Jälleen-Kytäjän kartano.

Anonyymi-ap

Sunnuntain AP:ssä on juttu "kauhujen kartanosta" Kytäjällä. Kirjoittaja on käyttänyt lähdeaineistoja joissa ns.faktat ovat mitä sattuu. Jutussa kerrotaan ettei Vähäkallio suvainnut kartanon alueella ulkopuolisia. Sehän ei pidä paikkaansa.Jos liikuit alueella kalassa,uimassa,retkillä tekemättä koiruuksia niin kaikki oli ok. Vähäkallio jopa opetti meille pikkukosseille kuinka kivistä tehdään nuotionpohja ja kuinka nuotio sammutetaan. Kaalimaan niemessä surmansa saaneet pojat olivatkin varsin hienoja miehen alkuja.Tekivät vuoden aikana hiukan muutakin kuin vuolivat parista puusta kaarnaa. Ilkivalta kartanon alueella oli uskomatonta.Kartanon veneet hakattiin kirveellä,harvinaisia puita ja kasveja tuhottiin silmittömästi,päärakennuksen nurmikot myllättiin mopolla,suuren sikalan elikot päästettiin vapaaksi jolloin osa emakoista ja pikkuporsaista kuoli peltojen ojiin. Myös kaupungissa jossa pojat asuivat ,oli melkoinen jono tehtyjä rötöksiä. Myöskään tuo tapaus jossa poika ampui nukkuvan isänsä ei tainnut mennä aivan noin. Kun eritason "kirjailijat " ja toimittajat näitä juttujaan julkaisevat niin olisi asiallista niiden perustuvan todelliseen tietoon.

6

352

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä noista asioista porukoissa tiedettiin ja kerrottiin jopa lehdistölle, mutta silloin ne jutut eivät "myyneet". Mopot olivat silloinkin paljon käytössä ilkihommissa. Aiheeseen liittyen Aapossa oli juttua mopomiitingistä jossa nulikat makasivat ns. vanhalla kolmostiellä kulun esteenä ja poliisilla riitti siinäkin hommia. Vuosikymmenet vaihtuu, mutta konnuuksia riittää.

    • Anonyymi

      "Sunnuntain AP". Ilmaisjakelu tuli lauantaina, eikä mitään Kytäjän aiheesta ollut.Palstalla on useakin ketju aiheesta yleensä, mutta mikä olisi todellista uutta?

      • Anonyymi

        Juttu oli sunnuntain nettijulkaisussa.


    • Anonyymi

      Antakaa jo olla, mitä niitä yli 50 v vanhoja asioita enää kaivaa esiin. Ne on riepoteltu jo moneen kertaan.

      • Anonyymi

        On täällä paljon vanhempiakin asioita keskusteltu, eikä kenenkään omaatuntoa ole kolkutellut. Ihmeellistä sensurointia aiheesta pukkaa ajoittain, mutta mikä on syynä? Syyllinenkin on tiedossa, mutta siihen johtaneet alkusyyt vain osittain joillakin. Suomessa on sananvapaus, suomen laki huomioiden.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On täällä paljon vanhempiakin asioita keskusteltu, eikä kenenkään omaatuntoa ole kolkutellut. Ihmeellistä sensurointia aiheesta pukkaa ajoittain, mutta mikä on syynä? Syyllinenkin on tiedossa, mutta siihen johtaneet alkusyyt vain osittain joillakin. Suomessa on sananvapaus, suomen laki huomioiden.

        Lieneekö Kaitsulla ollut haulikko mukana kun meni poikien teltalle? Sunnuntain kertauksessa se oli mainittu. Aiemmin saatujen tietojen mukaa surmatyöt Kai teki kai pistoolilla. Eihän Jeesusta ammuttu Golgatalla vaikka Aamupostin toimittaja voi niin luulla.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe