Jälleen-Kytäjän kartano.

Anonyymi-ap

Sunnuntain AP:ssä on juttu "kauhujen kartanosta" Kytäjällä. Kirjoittaja on käyttänyt lähdeaineistoja joissa ns.faktat ovat mitä sattuu. Jutussa kerrotaan ettei Vähäkallio suvainnut kartanon alueella ulkopuolisia. Sehän ei pidä paikkaansa.Jos liikuit alueella kalassa,uimassa,retkillä tekemättä koiruuksia niin kaikki oli ok. Vähäkallio jopa opetti meille pikkukosseille kuinka kivistä tehdään nuotionpohja ja kuinka nuotio sammutetaan. Kaalimaan niemessä surmansa saaneet pojat olivatkin varsin hienoja miehen alkuja.Tekivät vuoden aikana hiukan muutakin kuin vuolivat parista puusta kaarnaa. Ilkivalta kartanon alueella oli uskomatonta.Kartanon veneet hakattiin kirveellä,harvinaisia puita ja kasveja tuhottiin silmittömästi,päärakennuksen nurmikot myllättiin mopolla,suuren sikalan elikot päästettiin vapaaksi jolloin osa emakoista ja pikkuporsaista kuoli peltojen ojiin. Myös kaupungissa jossa pojat asuivat ,oli melkoinen jono tehtyjä rötöksiä. Myöskään tuo tapaus jossa poika ampui nukkuvan isänsä ei tainnut mennä aivan noin. Kun eritason "kirjailijat " ja toimittajat näitä juttujaan julkaisevat niin olisi asiallista niiden perustuvan todelliseen tietoon.

6

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä noista asioista porukoissa tiedettiin ja kerrottiin jopa lehdistölle, mutta silloin ne jutut eivät "myyneet". Mopot olivat silloinkin paljon käytössä ilkihommissa. Aiheeseen liittyen Aapossa oli juttua mopomiitingistä jossa nulikat makasivat ns. vanhalla kolmostiellä kulun esteenä ja poliisilla riitti siinäkin hommia. Vuosikymmenet vaihtuu, mutta konnuuksia riittää.

    • Anonyymi

      "Sunnuntain AP". Ilmaisjakelu tuli lauantaina, eikä mitään Kytäjän aiheesta ollut.Palstalla on useakin ketju aiheesta yleensä, mutta mikä olisi todellista uutta?

      • Anonyymi

        Juttu oli sunnuntain nettijulkaisussa.


    • Anonyymi

      Antakaa jo olla, mitä niitä yli 50 v vanhoja asioita enää kaivaa esiin. Ne on riepoteltu jo moneen kertaan.

      • Anonyymi

        On täällä paljon vanhempiakin asioita keskusteltu, eikä kenenkään omaatuntoa ole kolkutellut. Ihmeellistä sensurointia aiheesta pukkaa ajoittain, mutta mikä on syynä? Syyllinenkin on tiedossa, mutta siihen johtaneet alkusyyt vain osittain joillakin. Suomessa on sananvapaus, suomen laki huomioiden.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On täällä paljon vanhempiakin asioita keskusteltu, eikä kenenkään omaatuntoa ole kolkutellut. Ihmeellistä sensurointia aiheesta pukkaa ajoittain, mutta mikä on syynä? Syyllinenkin on tiedossa, mutta siihen johtaneet alkusyyt vain osittain joillakin. Suomessa on sananvapaus, suomen laki huomioiden.

        Lieneekö Kaitsulla ollut haulikko mukana kun meni poikien teltalle? Sunnuntain kertauksessa se oli mainittu. Aiemmin saatujen tietojen mukaa surmatyöt Kai teki kai pistoolilla. Eihän Jeesusta ammuttu Golgatalla vaikka Aamupostin toimittaja voi niin luulla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      49
      9911
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6685
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6015
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5891
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4104
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      263
      3026
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      39
      2306
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1335
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1126
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      48
      975
    Aihe