Lakko on täysin laillinen työtaistelutoimi

Anonyymi-ap

Suomalainen demokratia takaa työntekijäliitoille oikeuden tarvittaessa käyttää lakkoasetta. Myös kaltaiseni keskustalainen kuntapoliitikkokin sen ymmärtää.

Turhaa täällä nämä persutrollit kirkuvat ay-vastaisia valheitaan.

Tällä hetkellä ei lakkoja ole lainkaan.

13

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meidän on kyllä saatava korotus tuottaja hintoihin . Olisiko aika traktori marsseile länsi Euroopan tapaan ?

    • Anonyymi

      Persut varmistavat tuolla, ettei heitä äänestä duunarit tai vähävaraiset.
      Sehän oli hiton huonoa mainosta porvari puolueelle.

    • Anonyymi

      Tämä nykyinen oikeistohallitus on kohdellut ay-liikettä tavalla joka loukkaa syvästi suomalaisen oikeudenmukaisuuden tajua.

      Tämä on yksi syy miksi Kokoomus ja etenkin "työväen" puolue persut romahtavat kannatusluvuissaan. Miksi tavis duunari persuja edes kannattaisikaan?

      • Anonyymi

        Jotkut menevät kansaa kiihottavien populististen helppoheikkien hunaja-ansoihin joko impulsiivisuuttaan tai sitten ymmärtämättä, että heitä vedätetään. Nyt on persut kusettaneet kansalaisia kaksi kertaa kymmenen vuoden sisään. Sitä kuvittelisi, että ottaisivat siitä opikseen. Kannattaa muistaa seuraavan kerran, kun vaalit lähestyvät, että millaista pajunköyttä silloin yrittävät äänestäjille syöttää. Kolmatta suurta persukusetusta ei Suomi ja sen kansa tarvitse.

        Persujen taktiikka on siinä, että he löytävät joitakin epäkohtia yhteiskunnasta ja sitten paisuttelevat niitä yli äyräiden ja syyttelevät kaikkia muita näiden ongelmien synnyttämisestä. Yhtään ratkaisua persut eivät kuitenkaan esitä näihin ongelmiin, koska persuissa ei löydy asiaosaajia. Ja kuten huomataan persujen "vastuunkantamiskyvystä", niin eivät he niitä todellisia ongelmia ole edes halukkaita ratkaisemaan. Istuvan hallituksen tulokset kertovat kaiken oleellisen.


    • Anonyymi

      Hienoa että poliittiset lakot kiellettiin.

      • Anonyymi

        Disinformaatiota. Ei niitä voida täysin kieltää, mutta ne rajattiin.


    • Anonyymi

      Myös persujen mielestä ammattiyhdistystoiminta ja tarvittaessa myös lakot olivat OK ennen eduskuntavaaleja.

      Vaalien jälkeen persut sanoivat, että aprilliä - järjestäytynyt työvoima onkin pahasta. 🤡

      • Anonyymi

        Purra on nyt yli kaksi vuotta pakoillut ay-liikkeen edustajien tapaamista. Satusetä Satonenkin istui samaan pöytään ay-edustajien kanssa. Ay-pomot ovat ilmoittaneet Purralle, että ilmoita vaan aika ja paikka tapaamiselle, vaan eipä ole sitä päivää vielä koittanut.....


    • Anonyymi

      Liittoon kuuluminen on kannattavaa koska sinulla on selkeästi luottamusmies ja liiton lakimies sinua tukemassa jos menee työnantajan kanssa sukset ristiin.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Joukkovoimaa täytyy olla.


    • Anonyymi

      Vaikka laillinen, niin se useimmiten tuhoaa enemmin, kuin tuottaa hyvää.
      Kymin vaneriteollisuus on muutoksien edessä, ja kalliit lakot ovat siihen suurin syy, vaikka sitä työnantaja ei mainitsekkaan.

      • Anonyymi

        Höpö höpö. Lakoilla ei ole mitään osuutta Kymin vaneriteollisuuden muutoksiin.


    • Anonyymi

      Lakko on oikeus.mutta poliittinen lakko on laiton.vissi
      ero.vassukat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      103
      4250
    2. 79
      3493
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      76
      3108
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      82
      2566
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2376
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      211
      2192
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2101
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      890
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      878
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      796
    Aihe