmissä onkohan aika katsella avoimia ikkunoita

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Hyvä idea, aina kun sotilaskohde tulee Suomen alueelle ilmoittamatta, niin ammutaan se alas. Sitä saa mitä tilaa. MOT.

    Miten käy jos vieras lentokone lentää Venäjän puolelle -SE AMMUTAAN VARMASTI ALAS- Onko tämä sodanjulistus- KAIKKI VENÄJÄN HÄVITTÄJÄT NATON TAI EUROOPAN ILMATILASSA AMMUTTAVA HETI ALAS loppuu sotaleikit putinilta joka todellakin luulee voittavansa tämän "Erikoisoperaationsa" Gerasimov valehtelee hullun kiilto silmissä onkohan aika katsella avoimia ikkunoita

    Tuo on totta joka sana.

    Äänestä

kannattaa tähdätä aina silmiin ihmisiä jos suojavvarusateita... ammut suoraan vain silmiin.

Äänestä

Rajat täytehen lehmälaitumia. 🐄 🌲🌳🌲🌲 🐂

Äänestä
  • Olet raakalainen!!!

    Sudet tulee ilmaiseen puffettiin.

    Äänestä

Aivan hyvinhän nuokin koneet olisi voinut ampua alas kun venäjän mielestä koneet eivät olleet viron alueella.
Eli tuollaiset haamukoneet saa ampua alas ihan hyvin.
Asia olisi eri jos venäjä myöntää että lentelevät missä huvittaa.

Äänestä

Ryzzän konepaskat putoilevat alas ampumattakin.

Äänestä
  • Juu, juuu, joko olis nukkumaan menoaika.

    Äänestä

Ootte te sekasin.
Median vuoksiko?

Äänestä

Se olisi sotilaallinen erikoisoperaatio.

Äänestä

Koska Venäjä ei lopeta härnäämistä ja vihollisuuksiaan, vaan ainoastaan laajenaa niitä koko ajan, niin olisi aika näyttää Venäjälle mitä siitä seuraa kun menee liian pitkälle. Paskaryzzien koneet pitäisi ehdottomasti ampua alas.

Äänestä

.. ei taida sillä "tykilläsi" eikä sen laukeamisilla tipahtaa kuin jotain josta jää kalsareihin keltainen läiskä ..

Äänestä

Onko Venäjä loukannut Turkin ilmatilaa alasampumisen jälkeen ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sillähän me SOTA saadaan jos niin käy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu