Yksinelävienkin unohtaminen

Anonyymi-ap

Katsoin budjettikesustelua. KD lupaa kaikkea hyvää perheille. Ikinä kukaan heistä ei mainitse sanallakaan yksineläjiä. Heille yksineläjät ovat lypsylehmä, tehkööt töitä, maksakoot perheiden tuet ja kuolkoot mahdollisimman aikaisin. Haloo! Jeesuskin oli kenellekään kelpaamaton syrjäytynyt sinkku.

6

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikset tee kahdeksan lasta ?

    • Anonyymi

      Kd haluaa kaikki kynnelle kykenevät oikean rotuiset tiineeksi ja uskoviksi.Siks panorahaa.

    • Anonyymi

      Perheet maksavat yksineläjien tuet.

      Suomen pidemmän aikavälin ehkä suurin ongelma on pieni syntyvyys. Se aiheuttaa jo nyt ongelmia, mutta ongelmat tulevat vielä kärjistymään.

      Tämän päivän lapset ovat huomisen veronmaksajia, jotka maksavat niiden yksineläjienkin eläkkeet. Mitä vähemmän on lapsia, sitä raskaampi taakka heille tulee kannettavaksi ja sitä pienemmät tuet yksineläjillekin. Toivottavasti sinäkin saat vielä puolison ja lapsia, jos se on ikäsi puolesta ajankohtaista.

      Aika erikoinen väite, että "Jeesuskin oli kenellekään kelpaamaton syrjäytynyt sinkku." Olihan Jeesuksella runsas joukko opetuslapsia. En niin tunne Raamattua, mutta arvelen, ettei Jeesuksen missioon oikein kuulunut perheen perustaminen. Kerrotko vielä, mistä sait ajatuksen, että Jeesus ei kelvannut kenellekään?

    • Anonyymi
      UUSI

      Noi halua muille kun valkokaulus kristityille hyvää, samaa fanattisuutta kun tietyillä islam piireillä. Lahko mikä lahko.

      • Anonyymi
        UUSI

        "Noi halua muille kun valkokaulus kristityille hyvää..."

        Et nyt taida ihan tietää mitä haluat sanoa.

        "...samaa fanattisuutta kun tietyillä islam piireillä"

        Millaista fanaattisuutta olet havainnut? Mihin asioihin sinä suhtaudut fanaattisesti?

        "Lahko mikä lahko."

        KD ei ole lahko. Et ole vieläkään selvittänyt itsellesi mitä lahko tarkoittaa.


      • Anonyymi
        UUSI

        Haluatko sinä "valkokauluskristityille" hyvää vai pahaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      55
      7793
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7394
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      175
      6952
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      53
      6772
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      42
      5771
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5730
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5476
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3195
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      896
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      885
    Aihe